מתכוננים לסתיו

טיפול בגגות הוא משהו בלתי נמנע שכולם מנסים לדחות או להתעלם ממנו ואז מוצאים עצמנו בגשם הראשון עם שלולית בסלון. מספיק שבוע גשום אחד על מנת שמי שחי תחת גג לא אטום ימצא עצמו תחת תקרה לקויה שדרכה חודרים מי הגשמים לתוך הקירות ויוצרים מפגעים וסכנה. בניינים ישנים שנבנו ונאטמו בשיטות של פעם חשופים יותר לפגיעות מזג האוויר כמובן, אך גם בתים חדשים חשופים לבלייה ולליקויים ועשויים לגלות בגשם הראשון שהבית שלהם מוצף.

איטום הגגות מתייחס לגגות שטוחים, שהם הגגות המתאימים ביותר לתנאי האקלים בארץ ונפוצים מאוד לצד גגות רעפים.

דליפה של מים יכולה להיגרם ממספר סיבות, כמו: שיפועים לא נכונים, פתחי ניקוז סתומים, סדקים או פגיעות ברצפת הגג. כל אלו עשויים לגרום להצטברות מים עומדים בגג המובילים לחלחול מים ולנזילה המתבטאת ברטיבות בתקרה מתחת.

חומרי האיטום משמשים כשכבת הגנה לגג. בחורף מונעים חדירת מים למבנה ובקיץ מסייעים בהפחתת התחממותו.

התקופה הטובה ביותר לטיפול בבעיות ונזילות מים מהגג היא בקיץ ועד בוא הסתיו.ישנם מגוון רחב של פתרונות לאיטום הגג. חלקם מיועדים ליישום על-ידי אנשי מקצוע בלבד (יריעות ביטומניות או זפת חם, לדוגמא) וחלקם נוחים וידידותיים למשתמש הפרטי והמקצועי. מדובר על חומרי איטום אקריליים או פוליאוריתניים, אשר מייצרים שכבת הגנה על הגג ומיושמים על-ידי פיזור או שיכבה של חומר מתאים.

דוגמה לחומר כזה הינו האקווה גארד של נירלט. מדובר בציפוי גמיש על בסיס פוליאוריתן אשר יוצר שכבה גמישה ועמידה במים עומדים המונעת הופעת סדקים. החומר עמיד בכל תנאי מזג האוויר ובקרינת UV. בנוסף, צבעו הלבן של החומר, הנשמר לאורך זמן, מסייע בהפחתת טמפרטורת המבנה גם בחודשי הקיץ.

שלוש-ארבע ולעבודה:

בשלב הראשון יש לנקות את הגג משאריות צבע וליכלוך. יש לבצע שטיפה של הגג ולהבריש עם מטאטא כביש לקבלת משטח נקי. לאחר ניקוי הגג, מומלץ לתקן סדקים, במידה וקיימים. יש למלא אותם עם מסטיק אקרילי גמיש וחשוב לאפשר ייבוש מלא (24 שעות) של חומר המילוי.

לאחר מכן ניישם את האקווה גארד מומלץ להתחיל ביישום החומר על קירות מעקה הגג באמצעות מברשת רחבה

לאחר מכן עוברים ליישום המשטח כולו על-ידי יישום חומר האיטום בצורת נחש ופיזורו באופן אחיד עם רולר פרווה. יש לחזור על הפעולה וליישם שכבה שנייה לאחר יום.

ואם לא הספקנו לטפל בגג בקיץ?

הטיפול בגג במהלך תקופת סערה מסובך יותר מביצוע עבודה זהה בקיץ, אך עדיין ניתן לנקוט במספר פעולות למזער נזקים תוך כדי שהגשם מטפטף. להלן מספר פעולות מנע ואיטום שניתן לבצע עוד במהלך החורף:

ניקיון מרזבים

מרזב סתום הוא מקור ללא מעט מקרי רטיבות בקירות או בתקרת הבית. כשהמים עומדים על הגג ואינם מתנקזים הם מגבירים את העומס על מערכת האיטום בגג. מים עומדים על גבי מערכת יובילו לרטיבות גדולה בכל מקום בו המערכת לא מוגנת כראוי. גם אם ביצעתם טיפול שגרתי במרזבים במהלך הקיץ, עדיין יתכן שעם בוא החורף והרוחות החזקות, הצטבר לכלוך נוסף וסתם את פתחי הניקוז. לכן, הפעולה הראשונה כאשר מזהים רטיבות היא לעלות לגג ולבדוק את מצב המרזבים.

תגובות

להשאיר תגובה