600 יצירות, מאות אמנים והכל למען מתמודדי הנפש בעקבות המלחמה

ראובן קרופיק, יו"ר בנק הפועלים ודב קוטלר, מנכ"ל הבנק אירחו כ-2000 איש מצמרת המשק הישראלי ופתחו את בניין הנהלת הבנק לתערוכת "אמנות ישראלית 23" למען עמותת אנוש ונושא בריאות הנפש שנפתחה בסוף השבוע האחרון בבניין הבנק בתל אביב

תערוכת האמנות הישראלית הגדולה, המתקיימת זאת השנה ה-23, שמצדיעה לאמנים ישראליים מוקדשת להעלאה לסדר היום את נושא בריאות הנפש וההתמודדות עם מגבלה נפשית וטראומות בעקבות המלחמה – הסיפור שלנו מאז ה-7/10 התערוכה נפתחה במעמד רעיית נשיא המדינה, הגברת מיכל הרצוג שכיבדה בנוכחותה

 

מעל 1.1 מיליון ₪ גויסו ממכירת יצירות בפתיחת תערוכת אמנות ישראלית 23 בחסות בנק הפועלים.

ראובן קרופיק, יו"ר בנק הפועלים ודב קוטלר, מנכ"ל הבנק אירחו כ-2000 איש צמרת המשק הישראלי ופתחו את בניין הנהלת הבנק לתערוכת "אמנות ישראלית 23" למען עמותת אנוש ונושא בריאות הנפש. התערוכה נפתחה במעמד רעיית נשיא המדינה, הגברת מיכל הרצוג שכיבדה בנוכחותה.

מאז הקורונה דרך הטראומות של מלחמת "חרבות ברזל", בריאות הנפש הפך לנושא בוער שמצריך טיפול יסודי ומתמשך. מחקרים מראים כי ישנה עליה משמעותית באנשים המצויים בדיכאון, ובהתפרצות מחלות נפש נוספות. בשנים האחרונות אנו עדים גם לעלייה במקרי פוסט טראומה בקרב חיילים משוחררים, נפגעי פעולות טרור ונפגעי אלימות על כל גווניה – בכלל המגזרים.

לאור כל זאת, בנק הפועלים באמצעות קרן פועלים בקהילה באגף לבנקאות חברתית בחר כי התערוכה השנה תוקדש למען המתמודדים עם מגבלה נפשית ולהעלאת הנושא לסדר היום, כשכל ההכנסות מהמכירות בתערוכה יועברו ל-"אנוש" – העמותה הישראלית לבריאות הנפש. האמנים יקבלו 25% מהמכירות.

 

התערוכה נפתחה בנאום של רעיית נשיא המדינה, הגברת מיכל הרצוג שאמרה: ״המיזם המדהים הזה נהפך למסורת כל כך חשובה ואני מודה לכם שאתם ממשיכים אותו גם בימים אלו. אלו ימים בהם צריך להמשיך לעודד את את הרוח ואת הנפש גם דרך תרבות ואומנות. אני מודה לכם על עידוד אומנים מהנגב בפרט ומרחבי הארץ בכלל. והכי חשוב אני מודה לכם על הבחירה השנה לייחד את כל ההכנסות לארגון אנוש, ארגון שעוסק בבריאות הנפש, נושא כל כך חשוב בו אני עוסקת ואותו אני מקדמת. אני אומרת לאנשים לא להתבייש, כולנו בסיפור הזה ועל אחת כמה וכמה הנושא חשוב דווקא בימים אלה בהם כולנו מושפעים מהאירועים. אני מאחלת לכולנו ימים טובים יותר, שנראה את בנינו ובנותינו שבים הביתה בשלום , שנראה את החטופים בבית בריאים ושלמים בתקווה רבה במהרה."

 

לאחריה ראובן קרופיק יו"ר בנק הפועלים, הודה לכל האורחים שהגיעו ולאמנים אשר נרתמו ותרמו את פרי יצירתם, כישרונם ואהבתם למען התערוכה חשובה זו ואמר: "החלטנו להמשיך במסורת ארוכת השנים של תערוכת האמנות הישראלית שכל שנה מוקדשת לנושא אחר ועמותות שונות ומגוונות. השנה, לאור התקופה המאתגרת שעם ישראל עובר, זה סמלי מאוד וטבעי עבורנו לחבור לעמותת אנוש שעוסקת בבריאות הנפש והחוסן הנפשי שלנו. בנוסף, אני שמח שהשנה בתערוכה אנחנו מארחים לצד האמנים המובילים בארץ גם אמנים מעוטף עזה והנגב המערבי."

לסיום ד"ר הלה הדס, מנכ"לית עמותת אנוש אמרה כי "בריאות הנפש זה הסיפור של כולנו, היום יותר מתמיד. אנחנו באנוש מתאימים את השירותים שלנו לצרכים שעולים ופועלים במקומות שבהם נדרשת המומחיות שלנו במענים לאוכלוסיה הכללית, לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, בני משפחותיהם, מתבגרים וצעירים. אני מודה להנהלת הבנק על הבחירה להקדיש את התערוכה והכנסותיה לתחום בריאות הנפש ולאנוש, לתורמים ולאמנים שנרתמו למטרה החשובה. הבחירה מרגשת וחשובה מאין כמוה ותאפשר לנו להמשיך לפתח שירותים חדשניים נוספים."

 

לפתיחת התערוכה, המתקיימת זאת השנה ה-23, הגיעו 2000 איש לבניין הנהלת בנק הפועלים ברחוב יהודה הלוי 63, אשר כל 6 קומותיו כוסו בכ-600 יצירות שנתרמו על ידי אמנים מובילים בישראל, ביניהם: סיגלית לנדאו, מרים כבסה, יונתן אולמן, משה טרקה, זויה נאדי צ'רקסקי, שמעון פינטו, זיו קורן, אמיר טומשוב, יאנה סטופ, חן זיו, פיליפ רנצר, יוני גולד, מישל פלטניק ועוד, לצד אמנים מיישובי הנגב המערבי שפונו מביתם בעקבות מלחמת 'חרבות ברזל' שהתארחו לראשונה בתערוכה.

 

בין הנוכחים: ראובן קרופיק, יו"ר בנק הפועלים ורעייתו דרורה, דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים ורעייתו חגית, ח"כ מיקי לוי יו"ר ועדת הביקורת של הכנסת ורעייתו נורית, ח"כ אורנה ברביבאי, חבר הכנסת לשעבר חיים ילין, הפילנתרופית שרי אריסון, עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב, ישי דוידי יו"ר קרן פימי ורעייתו שירה, עו"ד שרון אמיר מבעלי פירמת עורכי הדין ברנדס נשיץ אמיר, רוני גת מנכ"ל יפאורה-תבורי,זיו קורן, רבקה מיכאלי, עינת שרוף, עמוס תמם, ועוד רבים.

הציירת תמר לבון מביטה בציור שלה
ד"ר הלה הדס מנכ"לית עמותת אנוש עם רעיית הנשיא

אנוש הוא הארגון המוביל והגדול בישראל המעניק שירותי מניעה, טיפול ושיקום פורצי דרך על פי תפיסה מקצועית מוכוונת טראומה והחלמה לאוכלוסייה הכללית, לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית ובני משפחותיהם ולבני נוער ולצעירים. העמותה פועלת בפריסה ארצית ומעניקה שירות לכ-16 אלף מתמודדים עם מגבלה נפשית ב-85 מרכזי פעילות ולאלפי בני משפחה.

כבר מיומה הראשון של המלחמה, אנוש פועלת במקומות רבים בהם נדרשת המומחיות שלה. כארגון הפרוס בכל רחבי הארץ וערוך לעבודה בחירום התאימה אנוש מיידית את עבודת הצוותים למתן מענים לאלפי המתמודדים ובני משפחותיהם במגזרים השונים והובילה מהלכים לקהל הרחב ולאוכלוסיות ממוקדות בהתמודדות עם טראומה כולל פוסט טראומה על רקע צבאי.

 

 

תגובות

להשאיר תגובה