מנפלאות הספירולינה

הספירולינה היא מזון העל (Super Food) הפופולארי ביותר בארה”ב וכיום נמצאת בשלבים סופיים של תהליך “העלייה” וההתמקמות בארץ.

משרד הבריאות שילב אותה ברשימת האצות המותרות למאכל, חברות סטרט-אפ לייצור ספירולינה שעל-פי-רוב הוקמו ע”י ביולוגים ימיים וחלוצי הייטק הקימו חוות גידול מתקדמות עבורה. בחוות הגידול מתמחים בגידול האצה במים מתוקים והפקת מוצר סופי של ספירולינה מוכנה לשיווק ולמאכל.

לספירולינה אין תופעות לוואי. היא קיבלה בשנתיים האחרונות סיקור נרחב במגוון אמצעי תקשורת וכיום יש קונצנזוס מלא אודות בטיחותה ויעילותה בקרב אנשי מקצוע שממליצים על שימוש בה. היא זמינה בחנויות וישנן רכישות חוזרות ונשנות של מוצרים שמכילים אותה.

ענת מטיאש, דיאטנית קלינית: “חלבון מן הצומח למעשה אינו מכיל את כל השאריות של חלבון מן החי כגון שומן רווי, רעלים או אנטיביוטיקה שהחיה מקבלת. חלבון מן הצומח הינו בעל זמן עיכול קצר יותר ואין בו פסולת רעילה. לצורך העניין 100 גרם אצת ספירולינה מיובשת מכילה 57 גרם חלבון שזה פי שלושה מכמות החלבון שיש בקטניות!”

“חלבון יעיל לא רק לבניית שרירים וכוח כפי שרובנו הורגלנו לחשוב; הוא מסייע גם לפיתוח הסבולת הכללית, לאיזון רמת הסוכר בדם, לאיזון הכימי במוח, לבריאות מערכת העצבים, לריפוי מהיר של הגוף ולהיבטים רבים ואחרים של חיים בריאים.”

“כתזונאית, אני פוגשת לאחרונה יותר ויותר אתלטים ששואלים אותי על הספירולינה אשר מעולה לעוסקים בפעילות גופנית. היא מכילה את כל שמונה חומצות האמינו החיוניות ובסה”כ 18 חומצות אמינו. היא עשירה במגוון ויטמינים כגון: A, 6B, B2, B1, K ומינרלים עיקריים: סידן, ברזל, מגנזיום, אשלגן, זרחן, אבץ, מנגן, גופרית ונתרן. הספירולינה היא מקור טבעי שופע של כלורופיל אשר ידוע כמסייע בנטרול רעלים בגוף. היא המקור הטוב ביותר לחומצה גמא-לינולאית מקבוצת אומגה 6, מכילה אומגה 3 ועשירה בקשת רחבה של נוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים).”

הספירולינה עשירה כל כך מבחינה תזונתית, שיש שמאמינים שאפשר לחיות לזמן מה רק באמצעותה. נאס”א נהגה כבר בשנות ה- 80′ לצייד את המשלחות לחלל באספקת ספירולינה כמזון עבור האסטרונאוטים בזמן השהייה בחללית.

משפרת ביצועים לספורטאים

השימוש בספירולינה תורם באופן משמעותי לאפקטיביות האימונים. זמינותם הגבוהה באצה של חומצות האמינו החיוניות, הוויטמינים, המינרלים והאנזימים, וכן ספיגתם המהירה בגוף במהלך האימון ואחריו, תורמים לשיפור הביצועים, להתאוששות מהירה יותר ולבניית השרירים. במקביל, נוגדי החמצון מסייעים במניעת התפתחות של דלקות ומעודדים את איחוי הרקמות ואת ההתאוששות לאחר מאמץ.

במחקר שנערך באוניברסיטת מרילנד שבארה”ב נמדד שיפור משמעותי בביצועים של רצים שצרכו 6 גרם ספירולינה ביום במשך ארבעה שבועות – נמדדה עלייה בקצב שריפת השומנים לעומת הפחמימות ועלייה בריכוזי גלוטתיון(GSH) , נוגד החימצון הטבעי של הגוף, במהלך היממה שלאחר האימון. התוצאות מוכיחות שימור טוב יותר של הרקמות, צמצום הנזק והארכת הזמן לפני הופעת סימני עייפות.

ענת מטיאש: “גם צריכה של כמות קטנה מאוד של ספירולינה, כפית אחת ליום, מספיקה כדי לשפר ביצועים בתפקוד היומיומי של הגוף. ספירולינה טרייה מומלצת במיוחד לספורטאים בכל הרמות שרוצים להפיק יותר מהאימון שלהם. ספירולינה מומלצת גם כתוסף תזונתי טיפולי בעייפות כרונית, בעיות קשב וריכוז, עודף משקל ומחלות כרוניות אחרות הקשורות ומושפעות מתזונה לקויה (אנמיה, מחלות לב וכלי דם, סכרת).”

אם תצרכו יותר מדי ספירולינה, היא פשוט תעבור בגופכם ותצא. הערך הקלורי של הספירולינה נמוך (ארבע קלוריות למאה גרם) ולכן אין לחשוש מערכה הקלורי לעושי הדיאטה למיניהם.

תגובות

להשאיר תגובה