לו קוראים לירון ולה קוראים לירון. היא- קריינית ושדרנית ברשת ג' אך בעיקר מוסיקאית, יוצרת וזמרת המלווה את הרוק הישראלי לא מעט שנים ויצרה שירים למיטב האמנים (אהובה עוזרי, ישי לוי, זהבה בן ועוד) והוציאה לאחרונה אלבום חדש ("כל חלומות העולם"). הוא – יוצר וזמר מוכשר הנחשב לאחד מנציגי הגל החדש של המוסיקה התימנית גרוב Fאנק אוריינטלית, אחת ההבטחות הגדולות של המוסיקה הישראלית ובנו של אייקון השירה התימנית – אהרן עמרם, שלאחרונה הוציא סינגל מצליח – "חלום ישן".

יחד, לירון בן שמעון ולירון עמרם הם המוסיקה הישראלית האמיתית על שלל גווניה וסגנונותיה, שניהם נגעו באותם עולמות רבגוניים של המוסיקה ופורצי דרך, הוא בדרכו והיא בדרכה. ב-27.10 שניהם הולכים לעמוד על במה אחת, להופיע יחד ולמזג את הכשרונות המצוינים שלהם למופע אחד שיתקיים ב"פפאיתו" בתל אביב.

לרגל המאורע המרגש הזה, תפסתי את לירון בן שמעון לשיחה צפופה על מוסיקה, חלומות וכמובן על המופע המדובר בעיר.

 

לירון, מתי נתוודעת לראשונה ללירון עמרם ?

"האמת שבצורה לא שגרתית: דרך זוג שהגיע לכמה הופעות שלי, אחרי ההופעה הראשונה הם אמרו לי שכשאני שרה זהר ארגוב, אהובה עוזרי ובכלל מוזיקה ים תיכונית אז אני מזכירה להם בחור בשם לירון עמרם.לא ידעתי מי הוא אבל מתוך סקרנות כשהגעתי הביתה, נכנסתי ליוטיוב לשמוע. ראיתי משהו מיוחד. התלהבתי מהנוכחות וההגשה. פשוט הוקסמתי. ואז עבר זמן ולפני כחודש לירון הוציא את הסינגל החדש שלו "חלום ישן" שיר שאי אפשר להשאר אדישים לגרוב שלו ולהפקה המוזיקלית עליו עבד ביחד עם רועי אביטל וזו הייתה כבר הפגישה השנייה שלי עם המוזיקה שלו"..

לאמני רוק כמוך (גברים כנשים), קשה להתפתח וליצור בישראל מוסיקה מקורית שאינה "פשרנית" (=מיינסטרימית), מה גורם לך להתמיד לאורך כל השנים? להמשיך להופיע עם החומרים שלך ולא להיכנע לתווי התקן של הגלים המוסיקליים המשתנים בקצב מהיר?

"חייבת ללכת עם האמת שלי וגם היא משתנה מדי פעם, משתדלת להקשיב ללב. אני פועלת מתוך מקום אומנותי ולאו דווקא מסחרי –אבל זה מקום מאוד מתקשר. אני לא עושה מוזיקה אוונגרדית אלא כזאת שיכולה לגעת בדיי הרבה אנשים. כמובן שסטטיסטית איך שלא נהפוך את זה אני לא פונה למכנה המשותף הנמוך. רוק יכול לעבוד פה בארץ אם משלבים בו אלמנטים של מזרח ומערב וזה המקום שגם אני נמשכת אליו בשירים האחרונים שיצרתי [כמו "בית" עם אהובה עוזרי] ועבדתי על ההפקה המוזיקלית שלהם עם מאור ויזל. הרוק הישן והטוב שהיה לנו כאן בניינטיז באמת  כבר לא כל כך קיים כאן.. לפחות לא ברדיו. בסופו של דבר אני דווקא מרגישה שהדרך הזאת של לעבוד קשה  ולא להתפשר כן משתלמת,וזו הדרך היחידה שלי להיות שלמה עם עצמי.

בשנה האחרונה הפתעתי את עצמי לא מעט- אם היית אומר לי לפני חמש שש שנים  שאני אכתוב שירים לישי לוי, זהבה בן,אריק סיני וכו' לא הייתי מאמינה. וגם שם אפשר לשמוע את הקול שלי בתוך הכתיבה וההלחנה. את מה שיש לי להגיד".

מה הדבר הבולט שהשתנה במעמד האישה במוסיקה הישראלית בשנים האחרונות, מנקודת מבטך?

"שום דבר לצערי.הבשורה הפמיניסטית עוד לא הגיעה לרדיו.לא חסר נשים מוכשרות במוזיקה הישראלית, אבל כמו בתחומים אחרים נשים זוכות לפחות קרדיט ולפחות הערכה".

 מה צפוי לנו במופע? יש סיכוי לדואט תימני עם לירון?

"בהופעה יהיו שירים מהאלבום החדש "כל חלומות העולם" וגם כמה מאלבום הבכורה,קאוורים מפתיעים [תמיד אוהבת לבצע]  ובהחלט יש סיכוי לדואט מזרחי.. אני בכלל מרוקאית אגב, אבל לשיר בתימנית יכול להיות מדליק ..כל זה יתקיים בזכות הלהקה המדהימה שלי שבלעדיהם אני לא באמת יכולה לזוז: מאור ויזל הגיטריסט, אסף סומך על הבס ושלומי אורון על התופים".

מתי שיר חדש/ אלבום חדש?

"מתחילים להקליט חומרים חדשים אחרי החגים..מחכה לזה.מקווה שבקרוב יוכל לצאת סינגל ראשון

עובדת על דברים מעניינים וגם דואט שמרגש אותי.בכלל קלטתי לאחרונה שהעשייה המוזיקלית ולהיות עסוקה בפרויקטים זה הדבר שהכי מחייה ומפרה אותי. "

לאורך השנים, עשית לא מעט שיתופי פעולה שונים ומגוונים, יש שיתוף פעולה שעוד לא הגשמת והיית רוצה להגשים?

"נכון, אני אוהבת ומאמינה בשיתופי פעולה. דודו טסה זה ללא ספק חלום..".

מה הטיפ הכי יעיל שהיית נותנת ליוצרים/ות מתחילים/ות?

"לדעת לקבל לא. לא להשבר בקלות. להיות בעשייה מוזיקלית כל הזמן, [משננת לעצמי..]להקליט להופיע וליצור שיתופי פעולה מוזיקליים.  לא לחכות שדברים יקרו אלא להניע כל הזמן. לצערנו או לשמחתנו אנחנו לא חיים בעולם שמספיק בו פשוט להיות מוכשרים ולעשות מוזיקה..צריך יותר מזה.. מאמינה שאם יש לך את הרצון העז אתה תנסה להניע בכל דרך".

ההופעה תתקיים ב27.10 בפפאיתו , סלמה 29 תל אביב

לכרטיסים: https://goo.gl/SrwHps

 

29 הערות

להשאיר תגובה