“שוברות משקל” שוברות שתיקה: “המצב הקיים בלתי נסבל”

שלוש צעירות שסבלו מהפרעות אכילה בעבר, הקימו עמוד פייסבוק במטרה להילחם ברזון ובדיכוי הגוף הנשי וזכו לשלל שיתופים אמיצים ומרגשים. ״אנחנו חיים בחברה הזויה שבה ׳שמנה׳ זו קללה נוראית ו׳רזה׳ זו מחמאה נחשקת״, אומרת היוזמת, גלי כהן.

נשים רבות יכולות להזדהות עם חברות עמוד הפייסבוק ״שוברות משקל״, שחושפות אחת אחרי השניה סיפורים מרגשים על המאבק האינסופי שלהן אחר אובססיית הרזון. ״כשהייתי בת 12 זאת הפעם הראשונה שבה הקאתי מרצון״, כותבת אחת הגולשות. ״הכרחתי אותך להקיא אל תוך האסלה״, כותבת אחרת במכתב אישי לעצמה. עם החשיפה האישית מתגלה ביקורת נוקבת כלפי התרבות המערבית שמעודדת בנות מגיל צעיר מאוד לשאוף לגוף רזה ככל הניתן, ״אידיאל היופי פוגע בכולן, הוא לא מפספס אף אחת״.

מאחורי היוזמה עומדות שלוש צעירות, עופרי ואטורי (16), אמבר רוטשילד (18) וגלי כהן (26), שלאחר מאבק אישי של כל אחת מהן עם המשקל, החליטו לפעול למען שינוי דימוי הגוף. ״המצב הקיים בלתי נסבל״, אומרת גלי, ״זה נושא שנוגע כמעט בכל בחורה, ובכל זאת יש המון בושה ושתיקה סביבו. מטרת העמוד לעודד אהבה עצמית בקרב אנשים בכל הגדלים: רזים ושמנים כאחד״.

בעקבות הקמפיין המפורסם, ״הגוף המושלם״, שהציג נשים אמריקאיות בכל הגוונים והמידות, החליטו השלוש ליצור גרסה ישראלית. כ-30 בנות בגזרות שונות השתתפו בצילומי מחאה נגד אידיאל היופי כשהמטרה ברורה, ״לשבור את השתיקה סביב בעיות דימוי גוף והפרעות אכילה שהפכו כמעט לנורמה, ולהראות שיופי בא בכל הגדלים״, אומרת גלי.
 מחאה נוספת שאותה התחילה בעלת עמוד הפייסבוק ״אין לי מה ללבוש: מלכוד 42״ נגד ״קסטרו״ לפני מספר ימים, גם לא פסחה עליהן. ״יש לא מעט נשים מעל מידה 42 כך שאפילו מבחינה כלכלית לא ברור למה הם (קסטרו) עושים את זה״. אז איך מנכ״לית של חברה מכובדת כמו ״קסטרו״ מעיזה להגיד שמידה 46 זה לא בידיוק הטעם של החברה? שאלה טובה. מה שבטוח זה שגם חברות ״שוברות משקל״ מצטרפות למחאה.
 אז מה הלאה? בלקרת תחילת ספטמבר תערך מסיבת חוף שכולה העצמה נשית, מוסיקה מעולה, אוכל טבעוני, הופעות  ותצוגת אופנה לנשים בכל המידות. המסיבה בשיתוף עם צלם האופנה, עדי ברקן, שבשנים האחרונות נאבק ברזון הקיצוני בעולם האופנה ועמודי הפייסבוק ״מלכוד 42״ ו״יפה בכל מידה״. ״הגיע הזמן לשינוי״,  צודקות.
 להצטרפות לעמוד : HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/SHOVROTMISHKAL
צילומים: אלון פ. הדר.
צילומים: אלון פ. הדר.

תגובות

להשאיר תגובה