אורג תמונות

פסטיבל הצילום הבינלאומי ה- 9, שמתקיים בין ה- 18-27 בנובמבר  במרכז דניאל לחתירה בתל אביב עומד השנה בסימן ‘נקודת מפגש’.

האמן והאקטיביסט הסביבתי רמי זאבי יציג את ‘נקודת המפגש’ שלו בתערוכת “בין החוטים”, תערוכה הנותנת ביטוי לשיטת עבודה מקורית אותה פיתח האמן בשנים האחרונות, המבוססת על הדפסת דימויים על חוטים אורגניים בשיטה ידנית. התערוכה “דרך החוטים” נוגעת במארג השברירי האמור. זאבי מציג כמה מצילומיו שצולמו בתקופות שונות ומציעים נקודת מפגש היסטורית: בין אפריקה של ילדותו לבין אפריקה הנוכחית. ההצבה כוללת שני דימויים שונים 

המציעים אפשרות לדו קיום בין תושבי אפריקה האנושיים ושכניהם – חיות הבר. הדימוי יודפס על מארג חוטים בשיטה מקורית שפותחה על ידי זאבי. הבחירה בהדפסה על חומר אורגני, נול שעליו טווים חוטים, אינה מקרית כלל. זאבי, חיפש תקופה ארוכה אחר מצע שיוכל להביא לידי ביטוי באופן מיטבי את נושאי הדימויים שלו שצולמו באפריקה לפני תהליכי התיעוש המואצים. החומר אורגני  – לצד שיטת הדפסה המשלבת craft ידני – פותחו על ידו כדי להתאים עצמם לנושא –  רועי עדרים שחיו בסוואנה ורעו את עדרי חיות המשק לצד חיות הבר שאדמת רכסי הגרניט ועצי השיטה הוא גם ביתם.

בניצב לדימוי “העבר” יוצב דימוי “עכשווי”, בגודל דומה, של שוק ובו רוכלים וקונים, כשמאחוריהם מבנה מודרני גדול הנמצא עדיין בתהליכי בנייה וסביב לו – פיגומים. צילום השוק ההומה ואתר הבנייה יודפס על לוח בטון דק, מצע הלקוח מעולם הבנייה כדי להדגיש את החומרים השונים שמשמשים לסביבות המגורים כעת, ומשבצים את הנוף הצחיח בשכונות מגורים אינספור. הצופה, המגיע להתבונן במיצב למעשה ניצב על ציר הזמן בין אפריקה  במצב הטרומי – לפני תהליכי העיור והתיעוש – ואפריקה של זמננו אנו.  בגופו – קוטע הצופה את קשר העין בין החיות הנחבאות לרוכלים ולקונים. באופן מטפורי, ניתן לחשוב על הצופה כעל מי שנמצא על רצף הזמן הנמתח בין  הדימויים של זאבי. לצד מיצב הצילום יוקרן סרט תיעודי שמתאר את שיטת ההדפסה על נול (LOOM).

הדפסת דימויים על נולי אריגה היא שיטת הדפסה אותה פיתח זאבי בעצמו ושכלל לאורך זמן, כחלק ממחקר רב שנים שהוא עורך בנושא הדפסה על חומרים שונים והחיפוש אחר מצע המתאים לדימויים שהם חלק  ממארג טבעי ומסורתי.  בתחילת הדרך הדפיס זאבי את הדימויים על ניירות עבים שהקנו לצילום מראה מחוספס, ולאחר מכן החל בניסיונותיו עם סוגים רבים של חוטים כדי לבדוק אילו יספגו את הדיו באופן מיטבי  עד שהגיע לתוצאה שהשביעה את רצונו. 

עבודת הנול של זאבי מפגישה ומאחדת על ציר הזמן טכניקת טוויה עתיקה בת יותר מ-6,000 שנה יחד עם טכניקת הדפסה בת זמננו: מארג חוטי של שתי ללא ערב. לצורך הדפסת קיר הסוואנה , בכוונת רמי זאבי לבנות נול גדול במיוחד ולהשתמש בכ-8000 מטר של חוטים (!) כדי להפיק את הדימוי של הסוואנה בגודל הרצוי. 

נושא התערוכה בא לידי ביטוי גם בעיסוקיו האחרים של זאבי. זאבי הוא גם אקטיביסט סביבתי ומתגייס באופן תדיר למען פרויקטים סביבתיים. בשש השנים האחרונות נלחם זאבי בתוכנית בנייה הרסנית שתוכננה לשטח הבר בין הרצליה לקיבוץ שפיים. לאחרונה, זכו הוא ושותפיו למאבק בפסק דין תקדימי בבית המשפט העליון. להישג זה עשויה להיות השפעה ארוכת טווח על תהליכי התכנון והבנייה במדינת ישראל בכל הקשור לבנייה על אדמות מזוהמות מחד ועשירות באוצרות וערכי טבע מאידך. צילומיו של זאבי מעטרים את שלטי החוצות והקמפיין למניעת בנייה בשטח. זאבי גם פעיל בארגון הקנייתי  NRT שמשימתו העיקרית היא לאפשר את שגשוג חיות הבר לצד שיפור חייהם של התושבים המקומיים. הארגון פועל באמצעות חינוך, הסברה ומציאת פתרונות כלכליים ברי קיימא לפרנסת התושבים שימנעו הרג בעלי חיים וכריתת יערות.

 

תגובות

להשאיר תגובה