אפקט פראטו 80/20 של עשיית הכסף הגדול

רוב האנשים רגילים להרוויח כסף על בסיס של זמן שווה כסף. כלומר עובדים כשכירים ומקבלים שכר שמחושב לפי שעות העבודה ומתבטא במשכורת חודשית והצורך בריבוי מקורות הכנסה מובן היום לכל אחד יותר מתמיד.

אני אוהב להשוות את האלטרנטיבות השונות ביחס למאמץ ולזמן שנדרש כדי להשיג את המשרה החלומית שכל אחד רוצה מול ההשקעה בכסף במימון הלימודים המקצועיים והרווח שיתבטא בגובה המשכורת שתשולם בסופו של דבר.

לפי הלשכה לסטטיסטיקה, המקצוע הטוב ביותר ללמוד בישראל הוא הנדסת מחשבים. ההשקעה במימון הלימודים היא בממוצע, בחישוב אוניברסיטאות ומכללות פרטיות, עומדת על כ- 154 אלף שקלים ל-4 שנים. זה בלי לקחת בחשבון שנת מכינה והוצאות דיור, מחיה וניידות.

ממוצע אחוז מסיימי התואר עומד על 48% והמשכורת הבסיסית לבעלי ניסיון של 0-2 שנים עומדת על סך 11 אלף שקלים. לבעלי ניסיון של עד 6 שנים יש קפיצה לכיוון 16 אלף שקלים ולניסיון של 6 שנים ומעלה כולל למי שהתקדם לתפקיד ראש צוות, המשכורת קופצת עד ל-33 אלף שקלים. ברוטו כמובן, בלי להוסיף בונוסים וגילום רכב ודברים נוספים.

כלומר, אדם מוכשר שלמד 4 שנים + 6 שנות ניסיון יכול להגיע לתקרת זכוכית של כ- 33 אלף שקלים. הרבה מעל למשכורת הממוצעת בשוק, אך גם בעלת דרישות גבוהות + יכולת התקדמות מוגבלת משהו.

כשבודקים מהם התחומים בהם אפשר להתעשר, לעשות הרבה כסף, מגלים שהאנשים העשירים בעולם עשו את כספם בשלושה תחומים:

יזמות – עשירים מחפשים הזדמנויות. הם מוצאים צורך או אפילו ממציאים כזה ומשווקים אותו לכמה שיותר אנשים. יזמות דורשת השקעה גדולה של כסף ואת עיקר הזמן לניהול העסק.

נדל”ן – מנדל”ן אפשר לעשות כסף, מהשקעה סולידית בדירה להשכרה, בנכסים מסחריים, משרדים, אפילו קנייה שיפוץ מכירה וקרקעות. מלבד קבלנים שבונים נדל”ן והם למעשה יזמים, נדל”ן להשקעה דורש פחות זמן וכסף מיזמות.

שוק ההון – הדבר השלישי הוא השקעות בשוק ההון על הנגזרות השונות כמו מניות, אופציות, קרנות נאמנות, אגרות חוב, מטבעות וחוזים עתידיים.

יש עוד כלים שנגישים לכולנו ומאפשרים לנהל את הכסף באופן פשוט יחסית. הזמן שנדרש וההשקעה ליצירת רווחים משוק ההון, היא הקטנה ביותר ביחס לכל תחום אחר.

כשבודקים מי הם 10 האנשים העשירים בעולם, מוצאים ש-8 מתוך ה- 10 עוסקים ביזמות אינטרנטית ובשוק ההון בעסק העיקרי שבזכותו התעשרו. כולם משקיעים ומשלבים את שלושת התחומים, יזמות, נדל”ן ושוק ההון.

והכי מעניין כמעט כולם צברו את הונם מכלום, מאפס. כלומר, כשבודקים את יחס הזמן לרכישת כלים מקצועיים, העלות במימון הלימודים מול התשואה והתגמול המתקבל, עבודה כשכיר גם במקצוע הרווחי ביותר של מהנדס מחשבים, מייצר יחס מאמץ מול כדאיות של 80/20 במקרה הגרוע ביותר.

לעומת זאת, על פי חוק פראטו, המאמץ וההשקעה משוק ההון מניבים את התשואה הגבוהה ביותר, 20 אחוז מאמץ והשקעה של כסף וזמן, מול 80 אחוז תשואה. וכל זה כשאנחנו בודקים את המקצוע הרווחי והכדאי ביותר. מה יקרה לדעתכם שנבדוק את שאר המקצועות, את המקצוע שלך או שלך, אליו אתם קמים כל בוקר במשך שנים?

בלי לשפוט אף אחד, אני בעצמי קרעתי את האחוריים במשך שנים לאחר לימודים ובתוך עצמאי מגיל 23. אני יודע בדיוק איך זה להרגיש ואיך זה לעבוד קשה והרבה בלי לראות אופק חיובי ואפשרות להתקדמות.

ועכשיו כשאנחנו רואים איפה כדאי להשקיע את עיקר המאמץ לעשיית כסף, כל מה שאתם צריכים לעשות, זה לפעול בדיוק כמו העשירים ביותר. התנהגות בסיסית של אדם עשיר היא בדיקה רציפה של האלטרנטיביות שעומדות בפניו למינוף הזמן והכסף ביחס למצב שעומד בפניו בהווה.

כלומר, אם הוא מושקע בפרויקט נדל”ני שמניב תשואה של 8% (תשואה פנטסטית בנדל”ן עומדת על 10-12 אחוזים)  ועכשיו באפשרותו לשנע, להעביר את אותו כסף לפרוייקט שיניב עבורו 10%, זה מה שהוא יעשה. הוא יכול להעביר את הכסף לפרוייקט יזמי אחר או להשקעה טובה יותר בשוק ההון. הכסף תמיד ינוע למקום בו המאמץ יהיה הקטן ביותר מול התשואה הגבוהה ביותר.

הינה משהו שאתם יכולים כבר מהיום ליישם בשלושת התחומים שמהם הופכים אנשים לעשירים מאוד.

יזמות – הדרך הטובה, הבטוחה ביותר, למעשה בית הספר הטוב ביותר ליזמות, שיווק, מכירות וכד’, הוא להצטרף לחברה שמשווקת בשיווק רשתי. אתם מקבלים את הכל מוכן. יש תוכנית עסקית, יש מוצרים, יש אנשים שמקבלים ומדריכים אתכם בכל הכלים כדי להצליח.

נדל”ן – כאן כמובן נדרשת השקעה גדולה יותר ברוב המקרים והתשואה נמדדת לאורך זמן. יש להתמקצע כמובן בתחום ולהתאים את סגנון ההשקעה וצרכים ליכולות הפיננסיות שלכם. גם מבחינת השקעת הכסף וגם מבחינת אפשרויות נזילות הרווחים ומימושם. אתם יכולים למשל להצטרף לקבוצת משקיעים ולא לקחת את כל האחריות על עצמכם. יש את היזם ואת מי שמנהל את הפרוייקט והקבוצה. אפשר להתחיל בהשקעה צנועה יחסית ולקבל תשואה יפה, אפילו בתגמול חודשי.

שוק ההון – שימו לב – אני הולך לתת לכם טיפ שיניב עבור כל אחד מכם את התשואה הגבוהה ביותר ביחס לכל תחום וביחס לכל מנהל תיקים בחברת השקעות כזו או אחרת.

אם יש לכם כסף פנוי שמיועד להשקעות ויצירת רווחים, שימו אותו בקרן נאמנות או תעודת סל שעוקבת אחר אחד מהמדדים בבורסה. ת”א 35 או נסדא”ק או s&p 500. גם אם אין לכם כסף פנוי, תתחילו להפקיד לקרן כזו סכום חודשי, אפילו קטן, כמו לתוכנית חיסכון או פנסיה. התשואה שתקבלו בגיל הפרישה תהיה הגבוהה ביותר ואם נוסיף את הריבית דריבית, הרווחים שיצטברו יסדרו אתכם לשנים רבות. הערה קטנה, קחו בחשבון השקעה ל- 10 שנים ומעלה. גם בשנים שיש ירידות בבורסות ואפילו מפולת, עדיין התשואה תהיה הגבוהה ביותר לאורך ציר הזמן.

ועכשיו, למי שרוצה באמת למנף את הזמן והכסף שלו באופן האפקטיבי ביותר, השקעה או מסחר פעיל בשוק ההון, יניב את התשואה הגבוהה ביותר מכל דבר שתעשו בחיים. אך חשוב להבין, כמו בהשקעות נדל”ן ויזמות עסקית אקטיבית, גם כאן יש ללמוד ולהתמקצע באופן רציני. כי מניסיון, השקעה ללא ידע תוביל ברוב המקרים להפסדים.

גבע גזית הוא מומחה למסחר בחוזים עתידיים ומפתח גישת המסחר התלת מימדי בשוק ההון.

 

תגובות

להשאיר תגובה