עמר ליכטנשטיין, סולן להקת Felidae Trick, יצא בימים אלה עם סינגל חדש ומיוחד- שייח גארחבהשראת סבו ז”ל  שלחם בפלמח ועם תקווה לשלום בסכסוך הישראלי פלסטינאי.

השיר נכלל בפרויקט “שעה של אור” של לינקטון לציון 20 שנה לרצח רבין. עמר, תל אביבי שחי בברלין, פיסיקאי מחונן שדבק בו מילדות חיידק המוסיקה, מנהל קריירה בינלאומית ועם זאת מחובר מאוד לארצישראליות, למולדת ולמקום בו נולד ובו גדל.

בין סיבובי ההופעות של הלהקה בחו”ל, תפסתי איתו שיחה צפופה על השיר החדש, על המציאות הישראלית ועל מוסיקה, כמובן.

קודם כל, עמר, ספר לי קצת על עצמך ובעיקר על הלהקה.

” בן 33 , אבא ליובל בת שנתיים. מתגוררים בברלין. בארץ הייתי מורה לפיסיקה (סיימתי תואר פיסיקה, בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב) כי במוסיקה אין כסף (במיוחד בארץ). הקמתי את הלהקה ב 2011 ואחרי שנה התחילו להתווסף לנו הופעות בגרמניה, אז החלטנו להעביר את הבסיס שלנו לברלין. אחרי המעבר לברלין, בין חברי ההרכב נמצאים ישראלי, איטלקי, גרמני ואמריקאי. פלידיי בלטינית זה משפחת החתוליים, וטריק זה טריק. הניגודיות בשם ההרכב – מילה אינטלקטוואלית, מורכבת, לא ברורה ולא מוכרת לעומת מילה פשוטה וילדותית – מייצגת את הניגודיות שקיימת במוסיקה שלי. כיום מופיעים בגרמניה, איטליה, אוסטריה וכמובן גם בארץ.”

כיצד נולד השיר שייח ג’ארח? סבך עליו השלום זכה לשמוע את השיר?

“סבי נפטר לפני שהשיר נולד.כשהייתי ילד, הוא סיפר לי המון על הלחימה בירושלים, וספציפית איך הוא נפצע קשה מאוד בקרב בשייח גראח. ביקרתי לפני כמה שנים בהפגנות למען השלום בשייח גראח, והתהלכתי בשכונה. נעמדתי על גבעה קטנה, הסתכלתי על המפגנים, על החיילים, על הערבים, על הילדים, על המתנחלים, ואז הסתכלתי על האבנים הירושלמיות העתיקות. כמה דם ורוח עברו דרכן. זה היה יום שרבי מדברי כזה. והרגשתי באיזה לופ נוראי ואלים אנו נמצאים. נזכרתי בסיפורים של סבא. והרגשתי שאנחנו סובלים מהטעויות של דורות קודמים, והדור אחרינו יסבול מטעויותינו.”

מאיפה התעוזה והאומץ להוציא שיר פוליטי בימים גועשים שכאלה? מה המסר שאתה רוצה להעביר?

“לא מרגיש שהעזתי. ואני לא אדם כל כך אמיץ בכל אופן. אני זמר שכותב שירים על החיים שלו. וזה חלק מחיי. אין מסר מפורש, כמו ״תעשו אהבה, לא מלחמה״. אם יש מסר בשיר, הוא שנחשוב יותר איך יהיה טוב לדורות שאחרינו.”

לדעתך יבואו ימים טובים יותר?

“ברור שכן. השאלה מתי? אני לא נביא. ואף אחד לא יודע מה יהיה בארצינו הקטנטונת.”

מהן ההשפעות המוסיקליות עליך?

“גדלתי תוך כדי להקות אייטיז מתנגנות מהדיג׳יי בקומה מעליי (שהיה עושה לי בייביסיטר תוך כדי תקלוט), עם הערצה לביטלס מגיל שלוש, מורה לפסנתר קלאסי ואהבה לזמרים פופלריים מאז, כמו חיים משה, זוהר ארגוב ועוד (זה הגיע יותר מחברים בשכונה). בסביבות גיל 10 לקחתי את ענין המוסיקה יותר לעומק, וכבר הייתי מכריח את עצמי להיחשף לסגנונות שלא הכרתי.”

היכן ניתן לראותכם  מופיעים בימים אלה?

“בינואר יש לנו מספר הופעות בגרמניה, לפני שנכנס להקלטות אלבום בפברואר. בדצמבר, יתכן ותהיה לי הופעת פסנתר בארץ (הפתעה….)”.

תגובות

להשאיר תגובה