למוסיקה יש כח נפלא: היא יכולה לשמח אותך, לנחם, להעציב, לרגש, לחבק, להרקיד ולהיות מקום מפלט. לא משנה באיזו שפה, באיזה סגנון ובאילו ויבראציות היא נוצרת, המוסיקה היא פלא העולם השמיני.

בישראל, בה המוסיקה הפכה בחלקה לצערנו למעורבת גם פוליטית וכלכלית, יש לא מעט כשרונות מיוחדים וססגוניים הצובעים את הפסקול הישראלי בצלילים של לב ונשמה המצליחים לסחוף את המאזין ולתת לו מענה לכל מבוקשו. לאחרונה נחשפתי ליוצרת כזו, דורין יאני שמה.

דורין (אחותה של השחקנית/זמרת/דוגמנית חן יאני) , נחשפה לראשונה בתחרות המוסיקלית הטלוויזיונית "דה ווייס" בנבחרתו של מוש בן ארי, עבדה נמרצות על אלבום הבכורה שלה ( Through The Magic) הצפוי לצאת בשנה הבאה, מתוכו יצאה בימים אלה פנינה ראשונה: Wheels Wheels, שיר קאנטרי פולק (או בלשונה של דורין "פולק אינדי עם זרם אירי והודי יחד"), קצבי, רענן וקליט. את השיר כתבה יחד עם אלון וסרמן והלחינה  לעיבודו והפקתו המוסיקלית של וסרמן.

דורין, קודם כל מזל טוב על צאת הסינגל הראשון Wheels Wheels, ספרי קצת עליו.

"השיר נולד כשהייתי בהודו הוא מסופר בעצם על גלגלים שלא משנה לאן הם יקחו אותי אני אסע לשם , בהודו לא תיכננו את היעדים שלנו פשוט נסענו עם החברים לכל מקום שרצינו והנסיעות היו ארוכות משהו כמו 18 שעות נסיעה באוטובוס מעיר לעיר השיר הזה מספר על הדרכים שלי בהודו עם החבר חן ומשם הומשך כשהכרתי את המפיק של האלבום אלון וסרמן לאחר שחזרתי מהארץ".

כיצד נולד החיבור עם אלון וסרמן?

" אני ואלון הכרנו דרך נגן סקסופון משותף , ומשם הכימיה הייתה קסומה והיה אותו וייב זרמנו להקליט את השיר ישר לאחר שניגנו אותו כמה פעמים , אני ואלון כבר מתכננים לכתוב את האלבום הבא".

השיר הינו קאנטרי פולק, האם שאר אלבום הבכורה שלך נע בקו הזה? מה צפוי להיכלל בו?

"האלבום כולו מעורב בהמון סיגנונות והשפעות מוזיקליות , יש אנשים שמגדירים את הסגנון שלנו פולק ויש האומרים שהסגנון הוא קאנטרי , אנחנו מגדירים אותו פולק אינדי עם זרם אירי והודי יחד  

יש שיר שנקרא India שהוא יותר נוטה לסגנון הודי ורוחני בזכות החליל צד והצלילים ברקע ולעומת זאת יש לנו שיר שנקרא Singing With The Rain שהשיר הוא כולו אירי בזכות השילוב של הכינור והבאנג׳ו. אני חושבת שאין מישהו שלא יכול לא לאהוב את השירים . הוא יכול להשפיע על כל אחד כי הוא נורא משלב הרבה סיגנונות . צפוי שאנשים ישבו ויקשיבו לנו באוטו וירקדו בזמן הנהיגה קצת מסוכן הייתי מזהירה. השירים נורא שמחים ומביאים בשורה טובה .אנחנו מחפשים לגרום לאנשים לקפוץ ולרקוד . אגב יש שיר חדש שלא מופיע באלבום אולי יהיה באלבום הבא, שגורם לאנשים לקפץ לרקוד ולשמוח אנחנו תמיד שומרים אותו לסוף בהופעות."

פרצת לתודעת הציבור עם השתתפותך ב"דה ווייס", במה לדעתך השתתפותך בתחרות תרמה לניתוב הקריירה המוסיקלית שלך?

"״דה וויס״ הייתה בשבילי ניסיון חוויתי נטו . הלכתי לנסות את עצמי ולקפוץ למים לבד עוד לפני האלבום, לראות אם אני באמת צריכה ללכת לכיוון הזה של המוסיקה. לא הייתי הולכת לשום תוכנית ריאלטי אחרת חוץ מ״דה וויס״ כי רציתי רק שישמעו אותי ולא שיסתכלו ויגידו אה זאת יאני הקטנה למה לא?.

אחרי שהצילומים הסתיימו טסתי ישר להודו כי לא רציתי לחזור לקריות וללכת בקריון ושכולם יסתכלו עלי זה לא מעניין אותי אז ברחתי להודו עם חבר שלי לתקוםה של 3 חודשים שהרוחות ירגעו,  ראיתי את עצמי באודישנים דרך מחשב עם אינטרנט שלא זז כמעט בכפר שיש בו חשמל שעה אחת ביום, ראיתי פשוט ילדה מאוד מהוססת שדיי הלכה לאיבוד , אחרי תקופה החלטתי לשנות את עצמי וגם הודו שינתה אותי, פתחה אותי, הראתה לי עולם , 

עשיתי כמה קעקועים נורא גדולים אחרי התוכנית וגם שיניתי את המראה עשיתי קארה והורדתי את כל הצבע שהיה לי חזרתי לטבעי , למקורות שלי." 

מתי גילית את התשוקה למוסיקה והחלטת שזה ייעודך בחיים?

" גיליתי שאני אוהבת מוזיקה בגיל 14 כשגנבתי מהחדר של אחי את הגיטרה הקלאסית ולמדתי אקורדים דרך ״היוטיוב״ לא ידעתי שאני יודעת לשיר ולכתוב עדיין . עד גיל 16 שהתחלתי לכתוב שירים קיצ׳יים והשמעתי אותם למשפחה וחברים ואז אמרו לי לעשות עם זה משהו .  ואז בגיל 17 אני מוצאת את עצמי עם להקה שגדולה ממני בכמה שנים טובות מופיעים איתי בפאבים היינו עושים קאברים של הקרנבריס וR.E.M וקראנו לעצמנו ״קארפה דיאם״ שזה בלטינית תחייה את הרגע 

בחרתי ללכת על המוסיקה רק עכשיו . כשאני באמת מאמינה שיש לי גב שזאת הלהקה שלי שהם החברים שלי יותר מלהקה ועם האמונה בחומרים שכתבנו ועיבדנו יחד."

מהי האג'נדה המוסיקלית שלך? מה הקווים המנחים אותך ביצירתך?

" האג׳נדה שלי היא לדעת לאהוב את מה שעכשיו קורה. לא לבכות על העבר ולא לחשוב על העתיד . להתרכז במה שקורה עכשיו עם האנשים שאני אוהבת וזה מה שעוזר לי לכתוב . החוויה שאני עוברת עכשיו."

מה אחותך חושבת על השיר ובכלל על בחירתך בתחום הקשה הזה של המוסיקה?

" חן היא טיפוס הישרדותי היא יכולה לאכול את כל העוגה ולהשאיר אותה שלמה גם אני לקחתי ממנה הרבה כי בסופו של דבר אנחנו באות מאותה אמא ואמא שלנו היא פייטרית האמיתית מבין שתינו.אחותי נורא אוהבת את הסינגל בזכותה הצלחנו להפיק את הקליפ לשיר Wheels , Wheels הוא צולם אצלה בבית בהפקה שלה . בלי קשר חן תמיד אומרת לי שבתחום של המוזיקה הכל קשה וצריך תמיד לרדוף אחרי אנשים כדי להשיג את מה שאני רוצה ושאף אחד לא יבוא וידפוק לי בדלת אם אני לא ישב על אנשים. אז היא לימדה אותי להיות פושרית ולהילחם על החלום כמו שהיא עושה עד היום . הכל קשה . החיים קשים השכירות כבדה אין מה לעשות , אבל בשביל מה אנחנו חיים"

promo_Dorin Yanni & The Band_30578

מה החלום הכי גדול שלך?

" החלום הכי גדול שלי זה להופיע ברחובות בכל אירופה. קודם כל אני לא מאמינה בכל השיט הזה של הופעות רק בפאבים . סבבה אז פירסמנו שאנחנו מופיעים בפאב הזה והזה והחברים שלנו יבואו והאנשים ששמעו אותנו יבואו אבל איפה הילדים ? איפה המבוגרים ? איפה האנשים שבאמת צריכים לשמוע אותנו? אני בעד להגיע לאנשים שלא בהכרח באים להופעות . ואלו האנשים שהולכים ברחוב בדרך לעבודה , או ילדים שעוד כמה שנים יזכרו אותנו או מבוגרים שאין להם אפשרות לצאת לפאב אז במקום שהחלום שלי יהיה טורים באירופה הוא יהיה הופעות ברחובות אירופה עם הלהקה שלי ואולי אחר״כ פסטיבלים גדולים בחול."

איפה ניתן לראותך מופיעה בימים אלה?

" בימים אלה אנחנו מופיעים מדי פעם בנחלת בנימין ביריד אמנים, ומחפשים עוד מקומות להופיע במקומות ציבוריים כרגע עובדים המון על חזרות לקראת ההופעות הבאות ובעיקר בצילומים של קליפים וסשנים . 

וב 28.12 אנחנו מעלים מופע השקת הסינגל באברקסס . "

 

26 הערות

להשאיר תגובה