יוצא לאור

העובדה שאסף אברבוך פרץ לתודעה בתוכנית ריאליטי לא הפריעה לו כבר מגיל צעיר להפוך ליוצר, כותב ומפיק מוזיקלי מבוקש. כעת הוא מתראיין בפתיחות על  ההשתתפות ב’כוכב נולד’ (“מקפיצים לך את הציפיות לשמיים”),  היותו ביסקסואל שחי עם בן זוג (“האג’נדה שלי היא חופש מיני וחיפוש”), מדוע לקח לו שנים להוציא אלבום וכמי שיוצר מוזיקת פאנק רוק שתשמע מצוין גם במועדוני לונדון, האם קורצת לו גם קריירה בחו”ל

אסף אברבוך הגיח לתודעה בעונה השלישית  (הנחשבת לגרועה ביותר ) של ‘כוכב נולד’ ומשם הוא רק גדל  למעין ‘איש אשכולות’ מוזיקלי מוביל במוסיקה הישראלית, לאחר שכתב, הלחין והפיק שירים לאמנים רבים כמו צביקה פיק, לאה שבת, חן אהרוני, חובי סטאר וגם שימש במשך שנתיים כמעבד ומפיק מוזיקלי של הרכב האקפלה – הVoca People.

אחרי  שנים של כתיבה והפקה לאחרים, בחודש מרץ האחרון אסף  אברבוך התפנה להוציא את אלבום הבכורה ‘צפה להפתעות’ שהקליט ביחד עם להקתו ‘השמועה’. הם מופיעים בכל הארץ (ההופעות הקרובות הן ב-20.7 בנמל יפו, הופעה פתוחה לציבור שגם תשודר ב-FM88   וב-27.7 בקפה ביאליק שבה ישיר עם אחותו שירה, שבימים כהרגלם שרה ומשחקת בברודווי, ניו יורק).

אפשר להגיד  שכעת אברבוך מראה צדדים אחרים שלו, בין אם זו העמידה בפרונט כזמר או העובדה שלפני כמה חודשים חשף בשני ראיונות עיתונאים  מרכזיים את היותו ביסקסואל.

“נראה לי שכיסינו את המיניות שלי לא?”, הוא אומר בחיוך אבל בכל זאת נפתח ומשיב לשאלותי החטטניות, “ידעתי מגיל 0 שאני ביסקסואל, אבל עד גיל 24 לא הייתי עם גבר, הייתה לי חברה חמש וחצי שנים שהייתי מאוהב בה לגמרי. זכרת נכון כשציינת שהזמרת מיי פיינגולד הייתה בת זוג שלי בתקופה שהיא הייתה בכוכב נולד, אבל לפני ואחרי הייתי עם עוד גברים ועוד נשים,  האג’נדה שלי היא חופש מיני וחיפוש וכשאתה נמשך גם וגם באיזשהוא מקום זה יותר קל לשים את זה בצד ולא להתייחס לזה, כנראה חשבתי שזו איזו פנטזיה שתעבור אבל הבנתי שזה צורך לחקור והלכתי אחרי הלב”.

– וכשאתה גר בתל אביב זה קל יותר.

– “נכון מאוד, פלוס העובדה שאני בא ממשפחה מאוד תומכת ומקבלת ותמיד הרגשתי שמותר לי להיות מי שאני רוצה. זה יותר עניין של איפה טוב לי ואיפה אני מרגיש שייך ולא מה יש לבן אדם בין הרגלים. זה נשמע אולי קשקוש פלצני אבל ככה אני”.

– אתה רואה את עצמך מקים משפחה?

“אני בוודאות מקים משפחה, אבל באיזו קונסטלציה או פורמט, אני עוד לא יודע להגיד. כרגע זה רחוק ממני כי לתחושתי בשביל להביא ילד אתה צריך לשים עצמך במקום השני כדי שהילד יהיה במקום הראשון ובכנות, אני עוד לא שם, כגבר אין לי שעון ביולוגי אז  הרווחתי”.

במשך שלוש השנים האחרונות עבד על אלבום הבכורה ביחד עם להקתו. שזכה בפרס קרן אקו”ם עוד בטרם צאתו. מספר סינגלים כמו ‘אוכלת לא אוכלת’ על הפרעות אכילה אצל נשים ו”דניאל” העוסק באלימות בקרב בני נוער התקבלו בהתלהבות והפכו למושמעים ביותר במדיות שונות.  “הייתי מרוצה מאיך שהוא התקבל, בעיקר מזה שהשירים הגיעו לקהל שחלק ממנו היה עוד צעיר כשהופעתי ב’כוכב נולד’ וזה כיף שאנשים מתחברים לשירים, כי הרבה מהם מדברים על נושאים חברתיים והתמודדות עם קשיים”.

– למה לקח לך כל כך הרבה זמן להוציא אותו?

“הייתה לי המון עבודה כמפיק מוזיקלי  וכשפונים אליך כל הזמן אתה אף פעם לא רוצה להגיד לא. אלבום ראשון זה בעיני כמו ילד ראשון, תהליך שלוקח הרבה זמן, השקעה, חיפוש ותהייה, בגלל הפרפקציוניזם הנוראי שלי שום דבר גם לא נשמע אף פעם מספיק טוב. אתה פוגש את כל הפחדים והחששות שלך כשאתה משחרר את זה, אתה לומד לקבל את הדברים כמו שהם ולהוציא את זה לעולם. אני שמח שהוצאתי את האלבום כי זה עשה לי כל כך הרבה תיאבון כך שעכשיו אין סיכוי שאמתין זמן רב עד האלבום הבא”.

בין ההופעות ברחבי הארץ , הוא גם  החל בימים אלו לעבוד על אלבומו השני, שבעיניו מסמל יותר תיעוד של מקום מסוים שאדם נמצא בו בחייו. “האלבום השני הוא תיעוד של איך אתה מרגיש בתקופה מסוימת והוא יקרה הרבה יותר מהר. יש לי שירים שחיכו במגירה ויש גם חדשים. האלבום הראשון יותר מרכז חוויות של התבגרות, מסע,  את מה שעברתי בשנות ה-20 שלי. אני שמח לראות שיש הרבה קהל חדש בזכות הסינגלים שכבר יצאו ממנו”.

– כל תחנות הרדיו חיבקו את האלבום?

“בגלגל”צ לא השמיעו אותי, זה עצבן אותי בהתחלה אבל גם זה יגיע מתישהוא אז אני לא מודאג, גם את היהודים או שוטי הנבואה למשל גלגל”צ גילו אחרי שהם עשו כיברת דרך.  4  סינגלים מהאלבום נכנסו ישר לפלייליסט של רשת ג’ שזו התחנה השניה הכי  מואזנת בישראל והפתיע אותי שתחנה כזו חיבקה אותנו כי היא פונה לקהל יותר מבוגר והשירים שלי הם בסגנון פאנק רוק, דברים שלא שומעים כל כך בארץ. אני שונא להגיד את זה על המוזיקה שלי, אבל נחמד שקיבלו אותנו בנוף שונה, אם כי מה שהופך מוזיקה ישראלית לישראלית זה הטקסט שלה ויש מקום להכל”.

–  אתה יוצר פאנק רוק, שזה הכי לונדון או ניו יורק. לא יותר מעניין אותך לשיר באנגלית  ולעזוב את הארץ הקטנה שלנו לטובת קריירה בחו”ל?

“שאלה מצוינת בעיקר נוכח העובדה שגדלתי בארה”ב ואני דובר אנגלית ברמת שפת אם. משהו בי הרגיש שהאלבום הראשון שלי חייב להיות בעברית, במדינה שהיא שלי ויחד עם זאת, הקלטתי את האלבום וגם הקליפים לסינגלים צולמו במקביל באנגלית.  בעידן של היום לא צריך לעבור מדינה, אסף אבידן למשל טס וחוזר, אני לא רואה את עצמי עוזב את ישראל, כאן הבית שלי ואם אצטרך להיות חצי שנה בחו”ל אז יש בתי מלון. אני מעדיף להיות ממוקם כאן ולטוס להופיע בחו”ל וכבר עשיתי כך במסגרות שונות”.

אברבוך (33) , נולד בתל אביב  וחי בה כיום.  חייו התחלקו בין ארה”ב לישראל גם בגלל עבודתו של אביו ד”ר מיקי אברבוך אולם לבסוף אסף סיים מגמת מוזיקה בתיכון בחולון ובשירותו הצבאי הקים מחדש את להקת חיל שיריון  שבה שירת כזמר, גיטריסט ומעבד מוזיקלי.

הוא מהבוגרים הראשונים של כוכב נולד, כשהיא הייתה מדורת השבט של תכניות ריאליטי של השירה. כמה הוא בעד ריאליטי מוזיקלי  כיום? ” היום אני פחות צופה, ללא ספק יש תחושת מיצוי, זה מתחיל לעייף אותי אבל אני לא נגד כי זו עדיין פלטפורמה טובה לחשיפה אבל תגיע מוכן , בשביל החוויה זה לא שווה את זה.  

“המרויחים העיקריים בשנים האחרונות הם המנטורים שהתוכניות האלו שידרגו להם  את הקריירה או הציל אותה ואני לא אציין שמות. היום לבוגר ריאליטי יש שבועיים שלושה של חסד. כשאני השתתפתי בעונה השלישית של כוכב נולד ב-2005 אנחנו עוד היינו מדורת השבט, לא היו תוכניות ריאליטי נוספות של מוזיקה או תוכניות ריאליטי באופן כללי כמו הישרדות”.

– החוויה של ההשתתפות בסדרה  פגעה בך?

“מאוד נהניתי אבל באיזשהוא מקום כל אחד נפגע כי מקפיצים לך את הציפיות לשמיים, מירוץ של מאה קמ”ש על הבמות הכי מטורפות וזה משהו שלא קל לשחזר גם לא לאמנים הכי גדולים, אחר כך אתה קצת בשוק כשאתה מופיע בבמות קטעות אבל לומד לעשות את זה בסטנדרטים פשוטים, בלי מעצבי שיער ומאפרים אלא רק לנגן מוזיקה נט מלב את לב”.

ואם מדברים על במות מטורפות, האם היה מוכן לייצג את ישראל באירוויזיון? “שאלה קשה”, הוא צוחק, “עם השיר הנכון אז כן למה לא ? אני חושב שזה כבוד. כן, הייתי  יכול להיות ייצוג מענין לישראל”.

“בזכות כוכב נולד קיבלתי את החשיפה  שגרמה לאנשים להיחשף לכישורי הכתיבה שלי עוד בגיל צעיר ואחר כך ליכולות ההפקה כך שהצלחתי לבסס זאת כמקצוע. כמפיק יצא לי לעשות הרבה אבל מאז ‘כוכב נולד’  האלבום הראשון הוא פעם ראשונה שאני שנמצא בפרונט, יש בזה קושי כי עדיין לא ביססתי את המקום שלך ואני עובד על זה אז יקח לתחנות מסוימות אולי יותר זמן להיפתח, מצד שני תמיד מחפשים את החדש”.

במשך שנים הוא בוחן כשרונות חדשים ללהקות צבאיות ועובד איתם דרך שירות המילואים. “זה משהו שאני מאוד אוהב לעשות, כך יוצא  לי על הדרך לגלות את הכשרונות החדשים בשטח, בחנתי ללהקה צבאית כמעט את כל מי שפרץ פה למשל רוני דלומי וחובי סטאר, משי קליינשטיין”.

גם את בסיסט הלהקה שלו אור סלע בחן קודם לכן ללהקה צבאית , עופר הציע לאסף שכשהוא רוצה להקים להקה, שירים אליו טלפון. כל אחד מהם הביא כמה חבר’ה והם יחד התגבשו ללהקת השמועה שכוללת גם את הגיטריסט  דן רוז’ינסקי, הקלידן ארנון זיו והמתופף תמיר ביידר (כולם גם מצטרפים כקולות) . “אנחנו באמת חברים וזה כיף גדול, אני חושב שרואים את זה גם על הבמה. עד גיל 17 חלמתי להיות שחקן כדורסל והלהקה מזכירה לי קצת תחושה של קבוצה”.

– מה דעתך על כל סצינת המוזיקה בארץ?

“אני חושב שיש כשרונות מאוד מאוד גדולים בארץ,  רואים גם ברמת היצוא שאנחנו מספקים לחו”ל חסר לי טיפה גיוון במיינסטרים במה שהרדיו בוחר לשדר”.

הוא אומר שהוא מתפרנס טוב, אבל זה לא כל כך קל בארץ באופן כללי. “אני מתפרנס ממוזיקה ברוך השם כבר מגיל 18. בארץ זה ללא ספק לא קל אבל אם אתה מתמיד בזה אבל עובד בזה למצות את הדרך שלך והדברים המיוחדים שאתה יכול לעשות ואף אחד אחר לא אז העבודה קיימת והסכומים יפים”.

 

21 הערות

להשאיר תגובה