לא תקבלו בכתבה הזו סיפור סינדרלה טיפוסי על בחור שהתחיל מאפס והפך להיות כוכב ענק, ולא תקבלו כאן סיפור קריירה בנאלי של עוד זמר מיני מיליונים. מה שתקבלו כאן זו מציאות, סיפור המשקף את קושי המציאות הלא תמיד נחמדה שלנו וכוחה של המוסיקה להציל נפשות מאיבדון .

ליעד אסנר, בן 22 מהישוב לפיד, נדבק בחיידק הבמה עוד בגיל 7, כשאביו, ארי אסנר,  הפיק את ההצגה "אוליבר טוויסט", וליעד נהג להתלוות אליו. " עד שיום אחד ", מסביר ליעד, "במהלך אחת ההפסקות באחת החזרות, ניגן אליי מנחם גולן (שביים), ושאל אותי "ילד , למה אתה לא מתלבש? ". הילדים ששיחקו בהצגה לקחו אותי לאחד החדרים והלבישו אותי. מצאתי את עצמי עולה על הבמה ושר כאחד מהקאסט.  הדבר המביך בכל הסיפור הזה, ששיחקתי מעל 100 הצגות ילד רעב , אבל ילד רעב ממש לא הייתי. נולדתי שמן. אפילו שמן מאוד ".

זה לא סוד שחברה יכולה להיות אכזרית מאוד, וליעד חווה זאת על בשרו. " אין יום שלא הרגשתי דחוי, מה לא אמרו לי, איזה שיר לא המציאו עליי. הילדים כמובן, אבל גם המורים התייחסו אליי כאילו הייתי "בעיה" ובגיל הזה אם אומרים לך שאתה בעיה, אתה מבין שאתה כנראה בעיה ומתנהג בהתאם. המנהלת אמרה לי שלא יצא ממני כלום, הרגשתי שאני לא שווה כלום. אז התנחמתי בדבר היחיד שהצדיק את "הבעיה". באוכל. המקרר היה נפתח 24 שעות ביממה. "

כל נסיונות ההורים, מעוררי ההערצה כהגדרתו, לעזור, עלו בתוהו, והמקום היחיד שבו מצד ליעד שקט, היה בחוג השירה והמשחק שאביו פתח. " אבל בבוקר הייתי חוזר לבית הספר ושוב, הרעש. אחרי תקרית עם המורה לספורט שסירב לשתף אותי בשיעור ואף דחף אותי במדרגות לעיניי כל הילדים הצוחקים, ברחתי מבית הספר. במשך חודשיים לא למדתי. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה לי אם זה היה קורה היום, בעידן הרשתות החברתיות שיוצאות מכותלי בית הספר…"

בלית ברירה, הוריו העבירו אותו לבית ספר דמוקרטי, שם בחר ללמוד מוסיקה. הוא למד לנגן על סקסופון ותוך חמישה חודשים כבר ניגן בקונצרט. "בעיית" המשקל הפכה שולית  עבורו לעומת תשוקתו העזה למוסיקה, וכשרונו הייחודי העפיל על כל הבעיות החברתיות, שבסביבה המוסיקלית נידפו כעלה ברוח . הוא למד ג'ודו והפך להיות סגן ישראל, ובמקביל למד לנגן על פסנתר, תופים, גיטרה וגיטרה בס, והחל לכתוב ולהלחין מוסיקה בעצמו.

על אף שהשתתף באותה תקופה בהצגות , הייתה לו להקה, זוגיות וחיים מלאים ומאושרים, עדיין המשקל לא נפרד ממנו, ובגיל 17, ליעד שקל 120 ק" . לקראת הגיוס, ניגש לאודישנים ללהקה צבאית ועבר בהצלחה, אך בצבא החליטו שלא מגייסים אותו בגלל עודף המשקל.  הבעיות הרפואיות החלו לתת אותותיהן, וליעד החליט להתחיל בשינוי והחליט לעשות ניתוח לקיצור קיבה.  לאחר מספר חודשים קשים, החל לרדת עשרות קילו במשקל, ניגש לרופא הצבאי, סיפר סיפורו והתקבל ללהקה צבאית כמתנדב, בראש מורם וגאווה אישית .

היום אהבתו הגדולה היא המוסיקה, ולפרנסתו משמש כמורה מחליף בבית הספר הדמוקרטי.  ליעד מסביר, " חשוב לי להעביר את הסיפור שלי הלאה, לא לתת לאף אחד להחליט עבור אף אחד שהוא בעיה. הדבר הכי גדול שאני מצטער עליו הוא שפספסתי את הילדות שלי. אם זה תלוי בי, אף ילד שאני אפגוש בו לא יפספס את שלו."  

בנוסף, אסנר פתח דוכני גיטרה בקניונים ומנגיש את הכלי במחירים סבירים לצעירים שלא יכולים להרשות לעצמם, וכמובן משמש כמורה פרטי לגיטרה. בימים אלה יצא לתחנות הרדיו הסינגל החדש שלו – "גשם של צלילים" וזו הזדמנות מעולה לתפוס איתו שיחה.

ליעד – מה שלומך היום ?
"אני מעולה . מאוד אוהב את מה שאני עושה כיום. מתרגש מהסינגל החדש שהוצאתי "גשם של צלילים" ומקים דוכנים למכירת כלי נגינה שכל אחד יוכל להגשים את החלום שלו ולנגן".

ליעד, מתי היה השלב בו החלטת שאתה רוצה להיות מוסיקאי, ליצור ולבצע חומרים מקוריים משלך ?

"לקראת גיל 16, כשהתחלתי להבין שיש גם דברים טובים.. היו לי רגעים של יצירה שבזכותם הפכתי לבן אדם שמח ומאושר. הייתה לי מוטיבציה ליצור, להקים להקה, לכתוב ולהופיע .. תמיד היה לי פחד להיפגע מאנשים .. אבל איכשהו על הבמה הרגשתי הכי טוב בעולם "

אילו השפעות מוסיקליות אימצת לך, מה הקו המוסיקלי לפיו אתה הולך?

"כשהייתי בכיתה י' עד י"ב  ניגנתי ג'אז בעיקר, אבל תמיד נמשכתי לרוק ולמטאל. אני מאוד מאוד אוהב מוזיקת נשמה, שלום חנוך, אלטון ג'ון ועוד בסגנון ."

כיצד נולד "גשם של צלילים"?
"גשם נולד בתור שיר אהבה ..שחולם בו על רגעים יפים תקופה של אהבה מלאת געגועים . "מאחורי הטקסט עומד הרעיון שכמו שהגשם הוא עונה בשנה והוא בא וחולף, ככה הקשר הזוגי שלנו.    כל פעם כשהרגשתי שמתקרבת "סערה", ידעתי שהרגשות שלי לא משתנים ולא נעלמים – הם תמיד נשארים ("כדי שתוכלי לנגן אותו מבפנים") ואחרי הכל, כמו שעונת החורף מסתיימת ומתחילה עונה חדשה, ככה ניצחנו את הסערה והמשכנו לאהוב."""

מתי עלה במוחך הרעיון לפתוח דוכני גיטרה בקניונים ומה התגובות שאתה מקבל על כך?
"בהתחלה היה לי רעיון לפרסם את לימודי הגיטרה שלי ברחבי מודיעין. ושחשבתי איך להגיע לאנשים? החלטתי לפתוח דוכן למכירת כלי נגינה ותוך שבוע היה לי מספר גדול של תלמידים . ושהתחלתי לא היתה לי שום אפשרות להפסיק . הסיפוק הזה שלמכור גיטרה לילדים ולראות את העיניים שלהם נוצצות ומאושרות ולדעת בפנים שיכול להיות שהגיטרה שמכרתי לו תשנה לו את החיים. גאה להתעסק בזה כמובן שכל המחירים של גיטרה+תיק+מפרטים+אחריות  הוא נע בין 250-450 ממש שכל אחד יוכל להגשים את החלום שלו".

אם הייתי מציע לך לבצע דואט עם כל אמן בעולם, במי היית בוחר?

" ואו שאלה קשה.. האמת שנורא בא לי לעשות דואט עם שולי רנד"

האם לדעתך, הילד השמן שהיית, עוד נותר בך?

" זה תמיד שם, כל הזמן, ובכל מקום.. אבל מוזיקה זאת הדרך לנפש, והיא דרך המרפא הכי טוב שיכול להיות" .

מה הפרויקט הבא? מתי אלבום ?

"האלבום יצא ממש בקרוב ! בסוף שנה .תודה על כל התגובות המפרגנות וההשמעות הבלתי פוסקות .. הצעד הבא זה להקים בית ספר ללימוד נגינה גם במחירים שכל אחד יכול ללמוד ולהגשים את חלומו.
בקרוב הופעות אשמח שתתעדכנו בפייסבוק liad essner"

 

17 הערות

להשאיר תגובה