במשך שנים יצרה אסתי דהן מוסיקה עבור אחרים ( ביניהם שלומי שבת לו כתבה את "גשם אהבה") אך בדרך כלל התביישה להיות זו שבפרונט, זו שעומדת מול קהל ונתונה לחסדי הפרפורמנס. בשלב מסויים החליטה לצאת לדרך חדשה ועצמאית וליצור, בראש ובראשונה, עבור עצמה. לתפור לבגדיה מילים ולחנים לשפתיה ולעבוד על אלבום בכורה משלה, מתוכו יצא בראשונה הסינגל הראשון "מדברת אליך" לפני כחצי שנה ובימים אלה שחרר דהן לתחנות הרדיו את "מנצחת" – סינגל שני עם סיפור מרגש מאחוריו. אז מה מביא יוצרת מוכשרת בת 41, גרושה ואם לשלושה ללכת בשיא המרץ בעקבות החלום להוציא אלבום בכורה ולהיכנס בחירוק שיניים אל תעשיית המוסיקה האגואיסטית וכפוית הטובה?

אסתי, את פעילה מספר שנים כיוצרת ובעיקר נתת ביטוי למאחורי הקלעים וכתבת למיטב האמנים,

מה היה השלב בו החלטת לעבור יותר לפרונט ולתת את הביטוי גם שם כמבצעת?

"בתהליך שעברתי כיוצרת כותבת ומלחינה עבור אמנים אחרים, מצאתי את עצמי קנאית לחומרים שלי מהמקום בו ידעתי שיש שירים שאף אחד לא יבטא את "כוונת המשוררת" כמוני, הקלטתי סקיצות רבות כדי להעביר חומרים ונשאלתי ללא הפסקה למה איני מבצעת בעצמי וכמה כדאי.

ביום בו הבשלתי לשיר בעצמי חומרים שלי, הבנתי שחיכיתי עם זה קצת יותר מדי ובעיקר שאף פעם לא מאוחר לדבר שכל כך רוצים ואוהבים לעשות."

מי הן  הדמויות עליהן את כותבת את שירייך ? גיבורי השיר?

"אנשים, עוברי אורח בחיי, קרובים יותר קרובים פחות, אנשים שהפכו להשראות שמנציחים רגעים בהם אני הייתי שם מי שאני והרגשתי מה שאני יודעת להרגיש, אנשים שהעניקו לי תובנות מדהימות לדרך, שצמחתי מהם, שנבלתי וצמחתי שוב ויותר.. אנשים אתה יודע"

ספרי לי קצת על השיר החדש – "מנצחת" : מה עומד מאחוריו ?

"ראשית אציין כי שמו של השיר "מנצחת" הוא מאד אני… מאז שאני ילדה אני מנצחת כל מכשול ועניין ומשיגה מטרות שנראות ונתפסות כבלתי ישימות. אני כל כך נהנית לנצח את "בלתי אפשרי שהוא אפשרי ביותר".   השיר הוא שני (שיר הנושא) מתוך האלבום " שאני עובדת עליו, "מנצחת" שיר ישראלי, אתני, כשברקע בפיוט, בנוסח התפילה המרוקאית, אבא שלי בברכת "יונתי בחגוי הסלע…" תפילת זבד הבת.

למה זבד הבת? 

בעת מלחמת יום הכיפורים נלקח אבי מבית הכנסת עוד כמעט טרם צאת הצום אל המלחמה,כששב הביתה, חודשיים לאחר מכן, זמן בו לא ידעו בני הבית את שלומו… נוכח לדעת כי נולדתי. הוא חזר שבור מן הקרבות ומצב רוח לשמחות לא היה אז כמעט לאף אחד.חבריו הטובים נהרגו והוא היה כמעט הלום קרב.כל אלו מנעו מהוריי לקיים עבורי את שמחת זבד הבת וכן הברכה. (מה שארבעת אחיי זכו לו)היום כמעט 42 שנים אחרי, בעודו שותק את המלחמה הזו והיא הקשה ביותר עבורו לדבר עליה ולספר… "הכרחתי אותו לבוא איתי לאולפן ולקיים את הברכה המדהימה הזו "קצת" באיחור" וכך זה נשמע… אותנטי, אתני, מלא בברכה   וללא מסננים וחישובים מה נכון ומה לא. פשוט, כפי שזה, שלם כמושלם בעיניי… מבורך. איך אני אומרת?! אף פעם לא מאוחר לי לברכות."

איך נולד החיבור עם אסף צרויה ?

"אסף עובד באולפן של המפיק המוסיקלי שלי אלעד טרי, הוא שמע אותנו עובדים על השיר והציע לי לעשות שינוי קל בפזמון, הקשבתי לעצתו וכך נולד שיש לו נגיעה בלחן. "

יש אמן שאת משתוקקת לכתוב עבורו ועדיין לא עשית זאת?

"יש לי רשימה:  מירי מסיקה "חייבת" לשבת איתי לכוס קפה, יש לי בשבילה ליין שלם של סקיצות, וזה כל כך היא… הראל סקעת, הראל מויאל, יובל דיין, אייל גולן, ובאופן כללי, אני מסתכלת בגובה העיניים, אם יהיה אמן שיבצע יצירה שלי בצורה נכונה בעיניי אין סיבה שלא אכתוב לו, מאמן מתחיל ועד המוכרים לנו. ועל רותם אני חולמת… אבל לא לכתוב לו, לכתוב איתו, להלחין איתו ולשיר איתו… זה לא רחוק מבחינה יישומית. אנחנו דומים מאד בעיניי בחשיבה היצירתית, בשירה ובוייב הכללי.."

מה החלום המקצועי הגדול שלך ?

"לשמוע אנשים חווים הנאה רצופה מהנצחת האושר והכאב שלי לשירים, לאמנות ליצירה, וכמה שיותר יותר טוב. נדמה לי שאני חולמת לא להפסיק לייצר אמנות בכתיבה עבור אמנים טובים . עליי לממש ולמצות את המתנה הפנומנאלית שקיבלתי. זה החלום ואני מנצחת בכל צעד של הגשמה."

 

ביקורות מוסיקה:

 

סבינה – The Window Is Open

מילים ולחן: סבינה וקורין אלאל

סינגל חדש לסבינה, הלוקחת את הרוקנרול דרגה אחת מעלה בעיבודים וההפקה המוסיקלית ( של תמיר קליסקי ואהרון קמיגרוב) , ביצוע שונה מהצפוי, רוקיסטי במיוחד ורווי העצמה נשית.

https://www.youtube.com/watch?v=DiSjrdb2Zdk
מיכאל יצחק – "משגעת"

מילים: אביאור חדר,  לחן: אביאור חדר ואלעד סיקסיק

מיכאל יצחק בסינגל חדש בדרך לאלבום בכורה. הדבר הראשון שצורם באוזן זה הקול הלא מפותח, הזייפני ומחריש האזניים. שיר כביכול שמח אך לא נראה כי השקיעו כדי ליצור באמת שיר מצליח, הזמר לא מגיש את השיר טוב ולא מצליח לעניין, בנאלי ומטה. אפילו לא פספוס.

https://www.youtube.com/watch?v=D6bZdY7OCAc

יובל דמארי – "נפליג ליוון"

מילים ולחן: יובל דמארי

סינגל חדש ליובל דמארי. כבר מהכותרת הנדושה כבר של שם עיר/ארץ ירדו אחוזים מהשיר עוד בטרם האזנה. בהאזנה דמארי מוכיח יכולות ווקאליות טובות ( בשתי הבתים הראשונים) , אך שיר רציני הופך משומקום לשיר חפלה אאוט אוף ליין שהורס את הרומנטיקה שהבתים הראשונים יצרו. על אף קולו הטוב, דמארי לא מצליח לרגש או להקסים ומגיש ביצוע די משעמם. מקווה שלהבא יממש את הפוטנציאל יותר בבחירת שירים ההולמים גוון קולו.

https://www.youtube.com/watch?v=v1bJ3soIbuY

 

27 הערות

להשאיר תגובה