זמן להשתנות?!

גלעד שגב, אחד מיוצרי הפולק רוק הבולטים בסצינה הלוקאלית ( ומחוצה לה) שחרר בימים אלה אלבום חדש וחמישי במספר: "זמן להשתנות" אשר יושק ב-30.5 בהופעה מיוחדת וחגיגית ב"זאפה" תל אביב.

"זמן להשתנות" נתגבש ונולד לאורך מסעותיו חובקי העולם של שגב במדינות כמו סין, קובה, ארה"ב, אירופה ועוד, כששיר הנושא נולד בעקבות שריפה במלון ניו יורקי שאירעה בשנת 2013 ובה נכח שגב.

על האלבום שגב מספר: "הטיסות הפיזיות הרבות גורמות למעשה לטיסות פנימיות שאתה חווה בתוך עצמך.המקומות החדשים שאתה נמצא בהם פיזית ונפשית, הקשיים, הכישלונות, הניצחונות, כולם מביאים אותך לסיבוב של המראות ונחיתות בתוך עצמך, אתה כביכול יוצא הכי החוצה כדי לחוות דווקא בדידות אמיתית.ההתחברות שלי לשורש אפשרה לי להכיר את הייחודיות שלי איתה יצאתי והתקבלתי בברכה בעולם, ודווקא מהכוח הזה של השורש זכיתי להבין שכל זמן הוא זמן להשתנות".

האלבום, הכולל שירים בעברית, אנגלית ואף קטע בסינית, כלל שיתופי פעולה מעניינים של גלעד עם כותב השירים האמריקאי הנודע ג'ק נייט ( שיצר שירים בין השאר לג'ניפר לופז, פאף דדי, ליל קים וכו'), המפיק המוסיקלי פירסט בורן שעבד בין היתר עם בריטני ספירס ועם יוצר הנשמה הישראלי רביד כחלני.

האלבום מונה עשרה שירים אישיים וחשופים מאד של שגב, שמאז ומתמיד שם את האינדיבידואל בראש מעיני יצירתו ולא התפתה ליצור שירים שאינם עומדים עם האמת הפנימית שלו, וזה ניכר לאורך אלבום זה ושאר אלבומיו.

האלבום נפתח עם "זמן להשתנות", שיר הנושא מהאלבום, בו מארח את ג'ק נייט לשיר שחציו בעברית וחציו באנגלית, הממחיש היטב את קו התפר בין הישראליות הטוטאלית לנסיונו של שגב להצליח בחו"ל ודן בקשיים ועוצמות נפשיות הדרושות לו במסעו הארוך בעקבותיה של המוסיקה.

מיד אחרי כן מגלה שגב את הרומנטיקה, החוזק והאופטימיות שלו ב"אני כאן", שיר עידוד לאהובה רחוקה קרובה, בלדה סנטימנטלית מרגשת ועדינה. ב"רגש פרטי" מתגלה רבגוניותו של שגב: שילוב של אלמנטים קלאסיים, אתניים פולקלוריסטים, אלקטרונים, רוקיים ובו משתף פעולה עם רביד כחלני ( Yemen Blues) הנותן קטע בלוזי מחוספס ומפולפל היטב.

ב"לא צריך יותר" ממשיך שגב לעודד אהובתו ולתת לה חיזוקים ושכנוע להוסיף להישאר באהבה הלא פשוטה, אולם השיר המצמרר עד דמעות שבאלבום הוא דווקא הלועזי Coming Home To You שהקדיש שגב לזכרה של בר חולי ז"ל, שנהרגה מפגיעת סלע בהודו, שיר המדבר על אובדן, כאב וזכרון נצחי ממה שהיה ומה שלא יהיה עוד.

ב"ילד" שר שגב על הילד הקיים בכל אחד מאיתנו, הילד הזקוק למילה טובה, לחיבוק ועידוד כשצריך, הילד הספון בעולם לא קל ועם זאת, העולם מונח בכף ידו.  השיר הרומנטי ביותר באלבום הוא "ניגונים שבך", מלודיה עדינה ורכה מחוברת לטקסט עמוק ומעורר השראה, הרומנטיקה משנה שפה וממשיכה עם Tell Me Something ואחרי כן שובר את "השגרה" הקטע Reform בו גורס שגב חד משמעית – "אתה יכול להיות מה שאתה רוצה" בקטע שרובו דאנס ולחשושים.

סיום המסע באלבום מסתיים עם הבלדה "אנשים", בלדת פולק שקטה רוויית מוסר השכל ומסיים בנימה מלנכולית טבולה באופטימיות המזכירה כי אחרי הכל, כולנו בני אדם בשר ודם.

שגב לוקח אותנו בתרמילו הקטן אל מסע חובק עולם, אל הקשיים, רגעי השמחה וההצלחה, המשברים והתחושות הפנימיות של אמן הנקרע בין אהבתו לביתו ומשפחתו בישראל לבין הכמיהה לפרוץ ולפעול גם בחו"ל, ועושה זאת מהמקום הכי אישי, כנה ומרגש שלו-  הלב.

תגובות

להשאיר תגובה