השבוע שמעתי את ארץ ישראל היפה שוב ברדיו. כן כן, ארץ ישראל היפה, ארץ ישראל של טוהר המילים, של פולקלוריות הלחן וארץ ישראל של שלושה קולות שעיצבו, איש איש בדרכו, את פסקולה האלמותי של ארץ ישראל.

לא, לא מדובר בעוד שיר נוסטלגי נשכח שעלה מן האוב על גלי האתר, אלא מדובר בסינגל החדש והראשון של “שלושתנו”: חנן יובל, אורי הרפז ודורית ראובני, מההפתעות המוסיקליות הנהדרות שהביאה עימה השנה האחרונה.

אני זוכר שאת הופעת הבכורה להרכב, עוד לפני שעלה על הבמה, הם עשו בפינתי המוסיקלית באולפן 103FM בתכניתו של גבי גזית וכבר אז ניתן היה להבין שמדובר בשלישיה הרמונית יוצאת מן הכלל שזה רק עניין של זמן עד שתוציא שיר חדש.

אני זוכר ששאלתי את השלישיה שאלה זו לגבי “מתי יוצא שיר חדש”, והשלושה, הסמיקו מעט, רק הודיעו שאולי בקרוב, לאחר שיראו התפתחות המופע וההרכב.

נכון, ההרכב מחזיר לרבים מקהלו את חסד נעוריהם ושנותיהם היפות ביותר, אך הוא גם מזכיר לדור הצעיר שיש היסטוריה של מוסיקה ישראלית, שיש שירים קלאסיים שלא נס ליחם ולא ינוס לעולם ושיש המון שירים טובים, לא פחות מהיום, גם במנהרת הזמן של שנות ה-06, ה-70 וה-80.

השיר החדש שהוציאו “שלושתנו” – “חייך אל החיים” נכתב על ידי יוסי גיספן, שמייצג נדבך חשוב בארץ ישראל היפה בכך שמצליח להביא, בטקסטים השונים שלו, את רחשי ליבו של העם, של הישראלי הטיפוסי, שזה מה שנוגע, לדעתי, בכל כך הרבה אנשים.

השיר החדש שנכתב כאמור על ידי גיספן, הולחן על ידי חנן יובל ועובד והופק מוסיקלית על ידי אייל מזיג, הוא למעשה מעין פלאשבק לפסקולי סרטי הבורקס של שנות ה-70 (סטייל “רק היום”, “לופו”) מחד גיסא, מאידך גיסא הוא שיר אופטימי וגדוש במוסר השכל, ועל כל אלה הוא מאד עדכני, עכשווי ונטול זמן או תקופה. ללא ספק, אחת ה”יציאות” של השנה בתחום הנוסטלגיה העכשווית.

ראובן ארז, המלווה את המוסיקה הישראלית זה יותר משלושה עשורים ומלווה את היצירה הישראלית בהערצה מעוררת השראה, נמצא בתקופה מאד טובה עם צאת ספרו החדש והאוטוביוגרפי (“הקרנת בכורה”), המופע המצליח “דרך השירים” והסינגל החדש שיצא עתה לתחנות הרדיו – “כל הסודות”, שיר שאת מילותיו כתבה אלונה בן עמי, הלחין ראובן ארז ועיבד והפיק מוסיקלית ראובן חיון.

יש בשיר משהו מאד קסום, הן בטקסט שניתן להתייחס אליו שיר אהבה לארץ המולדת או לאישה, הן בלחן המלודי והפולקלוריסטי שמצליח לשדר את הרוגע והשלווה המהווים בפן בישותו של ארז, והן בביצוע המלטף, המחוספס והמרגש (אחטא ואומר אף מצמרר). שאפו!

שמעתי השבוע שיר מקסים, חינני והומוריסטי – “איזה יופי” של יובל בלאס, ששחרר השבוע סינגל ראשון מאלבום חדש – שיר רוק פופ ים תיכוני, בניחוח אוריינטלי א-לה פלפל אל מסרי עם טקסט הומוריסטי, לחן קליט ונעים לאוזן וביצוע קסום. כיף לשמוע.

נועה דויטש, זמרת הנשמה בת ה-30, שחררה השבוע שיר שובה לב בלועזית בשם Promise Me בהפקת זוכה פרס הגראמי ההוליוודי גיאון ראייט מתוך אלבום בינלאומי עליו עובדת נמרצות בימים אלה. בביצועה, דוטיש מצליחה לשפוך את מאת אחוזי נשמתה בכנות טוטאלית ומלנכוליה מחוספסת המצליחה לגעת בלב ולרגש.

השורשים הפרסיים שלי לא יכלו להישאר אדישים למשמע סינגלה החדש של מורין נהדר (הנהדרת) – “שחרחורת”, שיר עממי פרסי בחציו וחציו פרי עטה של מורין נהדר  בעיבודים תזמורתיים מושקעים של אורית גוראל. השיר הוא מתוך אלבומה של נהדר – “גולה גנדום”. ממתק חם היישר ללב.

 

 

 

58 הערות

להשאיר תגובה