אחרי שסיימה את בית הספר למשחק, ויתרה בת-אל פאפורה על המסלול הקבוע של מסע חיפושים אחר  תפקידים קטנים ומיליוני אודישנים והחלה לעבוד על מופע עצמאי שיסקור את חייה.  פאפורה שחגגה אמש את הצגת ה-130 למופע היחיד “אני בת-אל” שסוקר בצורה נפלאה את חייה. היא סיימה בהצלחה רבה את לימודיה ב”ניסן נתיב”  שיחקה בתפקיד בולט בסרט “פעם הייתי” של אבי נשר, הפציעה בתפקידים בתאטרון גשר ומציגה בימים אלו במחזמר “אופרה בגרוש” של תאטרון הקאמרי. אבל מה שמביא את כשרונה הבולט לידי ביטוי הוא דווקא המופע הקטן והמדויק  שלה בו היא מציגה את מי שהיא. לא  מדובר בתאטרון מסורתי, אלא יותר  על הצגה תיאטרלית עם מסר  חשוב על ילדה שונה בסביבה נורמטיבית, שהצליחה להתאים את עצמה  מבלי לבקש  מאף אחד להתכופף עבורה.  

את מסלול חייה  הייחודי היא  מתארת בצורה מלאת כשרון, הומור וכריזמה יוצאת דופן שזועקת מקסימום אומנות ומינימום רחמים עצמיים.  היא אינה מסתפקת בתפקיד קטן, היא מכריזה, היא נולדה לבמה ודי במספר דקות מתוך המופע בכדי להשתכנע.  המופע חושף לא רק את כשרונה של השחקנית הקטנטנה, אלא גם את סיפור חייה בצורה מלאת הומור, את דרכה מרומניה הקומוניסטית ועד לאודישן שעשתה כבר בתור ילדה שזיכה אותה לתפקיד במחזמר “אוליבר טוויסט” גם את סיפור האמא  הקשוחה לצידה גדלה בת-אל והילדות הלא פשוטה  בקריות היא מציגה בצורה חיננית שמסרבת לקבל רחמים אלא מוסיפה ומבקשת להוכיח שהכל אפשרי.  השחקנית שמתנשאת לגובה 120 או קצת יותר עם עקבים, מבצעת לאורך המופע שלושה שירים מקוריים שנכתבו במיוחד עבור המופע ומסכמים פרקים בחייה  בסדר כרונולוגי, שירים שאף זכו להשמעות ברדיו  ולצפיות רבות באתרי האינטרנט.

מי שצופה במופע מבין את מסלול חייה המורכב והשונה של פאפורה אבל עד מהרה נעלמות מעייניו דימויים כמו קטנטנה או נמוכת קומה.  כוחה העצום וכריזמה מתפרצת ממלאים עד מהרה את האולם ואת הבמה הריקה מאלמנטים שמוסיפים לאושש את מילותיה המספרות במהלך המופע איך השיגה את יעודה לגמרי בכוחות עצמה.  בין אם מדובר  בקניית ארטיק  בקיוסק בחוף הים, תפקידים בולטים בתאטרון או שירותה כשדרנית בגל”צ וגלגל”צ. המופע כולו מוצג על פי סדר חייה של פאפורה עד לימים אלו בהם היא כובשת את הבמה ומספרת את סיפורה, אותו ניתן לראות בפורמט  לילדים הנקרא “קטנטנה” ובפורמט למבוגרים אותו הציגה אתמול מול אולם מלא בקפה תאטרון הקאמרי, שם היא  מרשה לעצמה לחשוף פרטים גם על חיי הזוגיות וחיי  המין שלה.   

בת-אל פאפורה היא ללא ספק דמות מעוררת השראה ודי בצפייה קצרה בדמות הקטנטנה הזו על הבמה בכדי שתחדור  לליבו של כל אדם.  וכשרונה מוצג במלוא הדרו במופע אותו כתבה, יצרה והפיקה לגמרי לבד, כשהיא  חדורת מטרה ולא מרפה מחלומה להיות שחקנית בולטת ומובילה בעולם התרבות הישראלי.

 

44 הערות

להשאיר תגובה