הוא מלווה את היצירה הישראלית עוד מנעוריו, עת כתב לזהר ארגוב את הקלאסיקה ( כן,קלאסיקה) “עוד דקה את נעלמת” ובשלושים וחמש השנים האחרונות רמי לב פילס דרכו אל לב הקהל דרך שיריו, יצירותיו והלהיטים שכתב למיטב אמני ישראל: מאייל גולן ושרית חדד ועד זהבה בן, עומר אדם ובעצם למי לא?

אבל, ואבל גדול, לדעתי שיא יצירתו ותעוזתו של לב כיוצר, היא האומץ לעבור לקדמת הבמה ולהקליט שירים שלו גם כמבצע, הווה אומר לתפור ולטוות שיר לגוון קולו ולא לצאת “מובך” מכך, אלא להצליח להביא את הכנות שלו גם לקולו שלו. לב לא מתיימר להיות מבצע גדול (אין לו צורך בכך) אבל הוא מצליח להביא את הדיוק, הרגש , והאמוציות במילותיו ולחניו גם אלינו, המאזינים.

דוגמא מובהקת לכך ניתן למצוא בסינגל החדש שלו שיצא בימים אלה: “מחפש” אותו כתב והלחין יחד עם ברוך פרידלנד לעיבוד והפקה מוסיקלית של אמיתי פריינטא.

בימים אלה נתבשר לב כי הוא זכה בפרס אקו”ם לשנת 2016. למעשה, זאת הפעם השניה והראויה בהחלט שלב זוכה בפרס אקו”ם ואת הסינגל החדש יבצע גם בטקס עצמו.

רמי, קודם כל ברכותיי על הזכיה בפרס אקו”ם, אחטא בשאלה הרטורית : מתרגש?

“תודה על הברכות , מתרגש לגמרי ,קיבלתי את ההודעה על הזכייה בהפתעה רבה לא חשבתי כלל על הזכייה ,זו מחמאה גדולה עבורי לזכות כשיש כל כך הרבה יוצרים טובים במדינה ,בעיקר שזו הפעם השנייה בה אני זוכה בקטגוריה שונה ( עידוד היצירה) ,ב-2013 זכיתי בשיר הכי מושמע סטטוס מאוהב .שמח עם הבחירה של שאר הזוכים ומברך את היוצרים שלא זכו השנה ,שיזכו בשנים הבאות .”

אתה מלווה את המוסיקה הישראלית כשלושה עשורים, ראית את השינויים הרבים שחלו בה (לטובה ולפחות טובה) ועם זאת בנית את עצמך לקו שאינו תלוי בתו זמן או תקופה. מה סוד הקסם?

“אני נאמן לכתיבה שבה אני מרגיש בטוח ,מעניין ,מעודכן ברמה מינימליסטית סבירה ומתפתח , בתוך היצירה אני חייב שיהיה משהו שמחובר אלי שאני רוצה באמת לומר , ,מאמין בהשראה מהבורא ולעיתים מרגיש ככלי שדרכו זורמים המילים . אני חרוץ מאוד בעבודה בגיל 16 כתבתי והלחנתי לזוהר ארגוב את “עוד דקה את נעלמת” וכל הזמן סבבתי סביב האמנות .פזמנאות ,הלחנה ,בימוי ותיאטרון .מעבר לזה אמרת קסם וכמו קוסם טוב אני שומר את הסודות לעצמי.מאמין בכך שכשסודות הכתיבה שלי המהותיים יתגלו ,יאבד איתן גם הקסם.”

ספר על הסינגל החדש – “מחפש” . כיצד נולד ? כיצד נוצר החיבור עם ברוך פרידלנד ?

“את ברוך הכרתי בביס בכפר סבא שנינו הורים לתלמידי בי”ס . המורה למוסיקה חיברה ביננו לצורך ערב מוסיקלי משירי הדר ,ניגנתי בגיטרה ושנינו שרנו ,לאחר ההכרות הראשונית ,החלטנו להפגש לכתוב יחד שיר ,”מחפש” הוא שיר על אהבה שהוחמצה ,שיר כואב יחד עם זאת יש השלמה עם אובדן האהבה . עניין אותנו ליצור שיר כזה .היצירתיות זרמה היה חיבור מצויין (בלי הרבה אגו ) ומהפשטות הזו נולד “מחפש” ,ברוך מוכשר מאוד זכה גם הוא בפרס אקום השיר הכי מוכר שיצר הוא “מקיץ אל חלום” .”

מבין כל שיריך, מה השיר שהכי מתאר אותך עצמך ?

“בכל שיר בעצם יש משהו מחיי שבאותו הזמן היה בעל משקל ,שאותו רציתי להביע .למשל כשכתבתי את “סטטוס מאוהב” לאייל גולן ,הייתה ברקע המלחמה עם האירנים ,העובדים הזרים שני נושאים אלה קיבלו ביטוי בשיר ,”ואולי ביום יפה” שגם נכתב לאייל גולן מתאר אהבה שלא מומשה בחיי …ויש כאלה למעלה מ-300 שירים שכתבתי ופורסמו ,לכן קשה מאוד לומר מה הכי מתאר אותי ,נכון לעכשו מתאר אותי החומר שהרגע אני כותב החומר שעדיין לא יצא ..אבל אפשר לומר שהסינגל הראשון שלי “התפרצויות” משקף פיסה גדולה מחיי.”

מה השעה הכי טובה בשבילך ליצור ?

“אין חיה כזאת .אני יוצר כל עוד אני חי. השירים הולכים איתי בכל שעות היום ,כשאני מלמד ,מביים, מתאמן ,מתקלח או נוסע באוטובוס ככה אני חי עם השירים בנשמתי.בשבילי לא ליצור דינו חידלון !”

מה ישראלי בעיניך ?

“בוא נאמר כל מי שנלחם ומשפיע על אורחות החיים שלנו ,בחברה ,בתרבות ,בשפה ,בהתנהגות ..מחולל שינוי בניואנס הכי קטן פה ,הוא שייך .קשה לי עם אפטיות וישיבה על הגדר למרות שלא מעט ישראלים חוטאים בכך ,לגבי המוסיקה כל עוד היא מושרת בעברית היא מוסיקה ישראלית ,כל עוד היא מעוררת קטרזיס בקרב השומע היא שוות ערך.”

מה מרגש אותך ?

“המון דברים , ברמת האישית – כל יצירה שלי אותה אני מסיים ושלם איתה ,החל מהקלטת הסקיצה הראשונה ועד למיקס ,הופעות ,הצלחות של תלמידים שלי ,הצגות אותן אני מעלה כבמאי ,לשמוע שיר שלי מושר ,לראות שאני משפיע ולו במעט על משהו ..המשפחה שלי ..החברים .

בכללי- לראות דברים חיוביים שקורים כאן בארץ ,התפתחות ,מחזה טוב,סרט טוב והתעלות של אנשים לתת מעצמם לדוגמא פרוייקט ניצוצות שתורם לקהילה ומגייס אמנים רבים למען בתי ספר בארץ מרגש אותי יש בזה נתינה ותום שחסרים בעולם בו יש חסכים רגשיים. “

מה היעד הבא?

“יש כמה יעדים ..

  • הייתי רוצה לכתוב למבצעים /ות שטרם כתבתי להם ..זה בהחלט מעניין אותי ..לשתף פעולה עם יוצרים אמנים חדשים ..
  • לביים מחזמר גדול באחד מהתיאטרות ..
  • לסיים את האלבום ,להשיק אותו ולהופעי .
  • להמשיך ליצור באופן פורה (לפחות 20 שירים חדשים וטובים לשנה ) “.

המון מזל טוב רמי לב!

 

127 הערות

להשאיר תגובה