משבר הקורונה שהותיר רבים ללא מקורות פרנסה, הוביל את חלקם לחיפוש אחר מקורות הכנסה אלטרנטיבים ביניהם גם סחר בשוק ההון. גבע גזית, אחד הסוחרים הוותיקים בישראל לשוק ההון שהכשיר אלפי אנשים למסחר, מפרט מה המונחים הבסיסיים שחייבים להבין לפני שקופצים למים. 

בורסה – חברה שמנפיקה מניות עבור חברות שרוצות לגייס הון מהציבור. כשמישהו אומר שהוא סוחר או משקיע בבורסה, הכוונה שהוא קונה ומוכר מוצרים שהבורסה הנפיקה.

וול סטריט – רחוב בדרום מנהטן, מקום מושבה של הבורסה לניירות ערך בניו יורק, נחשב ללב הרובע הפיננסי בעיר. השם “וול סטריט” הפך להיות שם נרדף לשווקים הפיננסיים ככלל.

מניות – מניה היא נייר ערך שמנפיקה חברה מסחרית דרך הבורסה כדי לגייס הון מהציבור. הציבור שמאמין ביכולת החברה להתפתח ולהרוויח מכך, קונה מניות של החברה ומקווה שערך המניות יעלה ומכך ירוויח כסף. למחזיק המניות הגדול ביותר יש בעלות ושליטה בחברה. מחזיקי מניות זכאים לקבל דיבידנד, חלק מהרווחים שמחולקים לבעלי המניות.

חוזה עתידי – (Futures Contract) – התחייבות לספק (ומאידך לרכוש) נכס כלשהו (סחורה, מטבע חוץ, נייר ערך וכו’) במועד עתידי, כאשר המחיר נקבע מראש והתשלום מתבצע במועד מסירת הנכס או הסחורה.

מדד ת”א 35נקרא גם מדד המעו”ף, מדד המרכז את 35 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה של ת”א.

מדדים נוספים – כמו מדד הבנקים או מדד הנדל”ן שמאגדים קבוצת חברות שעוסקות בתחום משותף. הציבור יכול להשקיע במדד הכולל את סל החברות במקום להשקיע בחברה אחת בלבד.

מדד Nasdaq 100 – מדד מניות הטכנולוגיה הגדול והמוכר בעולם, והמוביל של ארה”ב והוא כולל את 100 החברות הלא פיננסיות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסה בארה”ב.

מדד S&P 500 – מדד המניות המוביל בארה”ב שכולל את 500 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בנסחרות בבורסה בארה”ב שמשקפות את כלל פעילות המשק האמריקאי.

מטבע חוץ (מט”ח, פורקס) – מטבע של מדינה אחרת, בדרך כלל מטבע מקובל במסחר בינלאומי. סוחרי מט”ח סוחרים על שינוי ערכי מטבעות זרים.

מסחר באופציות – כתב אופציה הינו מסמך המקנה למחזיק בו זכות להמיר מסמך זה במניות או באגרות חוב של החברה המנפיקה את כתב האופציה במחיר מסוים (מחיר המימוש) ובתאריכים מסוימים, הנקבעים מראש בעת הנפקת כתב האופציה. אופציות משמשות ככלי ביטוחי לסוחרי המניות.

קרן נאמנות – היא כלי שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך והפקת רווחים משותפים מהחזקתם ומכל עסקה בהם. קרן הנאמנות מנוהלת על ידי מנהל הקרן. קרן הנאמנות משקיעה לפי מדיניות השקעה הנקבעת מראש וניתנת לשינוי מעת לעת. ישנם סוגים רבים של קרנות נאמנות, לפי סוגי המדיניות של הקרן יכולות להשתייך לסקטורים שונים בתחומי המסחר והכלכלה (כללי, ענפים, מדדים, אופציות, אג”ח להמרה וכו’) ומהן המתמקדות באפיקי השקעה אחרים, כגון מק”מ, אג”ח צמודות מדד, אג”ח במט”ח, סחורות ועוד.

תעודת סל – היא תעודת התחייבות הדומה לאיגרת חוב ומונפקת על ידי גוף פיננסי. התעודה נסחרת בבורסה לניירות ערך ומאפשרת למשקיע לעקוב אחר נכס בסיס כגון: מדדי מניות, מדדי איגרות חוב, שערי מטבע חוץ, סחורות ועוד. למשל, רכישת תעודת סל העוקבת אחר מדד הנאסד”ק 100, מדד הכולל את 100 החברות הטכנולוגיות הגדולות והסחירות ביותר בבורסת הנאסד”ק, דומה לרכישת כל 100 המניות הנכללות במדד על פי משקלן היחסי במדד.

איגרת חוב (אג”ח) – היא נייר ערך המהווה תעודת התחייבות לתשלום חוב. זהו מכשיר פיננסי בעזרתו לווים גופים שונים כסף. במכירת איגרת חוב, מקבל מנפיק האיגרת סכום כסף מרוכש האיגרת מראש, ומתחייב לרוב, בתמורה, לשלם לשיעורין את הסכום הנקוב (לעתים בתוספת הצמדה), וכן ריבית, במועדים עתידיים הנקובים בנייר. שני הסוגים המקובלים ביותר של איגרות חוב הן איגרות המונפקות על ידי חברות גדולות וגורמים ממשלתיים. מרבית איגרות החוב סחירות, ויכולות לעבור מספר ידיים מרגע קנייתן ועד לפדיונן.

ניתוח טכני – שיטה לניתוח מגמות של נכסים פיננסיים הנסחרים במסחר בבורסה (מניות, סחורות, מטבע חוץ). ניתוח טכני נעשה על גבי גרפים, במטרה לזהות מגמות ודפוסים שיאפשרו לחזות תנועות עתידיות בשוק.

פוזיציית לונג – עמדה, עסקה בה מחזיק של נייר ערך מסויים צופה עליה במחיר ותנועה של השוק כלפי מעלה.

פוזיציית שורט עמדה, עסקה בה מחזיק של נייר ערך מסויים צופה ירידה במחיר ותנועה של השוק כלפי מטה.

שיטות מסחר בשוק ההון – אנשים שמעוניינים להרוויח מהתנודות בשוק ההון, מחפשים שיטה שבעזרתה ירוויחו כסף. יש אינספור שיטות שמתאימות למסחר ארוך טווח ולמסחר על בסיס יומי, אפילו תוך- יומי, כזה שמגיב לתנודות בזמני מסחר קצרים מאוד.

מסחר במרווחים (SPREAD) – השיטה הטובה ביותר למסחר. נסחרת ע”י קרנות הגידור הגדולות בעולם. זו שיטת מסחר למסחר בהפרש בין שני ניירות ערך או חוזים. בשיטה זו אין צורך לנחש אם השוק ינוע למעלה או למטה. בנוסף, המסחר במרווחים דורש בטחונות נמוכים יחסית. גבע גזית הוא חלוץ עולמי בשיטת המסחר במרווחים. גבע הצליח להתאים שיטה זו למסחר בחוזים קטנים ולסוחרים בעלי חשבון מסחר קטן.

לסיכום, האמת שכדי להרוויח משוק ההון, לא חייבים להבין את כל המושגים ובטח לא ללמוד כלכלה. אפשר פשוט ללמוד כלים פשוטים לניתוח המגמה של הנכס עליו סוחרים או משקיעים ופשוט ללחוץ קניה או מכירה.

רוצים להבין את שוק ההון בלחיצת כפתור? לחצו כאן על הקישור וקבלו במתנה מדריך מיוחד + הדרכת וידאו שיסבירו לכם איך להרוויח בשוק ההון באופן שנגיש לכל אחד.

תגובות

להשאיר תגובה