כששומעים מוסיקה בתולה מהתמסחרות, מהתרברבות מיותרת ומגינוני שגעון גדלות, אלא מוסיקה שיוצאת מתוך המקום העמוק שקוראים לו לב ונכנסת למקום הרגיש שקוראים לו לב, אי אפשר להישאר אדישים לתחושה שמשב רוח מרענן ונעים קורה במוסיקה הישראלית, ואחד האחראיים הבלעדיים למשב הזה הוא שניר ימין, יוצר וזמר פולק רוק ישראלי, הפעיל “מקצועית” קרוב ל-5 שנים, מאז קיבל את חוזה ההקלטות הראשון שלו ממפיק אנגלי שחי ועובד בלונדון ולפני קרוב לשנתיים הוציא את EP הבכורה שלו ( “יופי של שקט”) שקצר שבחים בחו”ל והשיג לימין ניחוחות של קריירה בינלאומית, חיבוק בכלי התקשורת בחו”ל והצלחה אף בגרמניה.

מאז ה-EP ולאורך הזמן הזה, השקיע ימין מלוא מרצו בעבודה על אלבום הבכורה המלא שלו, מתוכו יצא כבר הסינגל Taking ובימים אלה חורך את תחנות הרדיו הסינגל החדש מתוכו – You And I, בלדת רוק רומנטית פרי עטו שמוסיפה להוכיח כי מדובר באחד היוצרים המעניינים שיצאו מישראל ועושים חיל גם בחו”ל (ועוד יעשו הרבה ).

שניר, מתי גילית את המוסיקה לראשונה ?

“את המוסיקה גיליתי לערך בגיל 13 כאשר קיבלתי את הגיטרה הראשונה שלי מאחד מבני משפחתי. בכללי גדלתי בבית מאד מוזיקלי שהשמיע לאורך כל השנים החל מיצירות קלאסיות ועד Guns N’ Roses.”

זוכר את הרגע בו הבנת שהחיידק ליצור ולשיר דבק בך ולא יעזוב כנראה לעולם?

“הרגע בו הבנתי שאני ומוזיקה זה לנצח היה כשסיימתי לכתוב את הטקסט הראשון שלי. על אף שאני תמיד אומר שאני אמן של לחן קודם כל ואחר כך של טקסט, משהו בכתיבת הטקסט הראשון שלי אי פעם גרם לי להבין שבתור ילד סגור ומופנם, מצאתי את הדרך לצעוק החוצה את כל מה שיש לי להגיד. זה קסם לי ומאז הקסם נשאר.”

כיוצר ישראלי, פיתחת קריירה די נאותה בחו”ל ופחות “בנית” עצמך בישראל, מדוע?

“לאורך כל הקריירה שלי עד היום קרו דברים שפשוט קרו מעצמם בלי יותר מדי תכנון מצדי. ההצלחה בחו״ל הגיעה באופן נורא פתאומי וכאמן שהתחיל בישראל ולא זכה בהתחלה לחשיפה כזאת מהירה, היחס של התקשורת בעולם מיד קסמה לי ולראשונה הבנתי שאולי מה שאני יוצר באמת טוב. בתור אדם מאוד ביקורתי זה נתן לי ״בוסט״ רציני לאגו, מה שבארץ לא קרה דאז. אולי זה גם קשור לעובדה שאני לאחרונה מקדם יותר את היצירות הלועזיות שלי, שבישראל אוהבים להסתכל על יוצרים ישראלים שמבצעים באנגלית בצורה עקומה לצערי. “

כיצד אתה רואה את יחס התקשורת ליוצרים חופשיים בארץ לעומת חו”ל?

“בגדול ואם להיות כנים, אי אפשר להתעלם מהעובדה שיוצרים עצמאיים אוטומטית מקבלים פחות יחס מאמנים שכאן כבר שנים. לא משנה איך נסתכל על זה אי אפשר לברוח מהעובדה הזאת. ודווקא במדינה קטנה כמו ישראל אני חושב וסבור שזה חייב להיות ההפך. יש כל כך הרבה יופי אומנותי בישראל וחבל שהיחס של מרבית מהתקשורת המובילה מתעלמת מזה. זה לא בא ממקום של תסכול כי לי באופן אישי אין תסכול מהתקשורת הישראלית ובכלל. אני מחבק חזרה את מי שמחבק אותי וגם את מי שלא.”

מאילו אמנים אתה שואב השראה?

“John Mayer, Hozier, Damien Rice, Jose Gonzales, Jake Bugg, Bob Dylan”

מה הזמן האידיאלי  בשבילך ליצור?

“ברחובות ניו יורק ללא ספק ואם אפשר בחורף.”

ספר על השיר החדש You And I

“השיר החדש, You and I כמו מרבית האלבום נכתב בנסיעותיי האחרונות לניו יורק בשנה שעברה. הטקסט המקורי של השיר היה בעברית והחלטתי לתרגם אותו לאנגלית כי היה לי לחן שיש לי בול. בנוסף, בסינגל הזה הכנסתי סגנון מוזיקלי שהוא די רחוק מהז׳אנר היומיומי שלי נגיד את זה ככה. השיר הזה לימד אותי שאף אמן לא מחויב להתמקד בז׳אנר ספציפי ואם אפשר לצבוע אלבום ממספר יצירות שכל אחת מהן נותנת צבע אחר, אז למה לא בעצם? “

תגובות

להשאיר תגובה