הנישואים הם הסכם נשמות- איש ואישה, בני זוג, שמבינים שהקשר ביניהם הוא קשר חזק, קשר של נשמות שבאות להשלים, לתמוך, לתקן זו את זו ולמלא יחד את ייעודן בעולם הזה. אורנית שם טוב, יועצת תדמית ומאמנת אישית‏ מסבירה לנו כיצד ניתן לשמר את הזוגיות עד לכדי הרמוניה מושלמת בין בני הזוג.

לפני שנתחיל, כדאי להבין כלל אחד שהוא בגדר “בל יעבור” בזוגיות טובה: הכרה בקדושת הנישואין היא המפתח לחיי נישואין מוצלחים ומאושרים. כאשר בני הזוג מאמינים באמונה שלמה כי הם נישאו זה לזו בשל השגחה פרטית אזי הם מבינים עד כמה הקשר ביניהם הוא מציאות רוחנית- לא “מקרה” לא “טעות” ואפילו לא “מזל”. עם ההבנה הזו, אפשר להתחיל.

שפה שונה

שפת הגבר שונה משפת האישה. אלו שתי שפות שונות שבהן לאותה מילה יש משמעות שונה. אחד האתגרים הגדולים של בן הזוג הוא לפרש נכון את שפת האישה, לתרגם את דבריה לכוונותיה ולהעניק לה את התמיכה שהיא זקוקה לה. זה נכון גם הפוך.

לא אחת קורה שבני זוג רבים, מתווכחים וכועסים האחד על השני ולפעמים כשהצד השני לא יודע על מה. הכול מבולבל אצלם, מטענים של רגשות שליליים מציפים אותם ואת ליבם, הם מאוכזבים ומתוסכלים. איך תימנעו זאת?

חשוב להבין שבן/בת הזוג הם לא נביאים! הוא לא קורא מחשבות והיא לא מבינה בתורת הפרצוף. כדאי להיות מוגדר, מדויק וברור ב”למה” ובכך לחסוך לשניכם הרבה וויכוחים. לעולם אל תפתחו שיחה על נושא הנמצא בחילוקי דעות כאשר אתם כועסים האחד על השני. קבלו את העובדה שגם לבן זוגכם יש זכות להביע דעה שונה או הפוכה משלכם. נסו להבין את עמדתו ואת תחושותיו גם כשאתה לא מסכימים איתו.

ביקורות והאשמות הדדיות הן “תרסיס רעל” שחונק וקוטל את הקשר הזוגי – כל הערה היא סדק. לי יש כלל חביב שיכול לעזור לכם מאוד: רק לאחר 100 דברי שבח ומחמאות יהיה מותר לנו להעיר הערה או לבקר ביקורת אחת בלבד! תמיד שאפו להשביע נחת זה לזה.

בניין הזוגיות

כשם שכל בניין מורכב מאין ספור לבנים, כך כל בית מורכב מאינספור פרטים קטנים: מלבנה ועוד לבנה ומפרט ועוד פרט. בית לא נבנה ביום אחד, צריך הרבה זמן וסבלנות. ההתקדמות האמתית אינה באה בקול תרועה גדול או בסופה אדירה, אלא מתרחשת במתינות יום-יום, שעה-שעה. יש לתת לזמן לעשות את שלו בלי לבדוק כל רגע ורגע אם חל שיפור ואם הושגה התקדמות.

חיזוקים חיוביים

הבית והמשפחה הם העיקר והם הכל בחיים שלנו. צריך לזכור כי מרבית הזוגות מתמודדים עם קשיים- כלכליים, מקצועיים, משפחתיים וכיו”ב. מלה טובה או מחמאה יכולות לפצות על המון מצבים לא נעימים בין בני הזוג. חשוב ליצור מצבים של שיתוף, פרגון הדדי וריגושים ספונטניים ביחד. על בני הזוג למצוא זמן איכות ביחד. זמן שכולל בילוי חריג שלא נוגע לחיי היום-יום. כמו כן, הקשבה היא מפתח לתקשורת איכותית ומוצלחת.  תקשורת טובה בונה זוגיות וויכוחים הורסים אותה.

בני זוג חכמים מעריכים כל מעשה טוב, כל שיפור, כל שינוי וכל התקדמות. היכולת לזהות ולעודד שיפור ולו קטן היא אומנות. הם מחמיאים אלה לאלה ומעודדים את הצד השני גם על הפעולות הקטנות והפשוטות ביותר (אם הוא הוריד את הזבל או היא ידעה מהו נבדל). עלינו להפסיק לצפות לשינויים גדולים שכן הם הדיכוי העצמי שלנו. שימו לב- שינויים גדולים לא מחזיקים מעמד! כל שינוי בקשר הוא התקדמות לכשעצמה.

מעשים

מעשים הם עוד דרך להוכיח שאתם אוהבים. מדובר במחוות קטנות (לאו דווקא אלו הגדולות) שיכולות לשנות הכל: תן לה פרח, אימרי לו שאת אוהבת אותו, תרשום לה שהתגעגעת או סתם חייכו אחד לשנייה (ואחת לשני).

בנוסף יש לדאוג גם לעניינים טכניים: חלוקת תפקידים ונשיאה משותפת בעול הבית- דברו על זה ביניכם והגדירו חלוקה ברורה והוגנת. גבולות מוגדרים לעבודה משותפת ימנעו עבודה ללא גבול ועייפות מיותרת.

דבר נוסף שחשוב לשים עליו את הדעת הוא היחס למשפחה של בן/בת הזוג וגם היחס למשפחתכם. כל השקעה ליצירת קשר טוב בין בני הזוג להוריהם, בין כלה לחמותה , בין הילדים וסבא ולסבתא – כדאית ומשתלמת. ילדים הרואים את הוריהם מכבדים את שני הצדדים, זוכים לגדול בבית בעל יסודות חזקים ואיתנים. הם זוכים לחוש ביטחון ויציבות, אהבה וכבוד הדדי. אשרי ההורים שחיים בהרמוניה, כבוד, פרגון ואהבה והמגדלים את דור העתיד שלהם באווירה משפחתית חמה ומלוכדת, בריאה ושמחה.

ולמי שאוהב “מסגרות” ו”תבניות” אפשר גם לסכם הכל לרשימת מכולת:

  1. הקשיבו זה לזו ושתפו זה את זו.
  2. תנו אחד לשני מרחב אישי, כדי שכל אחד יוכל להתחבר אל עצמו ואחר כך- ליצור את השלם ביחד.
  3. בנוסף לסעיף 2, הגדירו זמן איכות ביחד
  4. דונו זה את זו וזו את זה לכף זכות והשתדלו לא לכעוס.
  5. שבחו זה את זו על מעשים טובים, קטנים כגדולים.
  6. חייכו אחד לשני, ככה סתם, בלי סיבה.
  7. הכירו בכישרונות המיוחדים אחד של השני- גם אם זה לא תמיד הולם את מה שאנחנו מכירים מהבית (השתדלו לא להשוות לאחים, לחברים או להורים).
  8. לא משנה אם אתם אנשים מאמינים או לא, חשוב לזכור כי חובתם של בני הזוג היא לשמור ולקדש את עיניהם כמו שחובתם לשמור על צניעותם וטהרתם.
  9. כבדו את אביכם ואת אימכם, ואת ההורים של בן/בת הזוג שלכם.

אם נבין ונדע לחיות לצד החוקים והכללים הללו נמצא את עצמנו מאושרים לצד בן / בת הזוג ובהרמוניה גדולה ומושלמת.

 

25 הערות

להשאיר תגובה