בנות ים של בת ים

עם כל הכבוד למהפכה המשפטית, למתח הבטחוני ולשבוע הגורלי בכנסת אני רוצה להפנות את תשומת לבכם למאבקי היוקרה של קהילת 'בנות הים' שאתמול קיימו מפגש חגיגי במקום הכי הולם – בעיר בת ים.

אז מה היה לנו שם: ד"ר לפסיכולוגיה מוושינגטון שהפכה לבת ים עם חליפה של 3000 דולר וצילומים מרהיבים בספינה טרופה בעקבה "היא גם הגיעה לחפש חתן יהודי" סיפרו לי מקורות יודעי דבר.היו שם בשמש הקופחת 40 בנות ים שחולמות להיות 'אריאל', המדובבת הראשית בסרט החדש של דיסני שהייתה אורחת הכבוד. ואפילו 'בן ים' "לא חולם להיות אריאל, זה אתגר ספורטיבי עבורי'

וגם את אביה רויטמן שבעקבות מקרה טביעה נמשכה לתחום והקימה קבוצה ששואפת להפוך את העיסוק הביזארי משהו לתחום מקצועי של הופעות, לימודי צלילה ותחרויות ממש כמו שמציג הסרט החדש של 'נטפליקס' קרב סנפירים שמפנה זרקור לתחום הזה שמגלגל בארה"ב חצי מיליארד דולר. ואי אפשר גם בלי קצת פוליטיקה: "הייתה לי חברה טובה 'בת ים' מוסלמית ממצרים שניתקה איתי את היחסים בעקבות מבצע 'שומר חומות" סיפרה שי קצנל מייסדת קהילת בנות הים של ישראל

 

היציאה לאקרנים של סרט הלייב אקשן החדש של דיסני 'בת הים הקטנה' עורר התרגשות עזה בקרב קהילת בנות הים של ישראל. ראשית משום שסוף סוף הדמות המיתולוגית של דיסני ולפני כן של אנס כריסטיאן הנדרסן (שפרסם את הספר ב 1837) קורמת עור וגידים ולא כדמות אישה אירופאית לבנה אלא כאישה שחורה: "אין לי בעייה אם זה שזו אישה" מספרת אביה רוטמן (38) מטפלת במים ו'בת ים' מקצועית, "היא משחקת נפלא והיא יפהפיה אך יש פה בהחלט שבירה של דימוי ומיתוס שקצת קשה לי איתו".

באחד מימי שישי של חודש יולי התכנסו להם 40 'בנות ים' בחוץ הסלע בבת ים. פועל יוצא של קהילת 'בנות הים' שמנהלת כבר שמונה שנים שיר קצנל, האם המייסדת של הקהילה המצומצמת של הבנות (וגם כמה בנים) ששמות סנפיר ומרגישות כמו נסיכה מהאגדות במה שכבר מזמן הפך מסרט פולחן לתופעת תרבותית חוצה יבשות עם תחרויות, צילומי אווירה ולימוד שחייה מקצועי עם סנפיר: "זה תחום שתפס מקום בחברה אך אני לוקחת את תחביב השחייה עם סנפיר למקומות מקצועיים ותרפויטיים" מסביר רויטמן שהגיעה לתחום בעקבות מקרה טביעה שהותיר אותה נכה ונוסף על זה תאונת דרכים שהיא נפצעה בה: "הייתי בשחיית שנורקל בסיני מעל 'החור הכחול' ושם כמעט מצאתי את מותי". רויטמן לא אמרה נואש והיא החליטה שהכי טובה זה לחוזר 'לזירת הפשע'. היא למדה הידרו תרפיה ושחייה טיפולית וצלילה מקצועית ואף היא חלק מנבחרת ישראל של בנות הים: " אני מתנדבת ופעילה בעמותות וארגוני איכות הסביבה היבשתית והימית. אחת השאיפות שלי היא להעביר את זה הלאה לדור הבא".

רוני – חליפת בת ים ב 3000 דולר
רוני וחברתה אביה רויטמן בחוף הסלע

לצידה של רויטמן פגשתי את רוני, 'בת ים' מקצוענית שהגיעה היישר מוושינגטון הבירה כדי להצטלם בעקבה לאיססטגרם המושקע שלה כבת ים שצוללת במקומות מסקרנים: "הגעתי לזה דרך שיטוט בקבוצות פייסבוק בארה"ב שם מאוד מפותח ויש אפילו ועידה שנתית". רוני (38) עובדת ביום יום כפסיכולוגית ואחת הסיבות שהיא הגיעה לארץ כך לחשו לי הוא רצונה למצוא רווק יהודי ישראלי שגם יקבל את התחביב הלא שגרתי שלה.

שיר קצנל הגיעה עם חבורה של כמעט 40 בנות מגילאי 13 עד עשרים פלוס ויותר "זה כיף והגשמת חלום. זה חוויה וזו דרך להביע את עצמך. קהילת 'עולם בת הים' כבר קיימת שבע שנים, קצנל התחילה עם זה כמו עוד לא מעט בנות "גם אני כילדה קטנה חלמתי להיות 'בת ים קטנה'. ולא היה דבר כזה שהייתי קטנה אז הכנתי לעצמי סנפיר לפני 13 שנה והתחלתי לשחות. ואז חשבתי שאין מצב שאני היחידה בארץ שרוצה לעשות את זה ופתחתי את האופציה לעוד אנשים".

אורחת הכבוד במפגש של בנות הים היית הזמרת והיוצרת נועה קליין שמדובבת בימים אלה את הסרט החדש: "הכבוד הוא של כולנו. זוהי זכות מטורפת שנפלה בחלקי. כל חיי חלמתי לשיר את דיסני ואני גם עושה מציגים באירועים כנסיכה או כבת ים".

 

 

תגובות

להשאיר תגובה