שלושים הופעות חינם מחכות לנו בפסטיבל הבלוז החמישי של תל-אביב שיתקיימו בו הפעם 60 הופעות. סלוגן הפסטיבל הוא” 40 הופעות ב 4 ימים”, אבל הפסטיבל גדל כל שנה ואנחנו מדברים כבר על 60 הופעות בארבעה ימים כך שהם אינם עומדים במילה שלהם. אבל במילה החשובה יותר הם עומדים כבר חמש פעם – תמיד מחצית מתוכן הפסטיבל הוא בחינם.

זו הפעם החמישית שיתקיים הפסטיבל אשר נערך לראשונה ביולי 2015 במשך ארבעה ימים ומאז צבר אלפים רבים של מבקרות ומבקרים. הפסטיבל מופק ומנוהל על ידי ימית הגר שבבעלותה חברת ההפקות Nobody’s Fault Productions  המביאה עשרות הופעות בלוז לארץ מאז 2012 ושיתפה פעולה עם המפיקים הגדולים בארץ כולל שוקי וייס, שהביא במסגרת פסטיבל פסטיבל הבלוז הרביעי את באדי גאי למופע סולד אאוט בקיסרייה כחלק מהפסטיבל.

המהות של פסטיבל הבלוז היא חברתית בעיקרה. הפסטיבל רוצה להיות בחינם לקהל הרחב אך הפסטיבל הוא עצמאי ואינו נתמך ע”י שום גוף – ועדיין הוא רוצה להיות פסטיבל שאנשים יוכלו להגיע ובכל יום להנות מבחירה בין הופעות החינם, לצד הופעות הכרטיסים.

הפסטיבל הפעם במיוחד הוא בעל ניחוח מקומי – למעט מופע חו”ל אחד, אשר גם הוא בכניסה חופשית, יש עשרות הופעות בלוז בעברית ובאנגלית של אמנים שונים מהארץ, שיתופי פעולה מעניינים, הפקות מיוחדות לפסטיבל ומופעי מחווה מסקרנים. בנוסף הפעם יפו נוספה לשם הפסטיבל והיא תארח ברחביה הופעות מגוונות – כולן בכניסה חופשית לקהל.

הפסטיבל לא קורה בפארק או במתחם או באזור אחד – הוא מתפרס בכל רחבי תל אביב, בכל מקום שרצה לארח אותו. אין כרטיס אחד לפסטיבל אלא כל הופעה עומדת בפני עצמה. היכן שהכניסה חינם, אפשר לשתות יותר בירה. הפסטיבל נותן לנו הזדמנות לצאת מהשיגרה ולחוות את הבלוז, היופי והשחרור של הבלוז לסופ”ש אחד מלא.

בניגוד לשנים קודמות – הפעם הפסטיבל מתארח גם בערים אחרות שם יתקיימו חלק ממופעי הפסטיבל ממש בימי הפסטיבל, לכל מי שלא יוכל להגיע לתל אביב. הופעות ניתן למצוא בזכרון יעקב, הרצליה, באר שבע, מצפה רמון וקריית אונו – בפעם הבאה ניתן יהיה לראות את הפסטיבל בערים רבות נוספות.

מיקי שביב קרדיט אסף קליגר
מיקי שביב קרדיט אסף קליגר

סופ”ש כזה, חינמי לגמרי, יכול להתחיל ביום רביעי בשעה שבע בערב בנחלת בנימין (הנסיך) שם תתקיים כיתת אמן מפוחיות למי שסקרן, שם גם תוגרל מפוחית בין המשתתפים ויחולקו חולצות חינם של הפסטיבל. כשהכיתה נגמרת אפשר ללכת ברגל לטיילור מייד, ברחוב אלנבי ולהנות מהופעה של בלוז מגוייר בעברית של ירון בן-עמי וסגול 59, שהפיקו את ההופעה הזו במיוחד לפסטיבל. מייד כשזה נגמר כדאי לרוץ ליפו ואז להתלבט בין ההופעה של מיקי שביב בשוק הפשפשים (אקבר בר) לבין הופעה של אלקטריק בלו (קונטיינר) בנמל יפו, וזה אם הצלחתם לפספס את מופע המחווה לבליינד ו’ילי ג’ונסון של שאול מרקוביץ’ מארח את ליבי בא-לה רמפה לצד שתיית בירה מצנצנות המוגשות במקום. ואז ממש לפני שמתעייפים כדאי לרוץ לבר גיורא החדש בלונדון מיניסטור לג’אם בלוז חגיגי שיימשך עד השעות הקטנות.  כך אפשר לחגוג ארבעה ימים שלמים וזה בלי ללכת למופעים הנוספים בכרטיסים) מבלי להרגיש שהפסדנו דבר.

Sov Hammer photo by Peter Vit
Sov Hammer photo by Peter Vit

במוצ”ש אמור להיגמר הפסטיבל, אחרי כל אותן עשרות הופעות אבל כמו כל מסיבה טובה, תמיד יש אפטר פארטי. כאן החליטו בשבילכם לאן כדאי לכם להגיע. ערב מיוחד ואחרון בפסטיבל יקרה ביום ראשון, בא-לה רמפה באזור של האולפנים שם קרוב לבארבי ומאחורי בית המשפט. במקום יקרינו על הקיר ממול פרקים מסדרת הדוקו ריאליטי בלוז – Moonshine & Mojo Hands. אותן צנצנות בירה שדיברנו עליהם ביום רביעי, מככבות בערב הזה כי אלו צנצנות הבירה שיופיעו גם על המסך וגם על השולחן, במקום היחיד בעיר שמגיש אותן כך. וכך מחברים אותנו לפסטיבל התאום שלנו – פסטיבל הג’וק ג’וינט במיסיסיפי, שנמצא כרגע רחוק, וגם לחיים עצמם כי בסוף כולנו שותים בירה מאותה צנצנת.

 

תגובות

להשאיר תגובה