חוק שימור

השנים האחרונות מציגות התפתחות מרשימה בכל הנוגע  לטיפולים אסתטיים שמרניים ללא התערבות סכין המנתחים . החל משינוי מראה האף ועד הצערת העור ומתיחתו, כאשר האפקט  הסופי במקרים מסוימים קרוב מאוד לתוצאה של פעולה כירורגית, ללא החסרונות  הקיימים בה, לדוגמת צלקות, זמן החלמה וכמובן החשש מהרדמה כללית ומהסכין.  אלו השינויים הפלסטיים והקוסמטיים שכדאי שתכירו, אשר ניתן לבצע מבלי לשכב על מיטת הניתוחים.

חומצה היאלורונית לשיפור איכות העור:

בשנים האחרונות עולם חומרי המילוי  עלה שלב, החומצה ההיאלורונית הפכה לאלטרנטיבה בטוחה ומספקת מגוון רחב של אפשרויות הכוללות עיצוב אזורים שעד כה נמנענו מהם כולל עיצוב אף ,עיצוב עצמות לחיים וכן גם לצורך שיפור איכות העור. השימוש בחומצה לצורך שיפור איכות העור מבוססת על הטענה כי החומצה ההיאלורונית המוחדרת אל שכבות העור העמוקות מוסיפה להידרציה (הוספת מולקולות של מים וכך תורמות לעור צעיר ובריא) ומגבירה את האלסטיות והחיוניות של העור.

האם זה באמת מה שקורה?  
חשוב לזכור כי מעבר למה שחברות המזרקים מספרות לנו, ישנו אפקט נוסף המתרחש בעיקר בזכות הפציעה מהדקירה של המחט בדומה למזותראפיה כך שהפציעה עצמה גורמת להתחדשות העור כמו בערך מה שקורה בפילינג/ שיוף העור.

איך זה עובד?
עם השנים העור שלנו מאבד מהסיבים המרכיבים אותו, הסיבים הללו כוללים סיבי קולגן, וסיבים אלסטיים בנוסף לחומצה ההיאלורונית. זה לא מדויק לטעון כי  החומצה ההיאלורונית היא המרכיב הכי חשוב בעניין הזה, אבל ניתן לומר בוודאות כי לחומצה ההיאלורונית יש אפקט מאוד מרשים ועוצמתי של משיכת מולקולות של מים אל סביבתו הקרובה.  לשם המחשה- מולקולה אחת של חומצה היאלורונית סופחת אליה מים פי אלף ממשקלה וכך לכאורה תורמת משמעותית לעור חיוני וצעיר. במהלך הטיפול, הרופא מזריק את החומצה המדוללת לכל אזור הטיפול- מדובר במספר רב של דקירות עדינות עם מחט עדינה ובכל דקירה מזריק מעט מהחומצה (מיקרו-טיפות) אל תוך השכבות העמוקות של העור. כחצי שעה לפני הטיפול נהוג למרוח משחה  להרדמה מקומית אשר מונעת את הכאב, מדובר בטיפול לא מאוד נעים, אך רובו המוחלט של המטופלים יכולים לעבור אותו ללא קושי.

האם זה עובד?
ובכן, באופן עקרוני התשובה היא  כן, אך חשוב לדעת למה לצפות. מדובר בשיפור עדין אשר אינו מתרחש באופן מידי. רוב החברות המשווקות ומוכרות את המזרקים הייעודיים הללו, ממליצות על 2-3 מזרקים המתחלקים ל-2-3 טיפולים בהפרש של שבועיים בין טיפול לטיפול. לאחר כחודש עד חודש וחצי, ניתן  לראות שיפור במרקם העור המקבל מראה סמוק יותר וברוב המקרים ניתן לראות שיפור בחיוניות. לאלו שמעוניינים בטיפול מהסוג הזה, מומלץ לחזור לטיפול נוסף לאחר פרק זמן של בין שמונה חודשים עד שנה בכדי לשמר את התוצאה.

פיסול אף
בשנים האחרונות חל שימוש נרחב בשימוש בחומרי מילוי לפיסול האף. מדובר בפתרון הקוסם לאלו שאינם מרוצים ממראה האף,  אך חוששים מהליך כירורגי/ניתוחי והרדמה מלאה. ההתוויות לפיסול האף רבות ומגוונות, באופן עקרוני מדובר בטיפול באסימטריה, טשטוש  גיבנת האף, הרמת קצה האף, הארכת אף קצר, הגדרה טובה יותר של נקודות מפתח, שיפור פרופיל האף ותיקון ניתוחי אף כושלים. הטיפול הינו קצר, ועורך עד כחצי שעה, כמעט ללא כאב ובעל תוצאה מידית הנראית מיד עם סיום הפעולה.

האם זה באמת עובד?  
בהרבה מקרים מגיעים לתוצאות הנראות ממש כניתוח אף עם שיפור משמעותי ואפילו מרשים,  אך כמו בכל טיפול, גם לטיפול הזה חסרונות ויתרונות. היתרונות כאמור טמונים בתוצאה המידית. מדובר בהליך קצר המלווה באי נוחות וכאב יחסית קלים. הליך הזול משמעותית ביחס לניתוח אף  וכאמור מבוסס על חומרי מילוי שברוב המקרים ניתן להמיס במידת הצורך ללא כל נזק. הטיפול נעשה ללא הרדמה כך שניתן להתקדם יחד עם המטופל עד לתוצאה אשר עונה על הציפיות. החיסרון הבולט בטיפול הוא  שהתוצאה לא נשמרת לאורך זמן (בד”כ שנה עד שנתיים) שהרי מדובר בחומר שטבעו להיספג ולהעלם.

חשוב לציין סיבוך ייחודי לפיסול האף על ידי חומרי מילוי, והוא פגיעה  באספקת הדם לעור האף ומכאן סיכון לנמק בעור האף. במידה ונזק כזה מתרחש, לרוב  הוא יהיה בלתי הפיך, סיבה מספיק טובה לבצע פיסול שכזה אצל מומחה בעל ניסיון ועל אף שמדובר בפעולה שאינה כירורגית,  מומלץ שיבוצע על ידי מומחה לכירורגיה פלסטית.

מתיחת צוואר ללא ניתוח
במהלך השנים גופנו מגלה  את סימני הזקנה וביניהם צניחה של עור הצוואר והלסת.  למרות שקיים ספקטרום רחב של פתרונות קוסמטיים אשר מטרתם היפוך הסימנים הללו, אין פתרון אמתי שאינו מצריך ניתוח ואשר נותן תוצאות לאורך זמן. לאחרונה אנו עדים להתפתחות בשימוש הטכנולוגיות המבוססות חום כגון גלי רדיו לייזר ואולטרסאונד אשר מטרתם לצור “כוויות עדינות” ברקמה התת עורית אשר בהמשך מתוך מנגנון ריפוי טבעי של גופנו יוצר  אפקט של הידוק ושיפור הקונטור (קו מתאר) באזור הטיפול. מדובר בטיפול פולשני אשר במהלכו תחת הרדמה מקומית, מוחדרת קנולה (צינורית עדינה) עם קצה המייצר חום אל רקמת המטרה (עור, תת עור ושומן) וכך, יוצר סוג של כוויה פנימית ובנוסף ממיס את השומן. לאחר הפעולה מתחיל תהליך של ריפוי באזורי הטיפול (בדיוק כמו ריפוי לאחר כוויה ופצע) אשר כמו לאחר פילינג של הפנים גורם להתחדשות, מיצוק והידוק של הרקמות.

בדרך כלל מדובר בטיפול אחד בלבד, מהיר באופן יחסי (כחצי שעה עד שעה) וכולל התאוששות מידית. למרות שמדובר בטיפול פולשני. הטיפול מאפשר תוצאות במספר מישורים כולל פחות סיבוכים לעומת ניתוח מתיחה,  ותוצאות המתיימרות לשיפור לאורך זמן שרק שהולכות ומשתפרות. חשוב להבהיר כי התוצאות אינן מידיות (למעשה לאחר הטיפול תתכן החמרה קלה כולל- מעט בצקת, אדמומיות, כאב קל שנמשך מספר ימים) ,מתחילים לראות את השיפור כחודשיים לאחר הטיפול כאשר לאחר מכן יש שיפור עקבי במהלך שנה עד שנה וחצי לאחר הטיפול.

גם כאן ניתן לראות יתרונות וחסרונות כאשר אחד היתרונות הבולטים הוא העדר צלקות, הטיפול  הוא טיפול יחיד שמבוצע בהרדמה מקומית, ללא מעורבות סכין מנתח או טשטוש/הרדמה, מדובר בטיפול קצר באופן יחסי, ללא כאב, התוצאה נשמרת לאורך שנים וככל שהזמן עובר  התוצאה משתפרת, כאשר השיפור המקסימלי יראה לאחר כ-9 חודשים עד שנה מיום הטיפול.

בדבר חסרונות הטיפול – מדובר בפעולה פולשנית (קנולה המוחדרת מתחת לעור) אך חשוב לדעת כי התוצאות אינן כתוצאות ניתוח מתיחה פורמלי, כמו כן התוצאה אינה מידית ועל אף שלא מדובר בניתוח- ישנה תקופת החלמה היכולה להמשך בין שבועיים ועד לחודש במקרים מסוימים (בתקופה הזו ישנה נפיחות והמראה הכללי יכול להראות פחות טוב מאשר לפני הפעולה).

האם זה עובד?
יש  לזכור כי מדובר בטכנולוגיות המבוססות על יכולת הריפוי של העור- למטופלים ומטופלות מעל גיל 60 יכולת ריפוי פחותה מאשר מטופלות צעירות ולכן לא תמיד מקבלים את האפקט הרצוי.

 

 

ד”ר ניר גל אור כירורגיה פלסטית ואסתטית. סשה ארגוב 15  תל אביב.

 

תגובות

להשאיר תגובה