געגוע נוסטלגי

“העם דורש קצב מזרחי”, זו לא עוד קלישאה מהשיר של עומר אדם וליאור נרקיס, זו אספקלריה מציאותית עובדתית. אולם, כשאומרים “מזרחי”, יש קשת רחבה ואינסופית של צורה, סגנון והווי.

מאז ומתמיד הקהל הישראלי ובכלל בכל העולם, ערגו לנוסטלגיה ומצאו בה משהו קסום, מתוק שתמיד גורם לצביטה קטנה בלב. להקת בום פם, מהלהקות המובילות בסצינת המוסיקה בארץ כעשור, מצאה את הנוסחה המצליחה : שילוב של נוסטלגיה מזרחית לצד רוקית פופית ו”סרף סטייל” מתובלנת במקצבים וטכנולוגיה מתקדמים וחדשניים, ויצרה סאונד ייחודי שהפך אותה, שבמודע או שלא במודע לאחת החלוצות בז’אנר שרק בשנים האחרונות החל לתפוס כאש בשדה קוצים.

השבוע הוציאה בום פם סינגל חדש בו היא משתפת פעולה עם הזמרת הים תיכונית הצעירה נטלי פרץ לשיר “תמיד לבד” ( שבמקור היה אמור להיות מבוצע ע”י שרית חדד, אך זה לא יצא לפועל בסופו של דבר. שרית, אגב, הוציאה להיט “בום פמי” טיפוסי (שאינו נכתב ע”י הלהקה ולא קשור אליה)  בשם “חיכיתי לו” השנה) .

אז בין הופעות בחו”ל, עבודה על הלהיט הבא וחומוס, תפסתי את אורי בראונר כנרות, שכתב והלחין את השיר החדש, לשיחה צפופה על הלהקה, על מוזיקה ים תיכונית ועוד.

איך נוצר החיבור עם נטלי פרץ?

“השיר נכתב והוקלט בחורף שעבר. חיפשתי קול חדש, מרענן ושיצליח להעביר את הכבדות והעצב שבשיר. חרשתי את היו-טיוב ומצאתי את נטלי. בדיעבד גיליתי שהיא גרה 100 מטר ממני ביפו ושכבר שמעתי את הקול הכובש שלה בוקע מדירתה.”

איך אתם מסבירים את עליית הפופולאריות של הפופ הסבנטיזי עם ההשפעות הים תיכוניות לתודעה בקרב הדור הצעיר בשנים האחרונות?

“בבום פם מאז ומתמיד שיחקנו עם חזרה לשנות השישים והשבעים, עוד מאז האלבום הראשון, כל פעם במינונים ובמתכונים שונים. אני תמי משתדל לכתוב ולהפיק מוסיקה שיש בה איזושהיא קריצה נוסטלגית. בום פם עושה את זה כבר למעלה מ-10 שנים. אלה הדורות הצעירים שמתחלפים..”

אתם למעשה החלוצים של פריחת הז’אנר הזה שוב בקרב הדור הצעיר, אתם הבאתם אותו למיינסטרים בשנים האחרונות, אתם מרגישים כך?

“הייתי רוצה לחשוב שאנחנו חלוצים, אבל בגדול אני מאמין שהתבשיל, הוא אותו התבשיל, רק הסיר והמתכון שונים. הרטרו תמיד היה קיים במיינסטרים, רק שכל אחד מביא אותו אחרת”

מה אתם עושים בימים אלה?

“בימים אלה, מופיעים בארץ ובחו”ל כהרגלנו, ותמיד עובדים על הלהיט הבא. בקיץ הופענו ברחבי הארץ, ביפן, בצרפת ובחלל. בהמשך מתוכננת השקה של המופע החדש לקראת חג החנוכה “
יש איזשהוא חיבור מוסיקלי שהייתם רוצים לקיים עם אמן כלשהוא ועוד עשיתם?

“יש הרבה חיבורים מוסיקליים שאני מייחל להם, למשל לשתף פעולה עם מוסיקאים שאני עוד לא מכיר או שחיים במדינות שאין לי גישה חופשית אליהן. אנחנו מוקפים במוסיקה ערבית מדהימה ואני חושב שאני צריך לעשות עוד צעד או עשרה כדי לשלב אותה יותר במוסיקה שאני כותב ובשיתופי הפעולה העתידיים. במקביל יש איזה שיתוף פעולה מרענן במיוחד שאני לא ממש יכול לחשוף כרגע, אבל אני מניח שבקרוב הוא ייצא לפועל”.

המלצות סינגלים:

כפיר אפשטיין – “אין דבר שיחזיר לי את אתמול”

מילים ולחן: כפיר אפשטיין

סינגל חדש ומעולה לכפיר אפשטיין, מפתיע מיט, משופשף, בנוי היטב ואמיתי שזה כואב : החיפושים העצמיים, הנסיונות והכישלונות, ההישגים והחרטות, הגעגועים למה שאינו. מצמרר.

http://www.linktone.co.il/linkton.php?lt_id=VkRGU2NtVlZOVFpUV0d4UFpXeHJPUT09K1Q=&br_id=
סהר חגי – “כנראה”

מילים: סהר חגי,  לחן: ניצן קייקוב

סינגל חדש ליוצר המוכשר סהר חגי מתוך אלבום הבכורה עליו עובד בימים אלה : אישי, סנטימנטלי וצובט בלב. מבצע מוכשר לא פחות מיצירותיו!

https://www.youtube.com/watch?v=-DOFx9XQvvs
המוסד – “רסיסים”

מילים ולחן: שיר ירושלמי

להקת הרוק המשופשפת – “המוסד” (שיר ירושלמי, אור בר-טל ואסף ניר) הוציאה לאחרונה סינגל בכורה מאלבומם השני – “משחקים של אור וצל”   שבדרך. איכותי, פוגע ומשובח.

https://www.youtube.com/watch?v=X-NhYoog7lU&feature=youtu.be

תגובות

להשאיר תגובה