הכירו את מרבל – הרכב פופ אלגנט טרי של היוצרים מוריה אור ויונתן מימון. השניים נפגשו במקריות בקו לונדון-ישראל, והכימיה והקארמה הטובה ביניהם יצרה את הצמד – Marbl ששירם הראשון – Time Takes Time הושמע ברחבי העולם ואפילו עבר פלייליסט גלגל”צ.

עכשיו הצמד הוציא סינגל שני מ-EP הבכורה העתיד לצאת בקרוב – In The Grey ובין ההופעות והעבודה על האלבום, תפסתי את הצמד לשיחה צפופה.

מוריה ויונתן, ספרו לי כיצד הכרתם?

יונתן:” בביקור הראשון שלי בארץ אחרי שעברתי ללונדון, הלכתי ל׳סיבוב דאווין׳ ברימון ובעוד אני על הדשא מדבר עם חבר, מוריה בדיוק עברה להגיד לו שלום. באותו יום כבר מצאתי אותה בפייסבוק וניסיתי להתחיל איתה, היא, כמובן, נזפה בי שאני חוצפן ובזה נגמר הסיבוב הראשון.”

מוריה: “שנה וחצי אחר כך, נפגשנו אצל חברים משותפים, לגמרי במקרה כתבתי באותו השבוע את השיר הראשון שלי באנגלית, אפשר לומר שאפילו לא התכוונתי. לגמרי במקרה השמעתי לו אותו באוטו, אחרי ששפכתי עליו חצי ליטר בירה, והקפצתי אותו הביתה כפיצוי.

חודשיים מאוחר יותר, הוא ביקש ממני לכתוב לו אלבום כפרוייקט הגמר שלו ללימודי ההפקה. לאף אחד מאיתנו לא היה מושג שבאותו הרגע הקמנו את MARBL.”

מתי החלטתם שאתם רוצים להקים את ההרכב ומי הגה את שמו ?

יונתן: “אחד הדברים שאני הכי אוהב במוזיקה שאני שומע הוא שהיא לא מתאמצת, היא פשוט קורית. כששמעתי כמה שירים של מוריה באנגלית, הם נשמעו לי מאד אורגניים, כמו נכתבו ללא מאמץ. מוריה לא מנסה להידמות לשום דבר, היא עושה את המוזיקה שלה, שהיא כל כך מיוחדת ויוצאת דופן. חוץ מזה, זו הדרך הכי טובה ואינטימית לשמר מערכת יחסים בשלט רחוק.”

מוריה: “האמת היא שאני לא שמעתי שום דבר שיונתן הפיק עד אז, אבל הסגנונות המוזיקלים שהוא אוהב לשמוע ופתח אותי אליהם סקרנו אותי מאד. הוא הכיר לי המון אמנים חדשים שהפכו לי את העולם המוזיקלי להרבה יותר עשיר ומעניין ועד היום אני מאד מושפעת מהם כמו Imogen heap, Ben Howard, Viligers, St. vincent ועוד.”

מה היה הדבר הראשון שמשך אתכם מוסיקלית זה בזו ?

מוריה: בתחילת הדרך כשרק כתבתי חומרים לאלבום, לא חשבתי שהוא יגדל להיות יותר מעוד פרויקט גמר של סטודנט בלונדון. כשיונתן הגיש את האלבום, ראש מחלקת ההפקה באוניבסיטה (פיפ ויליאמס, שיש לו על המדף כמה פרסי גראמי) קרא ליונתן לפגישה, בה הביע אמון בפוטנציאל המסחרי של המוזיקה ודחף בו להביא אותי ללונדון לסיבוב הופעות ראשון. זו החוויה הכי מוטרפת שהייתה לי בחיים עד אז.

יונתן: לגבי השם, הסיפור הוא די טרוויאלי ואולי אפילו מביך.

בביקור הראשון של מוריה בלונדון, הלכנו ל-Natural History Museum, וראינו תור ארוך משתרך לתערוכה בסימן ׳שיש׳. חיכינו בתור חצי יום, כדי לראות חצי מדף חצי מרגש עם מיצגי שיש למינהם. חזרנו הביתה כל כך תשושים ולא הפסקנו לצחוק על עצמנו.

אחרי כמה חודשים כשחשבנו על שם להרכב, אני מלונדון ומוריה מהארץ, סימסנו אחד לשני הצעות. באחת ההצעות שלי כתבתי ״MARBL” ולפני שהספקתי לתקן ולהוסיף E, מוריה השיבה שהיא מתה על זה. אז ככה זה נשאר.

מה הקו המוסיקלי בו אתם דוגלים ? איך הייתם מגדירים אותו?

יונתן: “הקו המוזיקלי הוא סך כל הדברים שמרגשים אותי במוזיקה שאני שומע. אלה יכולים להיות סגנונות מנוגדים לחלוטין אחד לשני, כל עוד קיים אלמנט שמרגש אותי: הוא יכול להיות בתפקיד כינורות, סאונד תופים, או סינטיסייזר.”

מוריה: “היום מאד קשה להגדיר סגנון. המוזיקה היום ברובה אקלקטית. הכתיבה שלי מושפעת כמו שיונתן אמר מכל מה שמרגש אותי במוזיקה שאני אוהבת, אם אלה כמה מילים שהופכות לי את הבטן, ליין גיטרה שאני מקשיבה לו בלופים עובר אבולוציה והופך לשורה ראשונה בפזמון, או כל דבר אחר שגורם לי להרגיש ולהוציא משהו אחר בהשפעתו.

אני קוראת לסגנון שלנו ׳פופ אלגנט׳, ההגדרה אמנם לא מגלה הרבה, אבל מצד שני מסתירה הכי פחות.”

ספרו לי על In The Grey , כיצד נולד ?

מוריה: “אני זוכרת שנסעתי לכמה ימים לנקות את הראש אחרי מופע ההשקה של האלבום הראשון שלי. שם פגשתי את יונתן והתחיל להתרקם משהו לא ברור בינינו. חזרתי מאד מבולבלת לזרועות הפסנתר וכתבתי את In The Grey. המילים שלו הן תשובה מדויקת לשאלה.”

יונתן: “אני זוכר יום אחרון בביקור שלי בארץ, קצת אחרי הביקור שמוריה הזכירה בלונדון. הכל היה בערפל, התחלנו להרגיש ופחדנו לדבר על זה, הרי מה יכול להיות טוב במערכת יחסים מרחוק?

הרבה לפני שהתחלנו לעבוד, נסענו שלוש שעות בחזרה מהצפון כשמוריה השמיעה לי באוטו סקיצה שלו עם פסנתר. שנינו ידענו על מה מדובר, אף אחד מאיתנו לא העז לדבר על זה. זה היה רגע קסום.”

מה השאיפה הגדולה שלכם כהרכב ?

מוריה: “השאיפה היא להמשיך וליצור שירים, להופיע, ובעצם לשמר את כל העבודה שאנחנו עושים כבר שלוש שנים, בתקווה שתמשיך להניב פירות גדולים יותר ויותר עם השנים.

לי יש תכניות גדולות בשביל MARBL בארץ ובחו״ל ובמילים אחרות, אנחנו פה כדי להשאר “.

יונתן: “אני אהיה יותר קונקרטי, הייתי שמח לשמוע שיר שלנו כפסקול לסרט, בפרסומות, וכמובן להופיע על במות גדולות בארץ ובחו״ל. אני רוצה שכמה שיותר אנשים יתרגשו מהמוזיקה כמו שאנחנו מתרגשים ממנה, הרי זה אחד הדברים שנותנים למוזיקה תוקף אחרי הכל.”

היכן ניתן לראותכם מופיעים בימים אלה?

17.1 פוסט קפה תל אביב, מופע אקוסטי.

     23.1 נמל ירושלים, מופע להקה.

     12.3 אוזן בר, מופע להקה.

 

המלצות סינגלים:

ברק תמם – לחיות

סינגל שני לברק תמם אותו כתב והלחין יחד עם חובי סטאר מתוך אלבום הבכורה שלו. שימו אוזן.

רשמו לעצמכם: היוצר והזמר נועם מיכאל ( “נסיעה ארוכה”, “בין אדם לאדם”) יופיע במופע להקה חדש עם שירים מאלבום הבכורה שלו , קאברים ועוד הפתעות ב-16.1 בתמונע , תל אביב.

 

תגובות

להשאיר תגובה