מסרים חברתיים וריאליסטים

המון גיטרות, דיסטורשן ומסרים חברתיים וריאליסטים מלווים את להקת הרוק הירושלמית “מוסררה” שהוקמה על ידי שלושה אחים: עפר, בוני ורועי. בשיר החדש “געגוע” הלהקה מביעה את כמיהתה לארץ ישראל הישנה של פעם , לפני הקיטוב והטכנולוגיה, ישראל שהייתה קלה יותר לעיכול.

איך נולדה הלהקה?

“עפר מזר הוא מוזיקאי ירושלמי שכותב, מלחין ומעבד מוזיקה. במהלך שנת 2015 הוא ושני אחיו, בוני מנהל הלהקה, ורועי מנהל המדיה הדיגיטלית(, הקימו את להקת מוסררה מתוך צורך להעברת מסרים מוזיקליים וחברתיים. הטקסטים מתרכזים בחוויות החיים השונות, המסרים הם חברתיים והרבה אהבה בין אדם לחברו ובין אדם למדינה. בתהליך שארך מספר חודשים, וכלל מבחנים למוזיקאים בתחומי הנגינה השונים, עפר גיבש סביבו הרכב המונה חמישה מוזיקאים ירושלמים וזמרת ליווי ירושלמית. כל חברי הלהקה, מלבד המתופף, אינם עוסקים במוזיקה כתחום הפרנסה העיקרי שלהם אך רואים במוסיקה את ייעודם ואת המזור לנשמתם.חברי הלהקה הם: א. עפר מזר – שירה וגיטרות ב. נסים מיוסט – תופים ג. דודו לוי – גיטרה בס ד. אמיר אזולאי – גיטרה מובילה ה. אורי בירן – קלידים ו. רינת כהן – שירה וקולות רקע )רינת הגיעה לגמר הכוכב הבא ב-2013″.

האם הייתה כימיה מהיצירה הראשונה?

“אכן. ברגע שההרכב הנוכחי התגבש העניינים התחברו ונוצר קסם בחדר החזרות שנגע בכולם. מדובר במוזיקאים מאוד ותיקים שניגנו עם הרכבים שונים ומעולם לא חוו את סוג ההתעלות המוזיקלית שהם חווים במוסררה. המוזיקה הפרוגרסיבית, המחייבת נגינה ברמות גבוהות, הטקסטים החזקים ואופן ההגשה, המצריך מיומנות מקצועית וריכוז, לא רק שמהווים אתגר אלא אף טומנים בחובם סיפוק גדול כאשר חשים חברי הלהקה שהחומר הולך ומתגבש. קיימת כימיה מאוד גדולה בין כל הנגנים. זה קשור בבגרות אישית ומוזיקלית, בתיאום ציפיות של בני אותו דור, בהיעדר אגו ובאמונה בדרך המוזיקלית והחברתית של הלהקה”.

מה הן ההשפעות המוזיקליות עליכם?

“למעט הזמרת רינת כהן, חברי הלהקה הם בני אותו הדור. מדובר במוזיקאים בגילאים בשנות הארבעים + אשר הושפעו בעיקר מעידן הרוק הקלאסי והפרוגרסיבי ומעידן הפיוז’ן )ג’אז-רוק.

להקות לועזיות שניתן לומר שהשפיעו על כולם, במידה כזאת או אחרת הן: קווין, פינק פלויד, לד זפלין, דיפ פרפל, בוסטון, Eagles ,דייר סטרייטס, פליטווד מק, ELO ,יס, ראש, טוטו, אסיה, שיקאגו, Darkness The ,Foreigner ,ג’נסיס, ,Pretenders ,The Police ,מריליון, Level 42 ,קנזס, סטיקס, Journey Rainbow ,סקורפיונס, סופרטרמפ, U2 ,ואן היילן, Whitesnake ,ועוד ועוד. זמרים וזמרות השפיעו: בילי ג’ואל, בריאן אדמס, פט בנטר, דיוויד בואי, אלטון ג’ון, ג’ו קוקר, ג’ון קוגר מלנקמפ, פול מקרת’ני, גורג’ האריסון, פיטר גבריאל, פיל קולינס, רוד סטיוארט, סיימון וגרפונקל, סטינג, תום פטי, ועוד ועוד. ומוזיקאים כמו: צ’יק קוריאה, ג’ון בונמסה, אריק קלפטון, גארי מור, ג’ון פטיטוצ’י, דייב ווקל, מייק שטרן, ספיירו ג’יירה, Report Weather ,סטיב לוקאת’ר, ועוד ועוד.

קצת השפעות מהמוזיקה הישראלית: תמוז, שלום חנוך, כוורת, דודה, גזוז, סטלה מאריס, היהודים, סינרגיה, תיסלם, בנזין, צליל מכוון, דני סנדרסון, יוני רכטר, שלמה ארצי, יהודית רביץ, ריקי גל, גידי גוב, מאיר בנאי, רמי קליינשטיין, משינה, מני בגר, החברים של נטשה, הדורבנים, אריק איינשטיין, החלונות הגבוהים, הנשמות הטהורות ועוד ועוד”.

ספרו על השיר החדש “געגוע”.

“למוסררה יש פן חברתי וערכי מאוד משמעותי. עפר מנסה להעביר מסרים חברתיים באמצעות הטקסטים והחיבור שלהם למוזיקה. אין לו, ולאף חבר בלהקה, עניין בהעברת מסרים שהם באופיים פוליטיים, ולכן הטקסטים, גם אם מביעים מחאה לא פעם, נוגעים לכל רבדי האוכלוסייה בישראל. מילות השיר מביעות געגוע עמוק וכואב לישראל הישנה והטובה. זו שבה היינו קצת יותר ערבים זה לזה והאחווה בין אזרחי המדינה הייתה חזקה יותר.

השיר מתחיל בשורה “לפעמים אני נתקף בגעגוע לימים שעוד הבנתי ת’עולם, אבל מאז הוא לא מפסיק לנוע, ואני רץ אחרי הרוח כמו כולם…” במשפט זה חבוי הרעיון של השיר כולו. העולם משתנה מאוד, לא תמיד לטובה, וישראל עמו. הפכנו יותר טכנולוגיים, יותר קרים ומנוכרים. הדור הצעיר חי על Soundbites ,על תמונות באינסטגרם, פוסטים בפייסבוק וטקסטים של 164 אותיות בטוויטר. בין היתר, השיר בא להעביר את המסר: ישראל איננה עוד מדינה. היא מדינה מיוחדת שנותרה בסכנה קיומית ואם לא נאחד את השורות, נדאג לחלשים, נחזק את החברה ואת האחווה הלאומית, אז עלול לקרות המשפט שמסיים את השיר: “ואלוהים מביט עלינו ושומע, הוא בטח לא שופע מחמאות, העם שלו סובל והוא יודע – מה יהיו אצלו וודאי התוצאות…”

מתי אלבום החדש?

“הלהקה קיימת מאז ספטמבר 2015 וכבר הספיקה להקליט שני אלבומים: אלבום הבכורה שנושא את שם הלהקה, שהוא אלבום אולפן שניתן להוריד בחינם מהאתר שלנו com.musraraband.www ,)וכן אלבום ההופעה החיה, הנקרא מוסררה Live שיעלה אף הוא לאתר להורדה בחינם בשבועות הקרובים,שבו ניתן למצוא ארבעה שירים שנוספו לאלבום הבכורה. האלבום החי הושק בהופעה מיוחדת בבית היוצר בתל אביב ב-2 במרץ 2017 . האלבום החדש כרגע אנו מכנים אותו “מוסררה 2 , “נמצא בהכנה ממש בשבועות אלה.. אנו מניחים שיצא לאור במהלך הקיץ הקרוב או אחרי החגים של שנת 2017”.

מה הן השאיפות הגדולות? לאן אתם חולמים להגיע עם המוזיקה?

“אנחנו מאוד מאמינים בחומר – הן מוזיקלית והן טקסטואלית. אנחנו סבורים שלז’אנר, לאיכות ולמסרים, יש מקום בציבוריות הישראלית וכי אם יקבלו הזדמנות, יתקבלו היטב בקרב קהלי היעד השונים בישראל. לדעתנו, כל אחד יכול למצוא את עצמו בטקסטים החזקים וכל שוחר מוזיקה יוכל להתחבר לאיכות הנגינה ולניואנסים המוזיקליים הייחודיים שלנו. לכן, השמיים הם הגבול והשאיפות הן להגיע לתודעת הציבור הרחב, לזכות לשמוע את החומר מעל גלי האתר ולזכות להערכה מקצועית”.

*להקת מוסררה תופיע ב-29.3 ב”צוללת הצהובה” בירושלים.

 

1 תגובה

להשאיר תגובה