רוב האנשים מתאמנים ‘כי חייבים’, לא ‘כי אוהבים’. ניר הדס, מאמן כושר מוביל מאמין שפיתוח מודעות לגוף מאפשר ליהנות, להתאמן ולהתחטב וכל זאת בלי מאמץ. תכנית הכושר החדשה שפיתח “סנסה” הדוגלת בחמש דקות אימון אפקטיביות בלבד ביום, מתעתדת לשבור מוסכמות

“עם יד על הלב, האם יש מישהו מהקוראים שאינו מודע לתועלות הבריאותיות החשובות שמעניק עיסוק בספורט? אני מאמין שלא, ובכל זאת, רבים אינם עוסקים בספורט, רבים אחרים מכריחים את עצמם לצאת לאימון או סובלים במהלך הפעילות הגופנית. זו הנחת המוצא עליה אני קורא תיגר”, מכריז ניר הדס, מאסטר כושר הוליסטי, מנטור למוטיבציה, מנחה קבוצות הרזייה, בוגר החוג בהצטיינות ללימודי אימון גופני בוינגייט ובעל ניסיון מצטבר בתחום הכושר הגופני של 36 שנים.

אבל רגע לפני שאתם מבינים את מה שניר הדס מסביר, צריך להרגיש את ההתלהבות שהוא מעביר כשהוא מדבר על הנושא ולראות את הברק בעיניים שלו. זוהי התלהבות מדבקת, כמעט אדוקה, של מי שחווה פסגות וגם תחתיות והגיע למקום אותו חיפש כל הזמן. כדי להבין אותה. צריך לחזור להתחלה.

 

הדס (54) אהב מאז ומתמיד ספורט. כנער עם בעיות של קשב וריכוז וקושי לשבת בשקט בכיתה, אולם ההתעמלות ומגרש המשחקים היוו עבורו מקום של מפלט ושל שמחה. בנעוריו, בשנת 1978 הוא זכה בתואר אלוף ישראל בקרב רב והתגייס לצה”ל כספורטאי מוכשר. המשך דרכו הצבאית נותבה לגולני, לשם התנדב ובמסגרת חייל זה, למד קורס של מדריכי כושר קרבי בווינגייט.

“כשהשתחררתי מהצבא, אמא שלי יעצה לי ללמוד חינוך גופני ולהמשיך ולהתעסק במה שאני אוהב, אבל אני החלטתי להפוך ל’כריש’ ולעשות כסף, הרבה כסף. ובאמת, במשך עשרים שנים ניהלתי קריירה עצמאית, מצליחה ומכניסה בתחום הדפוס הדיגיטלי והפרקטים. הקריירה הזו עזרה לי לבנות בית פרטי בשרון ולהקים משפחה מקסימה עם אשה אוהבת ושתי בנות מדהימות, אבל יום אחד, זה פשוט נגמר”.

מאדם עסוק, פעיל וחיוני הפך ניר הדס לשבר כלי. הוא חווה את משבר גיל הארבעים במלוא העוצמה. “לא מצאתי טעם בחיי. שום דבר לא עזר לי לקום בבוקר ולחייך. זו היתה תקופה חשוכה במהלכה עברתי טיפולים פסיכיאטריים אינטנסיביים שעזרו לי להתמודד עם המרה השחורה.  הייתי במצוקה נפשית אדירה”, הוא מספר בגילוי לב נדיר.

במסגרת ניסיונותיו לצאת מהמשבר, למד הדס עיסוי תאילנדי ורפואי, סוג’וק (שיטת טיפול קוריאנית) אימון אישי מטעם בית הספר ICU ופסיכותרפיה הוליסטית – אבל מעבר לידע שצבר, לא הצליחו קורסים אלה לעזור לו למצוא את מקומו.

בסופו של דבר, החליט הדס, למרות הגיל המבוגר, למרות ההתחייבויות הכספיות הכרוכות בפרנסת משפחה, ללמוד חינוך גופני במכללת וינגייט. “חששתי מגילי המתקדם ומהעובדה שאצטרך ללמוד עם אנשים שצעירים ממני בעשרים שנים. חששתי מהעובדה שאני צריך להתחיל בגיל מבוגר מהתחלה כמאמן עם שכר נמוך, אבל כל החששות התגמדו לעומת תחושת השליחות שלי וההבנה שזה הייעוד שלי בעולם. הבנתי גם, שכנראה האמהות תמיד צודקות, אילו רק הקשבתי לה…” מסכם הדס בחיוך.

IMG_1354

ב-15 שנים האחרונות הפך הדס למאמן כושר מוסמך עם קבלות והצלחות מוכחות באזור השרון. לפני מספר שנים הוציא לאור ספר, “התרופה המודרנית” שמסכם את חשיבות המודעות הגופנית ואת התובנות שצבר בנוגע לחיבור של גוף, נשמה ורוח. הספר שמעניק לכל קורא את הכלים המתאימים לו ביותר לאימון גופני אפקטיבי זכה להצלחה גדולה ומיצב את הדס כאחד מאנשי המקצוע המובילים בתחום. עמוד הפייסבוק של הדס בו הוא ממשיך לתקשר את התובנות שלו בתחום, זוכה, דרך קבע,  לאלפי שיתופים ועוקבים.

מהי בעצם התובנה המרכזית שלך מנושא האימון הגופני במאה ה-21?

“אורח החיים המודרני מצריך מאיתנו פחות ופחות תנועה וגורם לנו לניתוק הולך וגובר מהטבע ומיכולתנו לחוש את גופנו”, מסביר הדס. “כמה מאיתנו עוברים ימים שלמים מבלי שהיינו מודעים לנשימה בודדת אחת? הראש עובד בלי הפסקה, אבל הגוף שלנו מוזנח, ואי אפשר להתפתח כאדם, רוחני, משכיל, נאור ולהשאיר את הגוף שלנו מאחור.

“יחד עם זאת, הניסיונות של רבים מאיתנו לשמור על כושר מחייבים מאמץ סיזיפי, סבל ושחיקה וכניעה לפיתויי אוכל לא בריא ומחלות מודרניות כמו מתח ודאגה. העובדות המדאיגות הן שגם בקרב אלה שמתאמצים לשמור על כושר, 33% בלבד מהנרשמים לחדר כושר ממשיכים גם בשנה השנייה”.

אז מה עושים? מה אתה מציע?

אני פיתחתי תכנית חדשה ששמה SENSA – FITNESS & ENERGY. לטעמי מדובר בלא פחות ממהפכה אמתית בעולם הכושר. מטרת התוכנית היא לחזור ולקיים את הקשר המולד עם גופנו ומסריו, להטמיע פעילות גופנית בחיי היום יום ללא מאמץ או סבל אלא עם הנאה מתמשכת המיטיבה עם הגוף ועם הנשמה וכל זאת בחמש דקות אימון מהנות ביום”.

נשמע טוב, אבל איך עושים את זה בדיוק?

“המודעות לתחושה, המודעות לגוף ואיבריו הם חלק משמעותי בתוכנית האימון. אפקט התחושה שמלווה אותך בכל תנועה הופך את הסנסה לשיטה כל כך יעילה.

“ככל שאנו נחשפים לתועלות האימון הגופני בתקשורת וכולי, רובנו, עדיין לא מבינים עד כמה היא חיונית לחיים טובים ואיך זה בא לביטוי באין סוף הדרכים בהם היא משפרת את איכות חיינו ואותנו עצמנו.

“בעיני חיים ללא תנועה הם לא חיים שלמים, לא כדרך הטבע, והמחסור בה, גם אם לא הורג אותנו מידית כמו צרכים חיוניים אחרים, הורג משהו מכוחות החיים שלנו בעודנו בחיים.
“באיזון אורח החיים המודרני אני רואה כאתגר גדול לאדם בעת הזו. אורח החיים שמרחיק אותנו מהטבע של עצמנו, זה שצרוב בנו אחרי אלפי שנות אבולוציה, שלא הדביקה את קצב ההתפתחות של אורח החיים והשאירה אותנו עם גוף קדמוני, במובנים רבים, ועם צרכים לא ממומשים.

מוטיב החיבור לגוף, החיבור המנטלי לגוף הוא משמעותי מאוד והופך כל אימון רגיל לאימון אפקטיבי. כמובן, שבתוכנית משולבים ידע מתקדם ושיטות אימון חדשניות”, מסכם הדס.

תכנית הכושר החדשה המעודדות מודעות לגוף ולתחושות שלו היא תכנית אינטרנטית המועברת באמצעות הדרכות מצולמות ומשודרות באמצעות סרטונים קצרים. אלו הם סרטוני הנחיה מפורטים, סרטוני מוטיבציה, הדרכות העשרה בנושאים משלימים ואף מפגשי הדרכה קבוצתיים בשידור חי.

“בחרתי להעביר את התכנית באמצעות מדיה זו שממחישה יותר מכל את ההנאה שאני חווה כשאני מבצע את התרגילים וגם את האפקטיביות שלה. היות ומדובר בתנועה שדורשת מודעות וריכוז, אני מוצא את עצמי מתנשף אחרי חמש דקות תרגול, ולכן זוהי תכנית כל כך אפקטיבית ומחטבת”, מסביר הדס.

“חשוב לי לציין שהתרגול הוא המפתח להפנמת השיטה, שגם אם זה נראה מוזר בהתחלה וגם אם המודעות לתחושה לא משהו, כמו אצל רבים למצער, אז מיום ליום ומשבוע לשבוע, ההבנה, ויכולת התחושה וההנאה מתנועה הולכים ומתפתחים. במקביל משתפרת גם ההרגשה הטובה, האנרגיה הכללית , וכמובן גם החיזוק, הכושר והבריאות” הוא מוסיף.

“אני מרגיש כי השיטה נוצקה מתוך סך חיי, מעשרות שנות עיסוק בהדרכה ואימון ומתוך חיפוש מתמיד, כמו ייעוד מולד, לפתור את הבעיות שלי עצמי. התמודדתי עם דיכאון קשה וראיתי איך הנוכחות במחשבות בלי האפשרות של איזון בהימצאות בתחושה, מונעת מאיתנו להיות כאן ועכשיו, מונעת מאיתנו שלווה, מונעת מאיתנו איזון, סיפוק ושמחה, ולא מאפשרת לנו לחיות חיים טובים באמת, חיים מאהבה.
“אני שמח שיש לי את האפשרות לשפר את איכות החיים שלי ו גם של אחרים ואם אצליח להגיע לאנשים נוספים ולעזור להם לשפר את חייהם, זה יהיה עבורי סיפוק אמתי ומשמעותי”. מסכם הדס.

 

לפרטים נוספים על התוכנית באתר: http://www.tovlibegufi.co.il

פייסבוק: https://www.facebook.com/Tovlibegufi/

ערוץ יוטיוב: https://www.youtube.com/channel/UCK8AF7wnfj7ywj-JKhHy0Eg

 

 

35 הערות

להשאיר תגובה