שביזות יום א’

הצעות להוספת יום חופש במשך השבוע אינן דבר חדש במערכת הפוליטית הישראלית. אחת לכמה שנים קם חבר כנסת, והוא ושדולתו מעלים לדיון ציבורי את האפשרות להארכת חופשת סוף השבוע. למרות שהרעיון לא לראות את הבוס יום נוסף קורצת לנו, יכול להיות שייקח עוד הרבה זמן עד שרפורמה כזו תהיה מספיק מקיפה בכדי שתוכל להיכנס לתוקף.

 

יום ראשון- יום חופש. את ההצעה הזו שמענו מפיהם של לפחות ארבעה חברי כנסת ושרים רק במהלך הארבע שנים האחרונות. את הצעת החוק האקטואלית ביותר הגישו חברי הכנסת אלי כהן (כולנו) ודודי אמסלם (ליכוד) והם זוכים לתמיכתו של שר האוצר, כחלון. על פי הצעת החוק, פעם בארבעה שבועות ייצא המשק לחופשת סוף שבוע ארוך, על חשבון יום ראשון. אופן השלמת שעות העבודה החסרות יהיה דרך החזרת השעות של אותו שבוע ביום שישי, או פריסת השעות לאורך כל החודש, בכדי שגם שישי יהיה יום חופש. הצעת החוק של כהן ואמסלם צפויה לעלות להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה בעוד כשבועיים.  

לידע כללי, העובד הישראלי הוא בין העובדים החרוצים במשק המערבי. בעוד מספר שעות העבודה השבועיות המקובל בעולם סובב סביב 40 שעות, העובד הישראלי עובד בממוצע 43 שעות בשבוע. לכן, בניתוח יבש של הנתונים, הצורך במיתון העומס על העובד הוא ברור. הארכת חופשת סוף השבוע הוא פתרון שנראה לנו כאידיאלי, אך יש לבחון זאת לעומק.

יש לזכור כי העובד הישראלי הוא העוגן של המשק והצעות מסוג אלו נוגעות בראש ובראשונה אליו. הישראלי מקפץ במיומנות בין המחויבויות המשפחתיות שלו לבין אלו שבעבודה ומשווע לקצת אוויר לנשימה בין כל המשימות הללו. לקיצור שבוע העבודה יש יתרונות של שיפור איכות החיים. לאנשי משפחה שבנינו תהיה אפשרות לבלות עוד יום עם האהובים שלנו, ולרווקים, הטענת המצברים לקראת שבוע מפרך תתארך בעוד יום, דבר שיכול לשפר את התפוקה. כמו כן, אי אפשר להתעלם בכך שיש מספר לא מבוטל של שומרי מסורת במדינה, העובדה שיום החופש השבועי הוא יום שבת מגבילה אותם מבחינת הפעילויות שבאפשרותם לעשות עם יקיריהם והוספת עוד יום חופש יכולה לחזק את התא המשפחתי. יש לזכור, כ75% מכלל אוכלוסיות העולם אינם עובדים בימי ראשון וכי רוב המשקים הבינלאומיים אינם נסחרים בימים אלו. בכל מקרה, ללא קשר להצעת החוק, האוצר צפוי להגיש תזכיר של הצעת חוק לביטול המסחר בשוק ההון בימי ראשון .

אבל, וזה אבל גדול, אופן החזרת השעות למשק הוא בעייתי. על פי ההצעה הראשונית, וזו שזוכה למירב התמיכה, האלטרנטיבה ליום ראשון מגיעה בדמות תוספת של 15 דקות לכל יום עבודה. בכירי המשק מתריעים כי ביטול השעות ופריסתם לאורך השבוע הוא מהלך שפוגע בפרודוקטיביות של העובד שכן עבודה רצופה לאורך שמונה שעות אינה שוות ערך לשמונה שעות המפוצלות לארבעה שבועות. משום כך בכירים אלו ואנשיהם מונעים לאורך שנים גיבוש פיילוט לתכנית מסוג כזה. כמו כן, ידוע שהשכר השעתי בימי שבת עומד על 150%. כרגע, אין הסכמה של בכירי המשק על תוספת שכר לעובדים אשר עובדים בימי ראשון, דבר שהיווה מקלות בגלגלים לכל הצעת חוק שנוסחה עד כה. לכן, על פי סיבות אלו, אפשר לראות כי התעשיינים מתנגדים להארכת החופשה.

 

אל לנו לשכוח את המערכת החינוך שהיא חלק מרכזי מהשיקולים שיש לקחת בחשבון כאשר רוצים להנהיג שינוי דרסטי שכזה בנורמה חברתית. כידוע התלמידים והסטודנטים לומדים על פי מערכת שעות המובנת מימים א’-ו’. נכון להיום, אין מענה פדגוגי למקרה בו פעם בארבעה שבועות יום ראשון נעלם מהמערכת. כמו כן, במבנה של שיעור באורך 45 דקות, האופציה של הוספת 15 דק ליום לימודים אינו ריאלי. שינוי שכזה מצריך פתיחת ההסכמים הקיבוציים עליהם חתומים הארגונים המייצגים של המורים ודיון בינם לבין האוצר ומשרד החינוך על מנת למצוא פתרון הולם שאינו פוגע בשכר המורים ואינו פוגע בשעות הלימוד של התלמידים. ראשי ארגון והסתדרות המורים לא הביעו חוסר הסכמה עם הצעת החוק, אך טענו שהשינוי במערכת החינוך צריך להיעשות אחרון, לאחר בחינת תגובת כלל המשק לשינויים.

 

בבסיס עומדת המערכת הפוליטית אשר מנסה לטעון להצלחות במרחב החברתי, אל מול הטחות חוזרות ונשנות נגד המדיניות החברתית של הממשלה מצד מתנגדיה. אפשר לטעון כי הצעת החוק היא בבסיסה פופוליסטית. הצעה שכל חבר כנסת תורן מנסה באמצעותה לתפוס את הזרקור הציבורי ולנכס לעצמו הון פוליטי מזדמן. כרגע אין מענה לשלל זעקות ציבוריות העולות לאחרונה בקרב האזרחים בנוגע ליום השבת, כגון פתיחת עסקים ותחבורה ציבורית, ואין התייחסות האם החוק ישנה את המצב הקיים או להיפך, יקבע את השבת כיום בו ישנם שלל איסורים תעסוקתיים תוך סתימת פיות הבוחרים בדמות יום ראשון חופשי אחת לחודש.

אך מאידך, אין ספק כי נושא יום ראשון חופשי הוא נושא שיש לתת עליו את הדעת והוא מעסיק את הציבור הרחב שנים רבות. הכנסתו לפועל של חוק מסוג שכזה דורשת מערכת היקפית של בחינת האפשרויות שנתונות למערכת השלטונית, יחד עם ארגונים שונים כמו הסתדרות העובדים, על מנת למקסם את הפרודוקטיביות השבועית, תוך מתן דגש למערכות שאינן יכולות להגיב לשינוים שכאלה בין ליל, כגון מערכת החינוך, ולייצר רפורמות אשר לא יפגעו בעובד לאורך השבוע.

אני בלי קשר, אשמח לישון עד מאוחר בימי ראשון.

בקרוב בראשון?

 

 

29 הערות

להשאיר תגובה