מכבדים את ליה

בשבוע שעבר התארח רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, כאורח אישי של ליא קניג ושל מנכ״ל “הבימה” נעם סמל בהצגה ״זאקופנה״, זאת לכבוד חגיגות יום הולדתה ה- 92 של ליא קניג. ליא, תושבת גבעתיים, שחקנית תיאטרון הבימה מאז 1961, כלת פרס ישראל ואזרחית הכבוד של גבעתיים, הונצחה לפני כשנה על ידי עיריית גבעתיים בטקס מרגש לקריאת הרחוב על שמה. לא בכדי שמה הונצח ברחוב בו שוכן התיאטרון הוותיק של גבעתיים.

בתום ההצגה, הוענק לרן קוניק, ראש עיריית גבעתיים תעודת הוקרה עם הכיתוב: “התיאטרון הלאומי הבימה מעריך ומוקיר את תרומתך לתרבות הישראלית ואת הנצחתה של ליא קניג, הגברת הראשונה של התיאטרון הלאומי ובעלה, שחקן הבימה צבי שטופלר ברחוב על שמם בעיר”. לצד הכיתוב הודפסה כרזה מההצגה הראשונה בה השתתפה ליא בתיאטרון הבימה “אדון פונטילה ומאטי משרתו” בשנת 1941.

הנצחת השחקנית ליא קניג היא חלק מפעילות הנצחת נשים של עיריית גבעתיים המוקירה שורה של נשים בהן נשים מובילות בחברה הישראלית שהטביעו את חותמן בשלל תחומי אמנות, אקדמיה וחברה ומנציחה אותן במרחב הציבורי ובמבני ציבור. את המגמה להנצחת אישיים פעילי ציבור, לרבות נשים מוביל ראש העירייה רן קוניק, הרואה חשיבות רבה בהנצחת והוקרת אותם נשים מובילות בציבוריות הישראלית.

על בימת התיאטרון, רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים בירך את ליא: “זו זכות גדולה ועונג צרוף עבורנו כקהל שוחר תרבות להשתתף בחגיגות ה-92 של הגברת הראשונה של התיאטרון הישראלי, ליא קניג. ליא זכתה לעסוק בדבר האהוב עליה ובמשך עשרות שנים היא מככבת על במות התיאטרון, מציגה ארסנל של דמויות שונות בדיוק מרשים ומהפנט. אני מאחל לליא עוד שנים רבות מלאות בהנאה על בימות התיאטרון והרבה בריאות”.

ליא קניג, ציינה באירוע: “להגיע לגילי המופלג עם האפשרות לשחק על הבמה, לחוות את הקהל ולפגוש את ראש העיר שלי, זו זכות גדולה עבורי. לנו, התושבים בגבעתיים, יש ראש עיר אכפתי וקשוב. האהבה וההוקרה של רן לעולם התרבות והתיאטרון בפרט נוכחת בפעילותו הציבורית, כך למשל בתקופת הקורונה, רן התעניין מאוד במצב התיאטראות והציף בכל הזדמנות את מצבם הקשה של אנשי התיאטרון ועולם התרבות בכלל, בעוד שהשיח התקשורתי והציבורי בנושא היה מצומצם מאוד”.

מנכ״ל התיאטרון הלאומי הבימה מר נעם סמל ציין: “הזמנו הערב את רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, כאורח כבוד לציון יום הולדתה של ליה קניג. לפני כשנה רן הנציח את הגברת ליה קניג באמצעות קריאת רחוב על שמה, ליא קניג היא מבכירי שחקניות התיאטרון, הקולנוע והטלוויזיה בעולם. אנו מוקירים ומעריכים את רן על כך ועל פועלו בתחום התרבות בכלל”.

תגובות

להשאיר תגובה