לכבוד חודש הגאווה תפסנו לשיחה את רועי יולדוס רייס, תושב קרית אונו שמוציא בימים אלו את ספר הגאווה הראשון לילדים. לנו הוא מסביר על התהליך המורכב של הבאת התאומות שלו, על מהפכת המשפחה שעוברת הקהילה על היחס המפתיע שהוא קיבל מאז עבר לאזור ומגיב על הביקורת כלפי מצעד הגאווה 

פגשתי את יולדוס-רייס (39) בביתו הנאה בשכונת עבר הירדן בקרית אונו. רועי ובן זוגו אור מסמלים אולי יותר מכל את תהליך 'המיינסטרימיזציה' שעוברת הקהילה הלהט"בית בשנים האחרונות : כלומר הרצון להיות עוד משפחה בורגנית מן הישוב. אם כי עצם קיום הראיון יש בזה משום הכרה בכך שמשפחות כאלה הם עדיין 'סיפור'. יולדוס-רייס משתף אותי בדיון פנים מגזרי בנוגע לתמורות הללו שחווה הקהילה בשנים בעשור האחרון, "הקהילה הלהט"בית מורכבת מקהילות שונות ויש מחלוקת בקהילה בנוגע לחשיבות מהפכת הפונדקאות והרצון להקים משפחה. לא כולם מאמינים שהמאבק הזה הוא החשוב ביותר, בשעה שטרנסים וטרנסיות נאבקים על עצם הזכות לחיים. אני מאמין שצריך לשלב בין כל המאבקים ולתת מקום לכולם". 

הספר 'יום של גאווה' (הוצ' ספרי ניב) נולד במצעד הגאווה הראשון אליו לקח יולדוס-רייס את בנותיו לפני שש שנים, "הרגשתי צורך להנגיש להם הרעיונות העמוקים שעומדים בבסיס המצעד הזה : שוויון, גאווה וקבלת השונה". 

הספר מתאר יום שמח וחגיגי בו קשת, גיבורת הסיפור, צובעת כל פינה בשלל צבעיה ומפיצה אהבה וגאווה, עד שמגיעה 'מכשפת הבושה' המאיימת להרוס את החגיגה. "המאבק בין גאווה לבושה" מסביר יולדוס-רייס "מאפיין כל אחד מאתנו, לא רק בקהילה הגאה. בושה במי שאתה, בושה במשפחה שלך, בושה בחוויה לא נעימה שעברת". יולדוס-רייס מייעד את הספר לא רק לילדים הגדלים במשפחות שונות, אלא לכל אותם ילדים באשר הם ולהורים שרוצים לחנך את ילדיהם לקבל האחר ולגאווה עצמית. מרגע שהספר יצא גיליתי כי יש לו תפקיד נוסף וחשוב: להסביר לסטרייטים את מהות המצעד באופן תמים, כי בסופו של דבר המהות היא פשוטה – שוויון לכולם". יולדוס-רייס ער לעובדה שהמצעד סופג מדי פעם ביקורת על הפרובוקטיבות שיש בחלקים ממנו, "זוהי בעיניי התחסדות וצביעות" הוא מבהיר, "מה ההבדל בין מצעד הגאווה לקרנבל בברזיל או לתמונה האחרונה של הבת שלך באינסטגרם? חוץ מזה, לא מכריחים אף אחד ללכת למצעד. בניגוד להפגנות אלימות אחרות, זהו מצעד שמח וצבעוני שלא יוצא נגד אף אחד אלא מפגין רק בעד – בעד קבלת האחר ומתן זכויות שוות לכולם". 

מאז שהספר יצא לאור, רבים בקהילה ומחוצה לה מפרגנים וממליצים. אסי עזר, אופירה אסייג ואפילו רון חולדאי פרסמו את הספר בחשבונות הפרטיים שלהן. בתל אביב קנו ספרים לאשכולות הגנים, מורים ברחבי הארץ קיימו עליו שעת סיפור מיוחדת וגם ישראל גל ראש העיר של קרית אונו הצטלם איתו ופרסם אותו ברבים. גנים ובתי ספר ברחבי האץ מזמינים אותו לשעת סיפור. "חשוב לי שהספר יגיע לכל בית, שכמה שיותר ילדים ומשפחות יחשפו אליו", הוא אומר בהתרגשות. 

תגובות

להשאיר תגובה