להקת המילואימניקים : יצאו מעזה והקימו להקה 'כדי להילחם בפחדים'

במציאות הישראלית הבלתי נתפסת מה יכול לחבר סקיפר של ספינה, דוקטורנט לתנ"ך ומטפל גוף -נפש ? אור ליבר (32) הוא דוקטורנט לתנ"ך (נשוי פלוס 2) שסיים שירות מילואים ארוך בעזה יחד עם אלדד שרייבר (31) ירושלמי שעובד בתחום בריאות הנפש. יחד עם חבר ילדות בשם עוז שלום (31) סקיפר ספינה שמנגן על עוד חשמלי, הם הקימו לפני מספר חודשים להקה בשם 'נקודת המבט' ולפי איכות השירים לא מן הנמנע שעוד נשמע עליהם

איתן אלחדז ברק

סולן הלהקה אלדד שרייבר מסביר איך נולדה 'להקת המילואימניקים' של שלושת החברים לנשק : "אני כותב שירים מגיל 12" מסביר שרייבר, "זה היה האמצעי שלי לווסת את מה שמתחולל בנפשי ודרך הערוץ הזה הייתי יכול להוציא דברים שלא הייתי מסוגל במקומות אחרים".

במשך כל השנים שרייבר כותב ומלחין שירים שלו החל מימי התיכון עת למד בפנימיית המחוננים 'בואייר' שמעניקה הזדמנות לתלמידים מוכשרים מהפריפריה כמו הישוב תומר בבקעה שם הוא גדל : "לי ולעוז היו כמה הרכבים שניגנו בהם אך זה תמיד היה בצד ולא שרד מעבר לכמה הופעות".

שרייבר שירת ביחידת אגוז ומייד כשהשתחרר קראו לו למילואים בימי מבצע 'צוק איתן' שהוא מתאר כחוויה מעצבת עבורו: "לי ויחידה שלי היה מאוד לא פשוט".
בצוק איתן התנהל באותם ימים קרב דמים בשכונת שג'אעיה בה זכור 'אסון הנגמ"ש' בו קיפחו את חייהם 7 חיילים שנפגעו מירי טילים : "אבדנו שם חברים: טל יפרח, יובל דגן ואות ג'ורדן בן סימון. זו חוויה לא קלה עבור ילד בן 20 לראות אנשים שאתה מכיר שכבר לא יהיו איתך".

נפגשתי עם שרייבר וחברתי להקתו בערב ראשון שבו הם מעלים שירים חדשים במקום לא צפוי בשם 'חב"ד על הבר' , בית חב"ד מקומי ברמת גן שהקצה לטובתם את החלל המקומי שכולל במה הופעות קטנות בקומת מרתף על ציר ז'בוטינסקי. אחד השירים הנוגעים ללב ששר שרייבר מדבר על המסע האישי שלו לאחר ההתכחשות לכך שהוא סובל מפוסט טראומה: "כל כך הרבה שנים, חיפשתי לי בית, מקום שאוכל לחיות בלי מאמץ. הרגשתי נטוש אחרי המלחמה בקיץ". אבטחה בקהילה היהודית בשווץ – שנתיים וחצי בציריך.

אלדד שרייבר


לאחר הלחימה הקשה והטראומטית ב'צוק איתן'. לשרייבר היה קשה לשאת את עוצמת השבר שנפערה בקרבו: "זה שלח אותי לחיפוש של שנים ולמעשה ברחתי מזה כי לא רציתי לומר שמשהו קורה לי". שרייבר הפך 'לאיש שבורח מבשורה' הכי רחוב שאפשר 'כי היה כואב מדי להרגיש".

במשך כמה שנים הוא נדד בעולם: עבד כמאבטח בקהילה היהודית בשוויץ. ערך טיול טרמפים באירופה, "הכרתי בדרך זמרת יפהפיה ומצאתי את עצמי כותב שירים בחווה חקלאית של היפי צרפתי". במרוקו נסע ברכבות מקומיות וטייל במדבר סהרה. כשביקר בארץ חי בקומונה הרוחנית של קיבוץ נאות סמדר, "עבדתי בחקלאות ועשינו מדיטציה". לאחר מכן טס להודו שם למד מוזיקה ותרגל לראשונה יוגה: "זה משהו שמאוד עזר לי בחיים" הוא נזכר ומספר איך חבר לעמותה ישראלית – אמריקאית בשם "HEART TO HEART ISRAEL" שמפגישה בין מורי יוגה ומנטורים עסקיים לאנשים שמתמודדים עם פוסט טראומה, "נסענו יחדיו לטור שכלל מפגשי הסברה וסיפורים אישיים. שם זכיתי לשיר את הסינגל שייצא בקרוב בשם: "כל מה שעברת".

בנסיעה של 40 שעות ברכבת בהודו כתב על 'נסיכת היחפים' שיר שהוא מבצע עם חבריו ללהקה בהם הוא מדבר על נסיכה שלא מבקשת את מנעמי השלטון. כשהיה בסיני כתב על העץ ששולח שורשיו "אל אדמה מלוחה". , "הדברים הכואבים" אומר שרייבר, "שאנחנו עוברים באופן אישי וגם עכשיו כמדינה. ויש בזה משהו נורא כואב. ומשהו שכקשה מנשוא ודווקא שם מתגלים לך סודות, ומתנות ותפילות".

לקראת סוף המסע שלו הוא הכיר בארץ חברה ויחד הם נסעו לפסטיבל בתורכיה, "כשחזרתי הרגשתי מפורק לגמרי" הוא נזכר בתקופה ששינתה אותו והביאה אותו לקצה המדרון התלול: "אז התחללה בי ההכרה שזו חוויה שעברתי, זה כאב בלתי נסבל, אבל אם אני לא אגע בזה אז זה יתקוף אותי.באותם ימים עברתי משבר נפשי קשה והחלטתי שאני רוצה לחיות ושאני לוקח את כל מה שזה אומר עבורי".

 

להקת 'נקודת המבט'

שרייבר שר : "במי אתה נאבק, במה אתה נלחם, את כל מה שעברת הביא אותך לכאן. מנסה למצוא תשובה. לא לפני שתסכים לחיות בתוך השאלה". שרייבר ממשיך : "הבחירה בחיים היא לא בחירה קלה בשבילי. אבל היא הביאה איתה המון, המון דברים טובים לחיים שלי. והבנה שאלו הן החיים שלי, זה העבר שלי וכמו שקראתי להרכב הדבר היחיד שאפשר הוא לשנות את נקודת המבט ולהביא לשם אור".

בשבעה לאוקטובר הוא וחבריו נקראו למילואים: "זו הייתה לחימה אינטסיבית" הוא נזכר בימי הלחימה הקשה שהביאה אותו בפעם השנייה לעזה אך הפעם זה היה שונה לגמרי: "לעשות המילואים ההלו זה לפגוש את המקומות שהכי מפחידים אותי. אך לבסוף זה עשה להיפך ממה שחשבתי ומאוד ריפא אותי כמו שאף טיפול לא הצליח לעשות".

שרייבר מסיים באחד משירי 'ההשלמה' שהוא מבצע באותו ערב חמישי אי שם ברמת גן: "ילד, עזוב את המחשבות ובוא לרקוד. אולי תשכח את כל מה שלמדת, כן, אמן תשכח את כל מה שלמדת….."

 

אינסטגרם של אלדד :

eldadshraibermusic

תגובות

להשאיר תגובה