תכירו את סַבָּבְּתָא : תנועת הנוער היחידה שמשלבת בין גיל הזהב לנוער

סַבָּבְּתָא היא תנועת נוער בפריסה ארצית וראשונה מסוגה בישראל ובעולם המשלבת בני נוער (תיכוניסטים) ואזרחים ותיקים בפעילות שבועית שוברת שגרה, במטרה להפיג בדידות, לחבר ולחזק את הקשר בין הדורות כמו גם ליהנות ולשמוח. מקים התנועה, גפן מאיר "בתנועה שלנו תמצאו שירי מורל ו'פעולות' לצד תה וחוכמת חיים"

 

לפני 4 שנים הקים גפן מאיר, צעיר דתי לאומי ממודיעין תנועת נוער שתחבר בין הדור הוותיק לנערים הצעירים. כיום התנועה מונה 17 סניפים מדרום לצפון והיד עוד נטויה.

מאיר :זהו ה'חודש סַבָּבְּתָא' בו קיימנו בסניפים השונים את אירוע השיא של השנה – 'מסדר שרשרת', מסדר מגבש ומאחד של כל חברי הסניף! במסדר השתתפנו כל פעילי הסניף של סַבָּבְּתָא – תנועת הנוער המשותפת לגמלאים ותיכוניסטים, ועמדנו ממש כמו חוליות שרשרת ובהרכב של 'צעיר-מבוגר-צעיר-מבוגר' ובצורה של ח', – ובכך התחברנו למשפט החזון של סַבָּבְּתָא – 'יוצרים יחד שרשרת דורות מאהבה'.

ומה היה התוכן?

"במסדר נשאנו דברים – דבר הרכז, דבר נציגת פעילי גיל הזהב, ודבר נציג פעילי הנוער,

כמו כן, קראנו יחד את מסמך החזון של התנועה, בו מופיעים ערכי התנועה וסיפור ההקמה המהווים כוכב צפון והשראה ערכית לעשייתנו היומיומית"

שיא האירוע בסניפים היה 'חלוקת שרשרות הדורות' בו הרכז קרא בשמו של כל פעיל, וכל אחד בתורו ניגש לקבל שרשרת עליה כתוב שמו, כשברקע מחיאות כפיים מפרגנות של כל חברי הסניף,

ה'שרשרת' עשויה משרוך זהוב, (גיל הזהב) וגם עונה על צורך שעלה בהרבה סניפים, בכך שהיא מייצרת קירבה ומזכירה בכל רגע נתון את השמות של כולם – ומעתה והלאה, במהלך הפעילויות בסניף כולנו נענוד את השרשראות שלנו, ונזכור ש'לכל איש יש שם' ואת העובדה שלכל אדם בכל גיל יש 'שם' – דהיינו ערך סגולי ייחודי. לסיום, כל פעיל/ה קיבל מדבקה לטלפון, שמטרתה להיות תזכורת עבורנו לסַבָּבְּתָא בכל מקום, וכלי שיווקי שדרכו כל פעיל ידאג בכל שבוע לספר לאדם אחד על סַבָּבְּתָא, ובכך נרחיב את העשייה של התנועה למקומות נוספים!

גפן מאיר: "בתנועה יש לנו סניפים, קבוצות, רכזים ומורל – את זה אתם בטח מכירים, אבל בתנועת הנוער הזאת תמצאו גם חוכמת חיים, תה ועוגה, גמלאים והוכחה לכך שגיל זה רק מספר".

מאיר החליט להתמודד עם בעיית הזקנה שבדור הנוכחי ובאורח החיים התובעני הוא נתפס כנטל "אצל רבים מאתנו חלה התרחקות טבעית מבני משפחתנו הזקנים, נוסף על כך, לדור הצעיר יש רתיעה מהזקנה בכלל ומזקנים בפרט המובילה לניכור כלפיהם, ומותירה אותם מרוחקים ולעיתים אף בודדים"

סקרים מעידים כי 42% מבני 75 ומעלה בישראל חווים בדידות על בסיס יום יומי

מאיר : "אמנם בדידות היא אתגר בכל גיל אך בזקנה, בהיעדר תעסוקה עם אופק, מול אתגרי בריאות, אתגרים אישיים ומול סופיות החיים נוספים לה ממדים מגבילים ומכריעים, היא מאיצה הזדקנות, מגבירה דיכאון ופוגעת אנושות באיכות חייהם של הזקנים.

סַבָּבְּתָא מייצרת מפגשים בין דוריים חווייתיים, קבועים אחת לשבוע בהרכב קבוצתי וברוח של תנועת נוער, הפעילויות כוללות תוכן רלוונטי, בגובה העיניים ומועברות במקום קבוע ו"מחוץ לבית". כל אלה המייצרים אווירה של שייכות ומשמעות שהן ההיפך מבדידות. במפגשים נוצרת קרבה אמיתית בין הדורות ושינוי תודעתי ביחס לזקנה ולזקנים, שכן פתאום הדור הצעיר מסתכל על המפגש עם הזקן לא כעול או מטלה, אלא כחוויה שכולה סבבה"

קהל היעד של התנועה הוא כמיליון אזרחים ותיקים חיים בישראל (2023) 12% מהאוכלוסייה.

מגפת הקורונה פגעה מאוד במצבם הבריאותי, הכלכלי והנפשי של הזקנים בישראל, וכתוצאה מכך זקנים רבים מצויים בקושי ובני משפחתם כורעים תחת נטל הטיפול בהם. לפי התחזיות, צפוי שיעור הזקנים באוכלוסייה עד 2030 לעלות בשיעור של 14%.

 

תגובות

להשאיר תגובה