"להילחם עלינו" : שיר הפרידה הרומנטי של נערה בת 17 שהפך לחלק מפס קול המלחמה

ליאן כוזהינוף כתבה שיר על שברון לב של נערה שהפך בעקבות המלחמה לשיר שנושא משמעות כפולה : "יש לא מעט משפחות שאבדו את יקיריהם שמוצאים בשיר נחמה" מספרת הכישרון העולה שכבר ידעה להתגבר על קשיי ההגירה כאשר עלתה לארץ מארה"ב כשהייתה ילדה ואיך היא שכנעה את אביה, איש העסקים אורן כוזהינוף לתמוך בחלום חייה ?

 

האמרה הישנה גורסת שכאשר 'התותחים רועמים, המוזות שותקות' , טוב אצלנו זה כבר לא יקרה. מאז המפץ הגדול של 'השבעה באוקטובר' אנו עדים למבוע ושתף של שירים שמנסים לעבד כל אחד בדרכו את מוראות התקופה. מאייל גולן, דרך יהורם גאון, דקלה ועוד ועוד. חלק מהשירים שהפכו לפס הקול התקופה כמו 'דיכאון' של יגל אושרי נוצרו תקופה קצרה לפני המלחמה ומיד אומצו על ידי רבים. כך גם בדוגמא שלפנינו: השיר 'להילחם עלינו' שחובר בידי ליאן כוזהינוף (17) ונכתב בשיתוף פעולה עם היוצרים רון ביטון ומאור שיטרית. השיר ששוחרר לאוויר לפני שלושה שבועות כבר צבר כמעט חצי מיליון צפיות רק ביוטיוב: "השיר מדבר על פרידה" מספרת לי כוזהינוף במפגש פתוח לכתבים בבוקר ההשקה של השיר, "השיר עוסק בגעגוע ובכאב הפרידה".
השיר היה אמור לצאת ימים לאחר פרוץ המלחמה אך הכל נעצר בשביעי לאוקטובר ועולם האומנות עצר הכל כדי לעבד את הדברים: "עם הזמן הבנתי שהשיר והמילים מקבלות משמעות חדשה והסיפור המאוד אישי שלי הפך לסיפורם של רבים, של משפחות שלמות שאבדו את יקיריהם שחלקם מצאו נחמה בשיר".

נבחרת משפיעני רשת שהגיעו לתמוך ולפרגן בבוקר ההשקה

כוזהינוף מתגוררת עם משפחתה ברמת גן. היא נולדה בלוס אנג'לס בת אמצעית מבין חמישה ילדים להוריה מירב ואורן כוזהינוף. כשהיתה בת 9 שבה המשפחה לישראל. היא מתארת שמה שעזר לה להתאקלם טוב יותר בארץ זו המוזיקה והאפשרות להצליח בתחום הקשוח: "אני חולמת על זה מגיל צעיר מאוד". אביה איש העסקים אורן כוזהינוף פקפק תחילה בשאיפות האומנותיות של הילדה הכישרונית שחפה ממניירות: "אם הזמן אבא הבין שהמוזיקה היא חלק ממני ולא עוד משובת נעורים". ואכן צריך רק להקשיב לליאן כדי להבין כמה המוזיקליות טבועה בה ועד כמה הנערה הביישנית שעברית אינה שפת האם שלה פורחת וממריאה לשחקים כאשר היא על הבמה

כנציגת הדור הצעיר שהמלחמה הגיעה עד אליו היא מבינה כיום שהדרך הטובה ביותר להתמודד זה "ליצור ולעסוק במה שאתה אוהב ולהביא באמצעות התוצרים נחמה. זו כוחה של האומנות".
כוזהינוף גם היא כמו יתר אמני ישראל נרתמו במהלך הלחימה לעודד ולעלות את המורל: "הסתובבתי בישובי מערב הנגב ושרתי למפונים". היא משתפת.

כוזהינוף פרצה לתודעה בשנה האחרונה, תחילה עם גרסאות כיסוי לזמרים שהיא אוהבת כמו מאיה דדון, זהבה בן ועדן בן זקן וכאשר צברה מספיק בטחון היא הפיקה ויצרה חומרים משל עצמה

תגובות

להשאיר תגובה