ככה קונים מט”ח

פתיחת עונת התיירות לפנינו אז אחרי שמצאתם את הדיל לטיסה הטובה ביותר והמלון המשתלם ביותר כל שנותר לכם הוא להחליף מט”ח וליהנות משופינג קדחתני בחו”ל.  מסתבר שתהליך החלפת המט”ח אינו פשוט ורובנו לא באמת מבינים את משמעות המושגים שער קנייה, הפרשי שער, שער יציג וכו’ ועל כן לא תמיד יודעים איפה הכי משתלם לנו להחליף את המט”ח. איציק אשכנזי מנכ”ל ומייסד אתר changeme.co.il עושה לנו סדר בדברים ומסביר פעם אחת ולתמיד מה המשמעות האמתית מאחורי המושגים שכולנו מכירים אבל לא באמת מבינים :

  1. שער קנייה מכירה-

אחת הטעיות הנפוצות ביותר שאנו עושים לפני החלפת המט”ח היא החלפת שער הקנייה בשער המכירה. הבנקים והצ’יינגים השונים משתמשים במושג זה באופן הפוך ופחות רציונלי להבנתו של הלקוח. ועל כן רבים מאתנו מופתעים מהפער מהסכום שציפינו לקבל לעומת מה שקיבלנו בפועל.  בייחוד משום ששער הקנייה הוא תמיד נמוך יותר משער המכירה. אז הנה ההסבר בכדי שלא תעמדו במצב הזה שוב:

שער המכירה –

שער המכירה הוא השער בו הבנקים או הצ’יינגים מוכרים ללקוח את המט”ח. זה השער שתשלמו כשתרצו להחליף שקלים למטבע זר. בכדי לעשות סקר שוק ולהבין בדיוק איפה הכי כדאי לנו להחליף מט”ח אנחנו צריכים להשוות את שער המכירה.

 שער הקנייה- 

הכוונה היא לשער בו הבנק או הצ’יינג קונה את המט”ח מהלקוח. במידה וחזרתם עם עודף מט”ח מחו”ל ותרצו למכור אותו חזרה לבנק או לצ’יינגים שער הקנייה או למעשה השער אותו תקבלו כאשר תמכרו את עודף המט”ח חזרה.

שער יציג לעומת שער רציף-

הבנקים מנהלים מסחר במטבע חוץ בינם לבין עצמם כל הזמן. המסחר מתנהל מיום ראשון בשעה 00:00 ועד יום שישי בשעה 23:00 על פי שעון ישראל ללא הפסקה.

השער היציג:

מכיוון שקשה מאוד לעקוב אחרי המסחר הבנקים מפרסמים שער יציג. מדובר בשער לא מדויק אותו מפרסמים הבנקים לטובת הצרכנים שמראה את מחיר המט”ח בערך. על כן כאשר אנו מגיעים ורוצים להחליף מט”ח תמיד ישנם פערים בין השער היציג אותו ראינו לעומת השער בו מוכרים לנו את המט”חבפועל.

השער הרציף: הוא השער שעוקב אחרי המסחר באופן המדויק ביותר . והוא גם השער על פיו תחליפו מט”ח. אך השער הרציף אינו זמין לנו “האנשים הפשוטים” ורוב האנשים שיודעים באילו אתרים ניתן לעקוב אחריו הם אנשי עסקים וכדומה. לנוחיותכם אחד מהאתרים בהם ניתן לעקוב אחרי השער הרציף: www.xe.com

עמלה לעומת הפרשי שער-

הפרשי השער-

ההפרשים בין המחיר בו הבנק מכר לכם מט”ח לבין המחיר בו הוא יקנה מכם את המט”ח בחזרה. כאשר אנו רוצים למכור חזרה את עודף המט”ח אנחנו תמיד נפסיד משום שהבנק קונה מאתנו במחיר נמוך יותר ממה שאנחנו שילמנו. לדוגמא- הבנק ימכור לי 10 דולר במחיר של 42 שקלים במקום במחיר של 40 שקלים ויקנה ממני חזרה 10 דולר במחיר של 36 שקל במקום 38 שקל.

עמלה-

חוץ מהפרשי השער הבנק לוקח גם עמלת פעולה. כלומר הבנק גובה מאתנו כסף על עצם המכירה או הקנייה. בכדי לעשות סקר שוק חכם תמיד יש לשים לב לגובה העמלות אותם גובה הבנק (בציינג’ים בדרך כלל לא לוקחים עמלה)

ולשים לב להפרשי השער ,ככל שהפרשי השער יותר קטנים המקום יותר משתלם.

 

שער המחאות לעומת שער מזומנים-

שער המחאות:

שער ההמחאות הוא תמיד השער האטרקטיבי ביותר ועל כן רבים מאתנו מתבלבלים וחושבים שזהו השער בו נקנה את המט”ח. למעשה מדובר בשער הרלבנטי לאנשים שמעוניינים לקנות מט”ח ולהשאירו בחשבון העובר ושב שלהם. במידה ואתם מתקשרים לבנק וקונים דולרים ומחליטים להכניסם לחשבון הבנק שלכם ולהשאירם בו לתקופה – הבנק ימכור לכם את המט”ח במחיר אטרקטיבי יותר. למעשה מדובר בכסף שעובר בצורה אלקטרונית ולא יוצא מהבנק.

שער מזומנים

השער הקובע את המחיר בו תקנו מט”ח במזומן. מט”ח אותו אינכם מעוניינים להשאיר בבנק אלא מטרת קנייתו הוא לקבל אותו פיזית ביד לשימוש במזומן. שער המזומנים תמיד פחות אטרקטיבי .

 

51 הערות

להשאיר תגובה