משווה את ישראל לדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד * תומך בכפיה בינלאומית על ישראל כדי שתיסוג מהשטחים * מעריך את העשייה של רון חולדאי *  וחושב שמקצוע עריכת הדין הושחת באופן קיצוני * עורך הדין אביגדור פלדמן לא עושה חשבון

המונח ‘שנוי במחלוקת’ אפילו לא מצליח לדגדג את תיאור אופיו של אביגדור פלדמן. הנער שגדל בפלורנטין וצמח להיות אחד מעורכי הדין הותיקים והמוצלחים ביותר במדינת ישראל, הוא גם אחד ממבקריה החריפים ביותר שלה. “לקרוא למדינת ישראל דמוקרטיה זו בדיחה”, טוען פלדמן, שב-30 השנים האחרונות עתר לבג”צ נגד המדינה בפרשות הביטחוניות הנפיצות ביותר: הקמת ועדת חקירה לארועי סברה ושתילה, האיסור לראיין אנשי אש”ף ברשות השידור, ניסוח מחדש של הוראות הפתיחה באש באינתיפאדה הראשונה, הגבלת היכולת של השב”כ לענות עצורים והעתירה שנדחתה בדבר השימוש בסיכולים ממוקדים. “ליותר משני מיליון פלסטינים בשטחי הגדה המערבית ובעזה הנצורה יש אפס זכויות פוליטיות. ישראל שווה פחות או יותר לדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד, שבזמנו גם הכריזה על עצמה כדמוקרטיה”.

אתה מתעלם מהעובדה שהאפרטהייד בדרום אפריקה לא בוצע על רקע טרור של שחורים נגד לבנים, אלא נטו בגלל גזענות. בנוסף, ערבים מסוריה, עיראק ומקומות נוספים במזה”ת מתקנאים בחייהם של הפלסטינים הכבושים לכאורה בגדה.

“זה ממש לא מנחם אותי. מה שקריטי לנו כישראלים זה שהמציאות של הכיבוש מחלחלת לקיום הבריא של החברה שלנו כמו חיידקים. אין תחום שהכיבוש לא משחית”.

אתה תומך בפעולות לא-חוקיות נגד הכיבוש, כמו אי-התגייסות לצבא?

“כן, כי הכיבוש הוא הלא חוקי. אני אומר את זה מהיום בו הסתיימה מלחמת ששת הימים. ביהמ”ש העליון כשל בתפקידו, כשהחליט לא רק להכשיר את שרץ הכיבוש אלא גם נתן לו מסכה של  לגיטימיות”.

הטענות שלך עומדות בסתירה לביקורת של נתניהו והשרים כי היועמ”ש כובל את ידיהם במלחמה בטרור, כמו סירובו להחמיר בהענשת מיידי אבנים.

“ככל שהמדינה סוטה יותר מהחוק, ויוצרת חוק לעצמה, כך כוחו של היועמ”ש מתגבר. כעת אנו מצויים בצומת קריטי של בחירת היועמ”ש הבא, ואם אכן ייבחר לתפקיד אביחי מנדלבליט (הפצ”ר ומזכיר הממשלה לשעבר, ג”צ), שהולך כפוף וכנוע אחרי נתניהו, יוסר כנראה הבלם האחרון נגד פגיעות וחוזרות בשלטון החוק”.

אתה לא רואה צורך להחמיר עם כאלו שמנסים לרצוח אזרחים רק כי הם יהודים?

“הכנסת יכולה לחוקק חוקים בענין אם היא רוצה. המערכת המשפטית היא המסכה אחרונה שהמדינה הגונה לכאורה. האמת שהמדינה מנוולת באופן קיצוני, וכולם משתפים פעולה עם השקר. קח לדוגמא את האישה בחברון שהרגו אותה (הכוונה לפלסטינית בת ה-18 שנורתה בחודש שעבר במחסום השוטר בחברון. בצה”ל טענו כי ניסתה לדקור חייל, בעוד הפלסטינים טוענים כי לא נשאה עליה נשק, ג”צ). בכל העיתונים שיקרו שהיא ניסתה לדקור את החייל. אולי באמת הגיע הזמן להסיר את המסיכה של שלטון החוק, למנות את מנדלבליט ליועמ”ש, למנות רק שופטים שחושבים כמו העם, כמו שגלעד ארדן רוצה, ולהפוך את כולם לבובות של מדינה פשיסטית”.

אתה תומך גם בכפייה על ישראל לסגת מהשטחים באמצעות גורמים בינלאומיים?

“בוודאי. החברה הישראלית חלשה ולא שווה כלום. מרצ או המחנה הציוני יעשו משהו בנידון? אנחנו משוועים להתערבות חיצונית שתשים קץ למצב הנוכחי”.

ביניים:”פולארד גרם יותר נזק מואנונו”

בין שלל פעילויותיו הציבוריות היה פלדמן ממקימי ארגון ‘בצלם’, שמותקף חדשות לבקרים בטענה כי הוא מקבל כספים זרים כדי לרדוף את חיילי צה”ל ולהבאיש ריחה של ישראל בעולם. פלדמן לא רק זועם על הטענות, אלא אף מזהיר כי ישראל עלולה להיות עדה בעתיד הקרוב לאלימות מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. “הציבור הישראלי עובר תהליך פאשיזיסציה, כשכל מי שלא מסכים איתך הופך לבוגד”, הוא טוען. “איך אפשר לומר על אנשים שפועלים במסגרת החוק שהם בוגדים. עד עכשיו רצח ראש ממשלה או שריפת משפחה פלסטינית זה משהו שהיה שמור לימין, אבל אם השמאל ייבלם בשיח הציבורי ויושתק, אולי גם משורותיו יהיו כמה כאלה שיחליטו כי הגיע הזמן לרדת למחתרת”.

אתה מייצג את מרגל האטום, מרדכי ואנונו, בבקשתו לעזוב את ישראל. אתה לא חושב שבמדינה אחרת אדם כמוהו כלל לא היה רואה אור יום?

“איפה? בסוריה?”.

פולארד ישב 30 שנה בכלא האמריקני, ואנונו רק 18.

“פולארד גרם הרבה יותר נזק ממה שגרם ואנונו. הוא ריגל נגד ארה”ב ריגול של ממש בחומר שהגיע גם לרוסים. ואנונו ישב כמעט עונש מקסימלי ושוחרר. עכשיו רוצים להתנקם בו בגלל הפשלות של הממסד. הוא התחיל לעבוד בכור למרות שהיה מועמד למפלגה הקומוניסטית. הכור הכי שמור לכאורה הכניס אותו לעבודה אולי כי חשבו שלמרוקאי אין באמת תודעה פוליטית. סידורי הביטחון שם התגלו כנמוכים יותר מאשר בבי”ס ממוצע, והוא הסתובב שם כתייר וצילם מה שהוא רוצה. אז במקום להכות על חטא בגלל הפשלות שלהם, מוציאים עליו את הזעם על הכישלון”.

פלדמן מתגורר סמוך לכיכר רבין, בדירה שצופה פחות לקו גגות העיר העברית הראשונה. “כילד שגדל בפלורנטין, החלום של הוריי היה לגור ברחוב בלוך”, נזכר פלדמן בערגה. “הם לא הגשימו את החלום, אבל עכשיו אני גר די קרוב לבלוך הנכסף”.

כנער, הרגשת שייך בפרלונטין?

“מאוד. היינו קבוצה של ילדים להורים ניצולי שואה. גם אנחנו וגם ההורים היו חברים טובים. מושבה של שואתניקים. היום חלק כבר לא בארץ, ועם חלק אני שומר על קשר דרך הפייסבוק”.

פלדמן מעיד כי גם היום הוא פוקד מעת לעת את פלורנטין, שלטענתו “לא השתנתה באופן מהותי מאז. רחוב וושינגטון פינת פלורנטין, שם גדלתי, עדיין די מוזנח, מחוץ לטווח הראייה של העירייה. הדירה הקודמת שלי היתה ברוטשילד, חלון הראווה של העיר, ושם ניקו שלוש פעמים ביום. בדרום העיר ובייחוד ביפו הזבל נערם. עם זאת, חולדאי עשה המון בשביל ת”א, בעיקר בפיתוח הטיילת, כיכר רבין והגנים הקטנים החביבים שהקים בהם מסתובב בהם עם הכלב שלי”.

טוטו, הכלב של משפחת פלדמן, רועה הולנדי מעורב, נרגש בתחילה מהנוכחות של הצלם איתן ושלי, אך כעבור מספר ליטופים נרגע. “הניעור של הצעצוע עם הראש מצד לצד זה תנועה קלאסית לכלב רועים”, מסביר לנו פלדמן, שמודה כי במהלך הטיולים עם טוטו פונים אליו לקוחות או יריבים לשעבר. “יש כאלו שאומרים ‘איך דפקת אותי'”, הוא אומר בחיוך, “אבל החוויה של רוב האנשים ממני חיובית”.

אתה נהנה להיות עו”ד?

“כן, זה מקצוע אתגרי ואינטלקטואלי שמספק עבורי תאוות כבושות למשחק, רטוריקה, אקסהביציוניזם נפשי. אני יכול למות על ספסל הסנגורים כשאני מופיע. יש לי תחושה דומה לזו של שחקן כדורסל במשחק, מה שנקרא ‘להיות בזון’. אתה מרחף 20 ס”מ מעל האדמה. בחיים הרגילים אני די מופנם ואפילו ביישן. זה הפיתוי העיקרי במקצוע הזה. אתה מוכרח להיות בעל מחשבה חריפה ומהירה, כושר התבוננות וניתוח, קריאת שפת גוף. לצערי יש כאלו שמקלקלים את השמחה, בעיקר שופטים, עם הערות כמו ‘

תגובות

להשאיר תגובה