לפני כשבוע הגיע אל שולחני אלבום הבכורה המצופה אך הבלתי צפוי של היוצרת והזמרת בשמת טובאל – "יוצאת מהקו", עליו עמלה עם המפיק המוסיקלי יאיר רובין ועם יהלי סובול כיועץ טקסטואלי. האלבום, רוק ישראלי "טבין ותקילין", מונה עשרה שירים שכתבה והלחינה טובאל וכולל טקסטים אי-רגולריים ושונים לחלוטין זה מזה ומהזן השירים שאנו שומעים ברדיו או בתקשורת, מה שהופך את טובאל למשהו מיוחד ומסקרן בסצינת המוסיקה הישראלית.

האלבום הושק במופע מיוחד ב"תמונע" ובין השירים שמשכו אזניי: "יורוטריפ", "גם מהראש גם מהלב", "לא רציתי לשמוע", "הלאה". ראיינתי את טובאל, ביום מנהלת הייטק ובלילה רוקרית חיה, לרגל צאת האלבום וניסיתי להבין ממנה, כמה "קשים" חייה של רוקרית המנסה לפלס דרכה בעולם התחרותי של ימינו.

בשמת, זוכרת רגע "מכונן" בו החלטת שאת רוצה להיות יוצרת וזמרת ?

"לא הייתי הילדה שהופכת חפצים למיקרופון ושרה בסלון אבל מגיל קטן מאוד אהבתי לשיר והיה בי רצון עז ללמוד לנגן. ידעתי שזה העולם שלי אבל לא ידעתי איך להיכנס אליו.  לצערי לא התאפשר לי ללמוד לנגן אצל מורה ולרוב לא נתנו לי לשיר בטקסים בבית ספר כי שרתי חלש מדי. ידעתי שבשביל להיות זמרת או לנגן אצטרך לעשות עבודה עם עצמי. התחלתי ללמוד עם מורה בגיל מאוחר יחסית וכשהתחלתי לכתוב ולהלחין שירים, הרגשתי שזה מרפא אותי והתמכרתי."

זוכרת את ההופעה הראשונה שלך? השיר הראשון?

"שנת 2011. הופעתי בבמה פתוחה של בית ספר מיוזיק. אני זוכרת את זה במעורפל, בדיוק כמו באותו הרגע שירדתי מהבמה. היה כיף ומפחיד באותה המידה וזה טשטש אותי. השיר הראשון שכתבתי, "האמת", לא היה חלק מהמופע הזה וגם לא נכנס לאלבום. נראה מה יעלה בגורלו בהמשך."

מה את מביאה אתך לסצינת המוסיקה המקומית הגדושה בטאלנטים?

"בהחלט סצנה שופעת. קשה לבלוט, יש הרבה מהכל. הכי חשוב לי זה להביא את הכנות ליצירה שלי. גם בשירים עצמם וגם על הבמה."

הוצאת אלבום בכורה. קודם כל, ברכותיי. כמה זמן ארכה העבודה עליו? עם אילו מוסיקאים שיתפת פעולה?

"תודה. זה היה מסע ארוך אז תלוי ממתי סופרים.  התחלתי להקליט בדצמבר 2012 אבל יש גם שירים שנכתבו כמה שנים קודם.  כשהתחלתי את הדרך לאלבום לא ממש ידעתי מה הולך לקרות. כל פעם שחשבתי שזהו סיימתי, גיליתי שהסוף מתרחק. על האלבום עבדתי עם יאיר רובין שגם הפיק וניגן, עם יהלי סובול שעזר לי לחדד את הטקסטים ולהוריד עמימות וממש לפני הקלטות השירה התחלתי לעבוד עם אהובה עוזרי שהפיקה את השירה באלבום והראתה לי את הדרך. למדתי ממנה המון."

מה הזמן האידיאלי בשבילך ליצור שירים?  

"הבסיס צריך להיות מהיר מאוד. אחרי זה באים תיקונים ועריכות של טקסט בעיקר. רק שיר על נושא שממש מציק לי או מזיז לי משהו בפנים באמת שורד את כל הדרך ונכנס להופעות. "

מה היעד הבא?

"הופעות ואלבום שני כמובן."

תגובות

להשאיר תגובה