אוהל שעוצב בהשראת צפרדע מקודשת נחנך בטקס מקודש בידי שמאנים מהאמזונס בתערוכה ‘מכושפת’ שנפתחה השבוע ‘במקדש החילוני’ – מוזיאון ארץ ישראל. 

התערוכה ‘אמנות מכשפת’ מציגה מבחר מעורר השראה של מיצגים וחפצי כישוף בני 3000 שנה וכאלו שנעשו בהשראת פולחנים טקסים על ידי אמנים בינלאומיים שמתכתבים מתוך סוגיות עכשוויות. 

כך לדוגמא – יצירתה של האמנית הטרנסית מרטין גוטסיירס שמגלמת בחזותה שדים ואלות אצטקיות השאובות ממורשתה הגואטמלית “אלים שמייצגים נזילות מגדרית”. 

עבודה מסקרנת נוספת היא של בתסבי רומרו המקסיקנית שהציבה צמיגים משומשים מוארים באור יקרות עליה נכתב “רומרו מושפעת ממיתוסים ופולחנים של מעגלי החיים והמוות של תרבותה. המיצבים מזמינים אותנו הן לחוויות טרנספורמציה והן לביקורת ותיקון עוולות חברתיות”. 

בתערוכה מוצגים גם כלי פולחן עתיקים מאוסף המוזיאון שהתגלו במקדש פלישתי בתל קסילה שנמצא בגן המוזיאון על חלק מהכלים נמצאו לאחרונה שרידים של סם משנה תודעה ושל חומרים מעוררי הזיות “שהגבירו את הנופך המסטי של הטקסים והעניקו למשתתפים חוויה אקסטטית”. 

בלב התערוכה הוצג אוהל מדהים בשם פאקספה – “יש יער קסום בתוכנו” עבודה עכשווית של האמן הברזילי ארנסטו נטו ואמני הפאז’ה (שאמנים) של האמזונס. האוהל עוצב בהשראת ‘פאקספה’ – צפרדע צבעונית זעירה שגופה מכוסה בהפרשה רעילה שמשמשת לריפוי. בפתיחת התערוכה הגיע האמן וחנך את המתחם בטקס מיוחד יחד עם נציגי בני ההוני קוין הילידים. האמן ארנסטו נטו הוא מהאמנים החזותיים הבולטים בעולם כיום. 

דבי הרשמן האוצרת הראשית של מוז”א שמתמחה באמנות פולחנית : “בעבודות שנבחרו לתערוכה טמונים אוצרות רוח מאגיים והיא מובילה אותנו למעין מסע של עליה לרגל, בחיפוש המשלב תנועה, טקס, קולות ומראות”.

דבי הרשמן אוצרת התערוכה והמוזיאון : “אמנות מכשפת” היא תערוכה רב תחומית המציגה מיצבים, מיצגים ו”חפצי עוצמה” שנעשו במדיה עכשווית על ידי אמנים בינלאומיים בני זמננו, היוצרים בהשראת פולחנים ומסורות טקסיות עתיקות ממגוון תרבויות. לצד המיצגים, המוצגים לראשונה בישראל, מוצגות יצירות אמנות אתנוגרפית נדירות וחפצי פולחן ארכאולוגיים בני 3,000 שנה. אלה ואלה שואבים את השראתם מהימים בהם האמנות היתה סוג של קסם, חלק בלתי נפרד מהפולחן, ושימשה כאמצעי לחולל שינוי בעולם נטול טכנולוגיה. האמנים העכשוויים הולכים בעקבות אבותיהם הקדומים, וגם הם יוצרים מעין מרחב מקודש כדי ליצור שינוי של מודעות, יצירת הבנה, ביטוי של מחאה. השילוב בין העתיק והמסורתי לבין העכשווי, מחזיר את הקסם לאמנות, בכך שהוא יוצר חוויה, חלל שמעביר את הצופה דרך זמנים ותרבויות. באמצעות היצירות חוזרים היוצרים והצופים אל שורשי הפעולה האמנותית: טרנספורמציה, ריפוי, שינוי בתודעה ובמציאות האנושית.

תערוכת “אמנות מכשפת”

פתיחה: 22.7.2022  //  נעילה:  15.11.22

כתובת: מוז”א, מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב: רח’ חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב

מחיר כרטיס: 52 ש”ח, ילדים עד גיל 18: ללא תשלום, חיילים: 26  ₪ | סטודנטים: 35  ₪ | אזרחים ותיקים: 26 ₪.

תגובות

להשאיר תגובה