הסצנה המחתרתית שכובשת את העיר

צלילה לתוך הסצינה הקווירית בתל אביב מגלה דברים מפתיעים. כך למשל מתקיימת לה סצינת הבולרום תוססת שהתפתחה בראשיתה כתרבות בילוי מחתרתית של קהילת הלהט"ב האפרו / לטינית אמריקאית (בשנות ה 60 וה 70 של המאה הקודמת)  במטרה ליצור מרחב מוגן ומאפשר לא.נשים על הקשת הטרנסית והקווירית

תרבות הבולרום הגיעה בשנים האחרונות לישראל ובין הבולטים בתחום נמצא ליין ה- Vogue Night TLV של היזם מאור מיה אותו פגשתי במוצ"ש האחרון באחת המסיבות הצבעוניות והמשעשעות שהוא מפיק בלב תל אביב ב״לילה בר״.

תרבות הבולרום מושפעת מתרבות האופנה, מתוך התרבות גם צמח סגנון הריקוד המוכר ״ווג״.

בבול (נשף) לרוב יהיו קטגוריות מגוונות לצד סגנון הנחייה כריזמטי ומשעשע כשברקע מושמעים ״ווג ביטס״ וסגנונות מוזיקה שונים לפי הקטגוריה. המתחרים עולים להתחרות בקטגוריות שונות כמו – ״פייס״, ״ראנוואי״ ״פרפורמנס״ ועוד.

בווג נייט בשונה מבול רגיל המסיבה ממשיכה לאורך כל הלילה גם לפני ואחרי שהקטגוריות נגמרות ניתן לראות את הקהל רוקד ומרים, הקטגוריות הן חלק קטן מערב גדול של כיף ותרבות.

מאור מיה יוזם ליים מסיבות הבול רום

 

 

קהילת הקיקי שמאור מטפח בארץ מספקת מרחב מוגן ומעצים, דרך להשתייכות ולביטוי עצמי. מציאות אלטרנטיבית בה מריעים לאותם א.נשים  שלעיתים לא יכולים לבטא את עצמם כפי שהם במרחבים אחרים ובבולרום נותנים לחלקים האלה בתוכם לצאת החוצה ולפרוח.

כמו בתרבות הנשפים המקורית, הצעירים לעיתים מוצאים ״הורים חלופיים״ המהווים מעין מנטורים בשבילם.

 

מה זה תרבות הבולרום ?

״תרבות שתפתחה בניו יורק של המאה הקודמת על מנת לספק מרחב בטוח ומוגן לאלו שסבלו מדיכוי, חוסר קבלה והפליה בשל נטייתם המינית, אך גם ובעיקר מגזענות על ידי הקהילה הלהטב״ית הלבנה בארה״ב. הסצנה התפתחה ברובה מתוך הקהילה הטרנסית האפרו-אמריקנית ולטינו-אמריקאית, עבורם הפכו הנשפים לאמצעי ביטוי מרכזי, ומרחב של חופש".

 

ספר קצת על עצמך ?

"קוראים לי מאור מיה, אני פרפורמר, ווגר, מפיק ומנחה אירועי בולרום, ובנוסף מלמד ווג פאם.

 

ספר על הסצנה שהתפתחה בארץ ?

"הסצנה התחילה בארץ בסוף 2019, הבול הראשון בארץ הופק ע״י צוות TLV BALLROOM. אני נחשפתי לסצנת הבולרום לראשונה כמו רבים דרך הסרט הדוקומנטרי ״פריז בוערת״. וזאת הייתה אהבה ממבט ראשון, כשהגעתי לבול בפעם הראשונה הרגשתי שאני בספייס שמדוייק לי. זמן קצר לאחר מכן טסתי לברלין ועברתי לגור שם על מנת לספוג עוד מהתרבות בסצנה האירופאית, כשחזרתי ארצה ידעתי שאני רוצה לפתח את הסצנה בארץ ובפרט את סצינת הקיקי".

 

לפרטים נוספים ניתן לעקוב באינסטגרם של Voguenighttlv וMaorealness.

 

 

תגובות

להשאיר תגובה