סוכרתיים ורצים? הנה כמה טיפים חשובים

מרתון תל אביב כבר בפתח ואחריו צפויים להתקיים מרתונים נוספים כמעט בכל עיר בישראל. מבחינת הסוכרתיים, עד לפני כמה שנים ההנחה הרווחת הייתה כי ריצה איננה אפשרית עבור סוכרתיים היות שזו מביאה את כל מערכות הגוף האנושי לקצה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות התבססה ההבנה כי פעילות גופנית הינה כלי יעיל בניהול החיים לצד הסוכרת וכל סוג של פעילות גופנית עשוי להועיל לסוכרתי בהנחה ושומר על כללים בסיסיים. הנה כמה טיפים עבור הסוכרתיים הרצים.

  1. עדכון הצוות הרפואי- מומלץ להתכונן למרתון על ידי היצמדות לתכנית אימונים. כמו כן, חשוב לעדכן את הצוות הרפואי המטפל בך, על מנת שיוכלו לבצע הערכה והתאמה מחודשת של כמויות ותדירות השימוש בתרופות. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם דיאטנית על השינויים הצפויים ברמות הסוכר בגוף.
  2. אימון- מומלץ להתאמן על המסלול יחד עם מאמן כושר על מנת להבין שיש ביכולתך את הכוח לעשות זאת. גם אם אינך מצליח באימונים, מומלץ השנה לא לרוץ את כל המסלול ולרוץ חלק ממנו. לאחר המרתון, ניתן להתאמן ולהציב מטרה לרוץ בשנה הבאה את כולו.
  3. הקשיבו לגופכם-ביום המירוץ הקשיבו לגופכם, דעו את המסלול, תכננו את נקודות המנוחה, האטה או צריכת סוכר זמין. אם אתם חשים בזיעה קרה, סחרחורות, תחושת חולשה או חוסר יציבות, דפיקות וקצב לב מהיר וחזק מהרגיל, ראו בכך סימן ושימו לב אם עליכם לאזן את רמת הסוכר.
  4. בדיקה של ערכי הסוכר- בזמן ריצה, ערכי הסוכר עלולים לרדת משמעותית והרצים עשויים להגיע למצב של היפוגליקמיה, רמות סוכר נמוכות מהרגיל (מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל). לכן, חשוב לבצע בדיקות רמת סוכר לפני הפעילות ומיד לאחריה, על מנת לאתר ירידות חדות בסוכר ולטפל בהן בהתאם. כמובן שבמהלך הריצה קשה לבצע בדיקות סוכר ולכן ישנה חשיבות גדולה לסדרת הבדיקות שלפני במהלך יום הריצה. אם מתאפשר, בעת ריצה לזמן ארוך, חשוב לבצע שימוש במד סוכר רציף ללא דקירות המספק תוצאות של רמת הסוכר בדם בכל רגע נתון לפיו, ניתן לדעת האם יש צורך בסוכר.
  5. הצטיידו בסוכר זמין לדרך: לפני ריצה ארוכה שכזו, חשוב להצטייד בסוכר פשוט נגיש וזמין כמו, נוזל גלוקוזי, פירות טריים או פירות יבשים. נשיאת חטיפים המכילים סוכר פשוט בהישג יד, חשובה למקרים בהם רמת הסוכר בדם יורדת ואנו במהלכה של הפעילות הגופנית. צריכת סוכר זמין בכמויות קטנות, חשובה לאיזון רמות הסוכר בדם היות שהיא זו שתאפשר לכם לקבל כוחות להמשיך לרוץ.
  6. חברים- הניעו חבר עמכם לריצה משותפת. באופן כללי, מחקרים מראים שפעילות גופנית קלה יותר לביצוע יחד ולא לבד. מלבד, הגיבוש והחוויה המשותפת תוכלו לאתגר אחד את השני לצד יתרון בריאותי לגוף.
  7. ענדו צמיד מזהה- חשוב לענוד על עצמכם סימן כלשהו המעיד שאתם סוכרתיים, בין אם צמיד, שרשרת או מסמך מזהה אחר. הדבר חשוב במיוחד כדי להעניק לכם טיפול ראשוני אם יידרש כזה ולדעת לזהות את מצבכם בעת הצורך, וכן ניתן להוסיף שם של איש קשר לשעת חרום ולציין אם אתם לוקחים אינסולין. פרטים חשובים אלו יסייעו לאדם זר הנתקל בכם להבין כיצד יוכל לסייע לכם בשעת צרה.
  8. נעליים נוחות- אחד מסיבוכי סוכרת השכיחים כולל בעיות שונות בכף הרגל ולפיכך לסוכרתיים רצים ישנה אחריות רבה יותר בבחירת נעלי הריצה. על-מנת להימנע מאי-נוחות במהלך הריצה ובעיות חמורות יותר בהמשך, חשוב לבחור בנעלי ריצה נוחות המותאמות לסוכרתיים וכן לגרוב גרביים מבד נושם שיסייעו לכם להגיע כל הדרך עד לקו הסיום.

לסיכום, ריצה בריאה, קלה ונעימה, בנויה על הכנה מקדימה והתנהגות נכונה המותאמת לכל אחד והגוף שלו. הכנה מקדימה זו עשויה להוות את ההבדל בין הגעה לקו הסיום או צפייה בו מרחוק.

ד"ר מריאנה ירון, מומחית ברפואת ספורט ואנדוקרינולוגיה במרכז DMC לטיפול בסוכרת ובמכון לאנדוקרינולוגיה, מטבוליזם ויתר לחץ דם במרכז רפואי ת"א ע"ש סוראסקי.

 

תגובות

להשאיר תגובה