עיצומה של המלחמה, יצא השנה לדרך מחזור ג' של מכינת "נווה מדבר" לשילוב צעירים בדואים בחברה הישראלית של "האגודה להתנדבות". למרות חוסר הודאות לאור המצב הקשה בדרום, 50 צעירים נכנסו לתהליך וסיימו השבוע את המכינה החצי שנתית המיועדת לבוגרי מערכת החינוך של המועצה האזורית נווה מדבר, מועצה המשרתת כ-50,000 תושבים (12,000 תושבים מתגוררים בארבעה יישובי קבע, והשאר תושבי הפזורה ביישובים שאינם מוכרים).

מכינת "נווה מדבר", המופעלת על ידי האגודה להתנדבות בשיתוף מועצה אזורית נווה מדבר ומפעל הפיס, נותנת מענה לחוסר הגדול ב"שנת מעבר" בין סיום הלימודים לתחילת החיים כבוגרים שקיים אצל בוגרי כיתות י"ב בחברה הערבית בכלל ובחברה הבדואית בדרום בפרט. באגודה להתנדבות הבינו ששנת המעבר, שלא הייתה קיימת עד היום עבורם, מאוד משמעותית בהתפתחות האישית של הצעירים והצעירות, לכן באגודה להתנדבות מרכזים את המאמצים כדי לאפשר לאותם צעירים להכיר את החברה הישראלית לעומק, ותוך כדי תהליך של למידה וגיבוש זהות עצמית לקבל החלטה מושכלת לאן ללכת בהמשך בחיים. מדובר במכינה היחידה בארץ שעושה הכנה איכותית לחיים לצעירים וצעירות מהמגזר הבדואי, והתלמידים בה זוכים, בין היתר, בהדרכה מעמיקה לשיפור השפה העברית, להיכרות עם מוסדות המדינה ולחשיפה לקהילות השונות בישראל.

במהלך חצי שנה אינטנסיבית הצעירים פועלים כקבוצת מנהיגות מקומית, מחזקים את זהותם האישית והתרבותית, פוגשים את כלל חלקיה ורבדיה של החברה הישראלית, וזוכים להיכרות עם דמויות מעוררות השראה. צעירים אלה יוצאים לראשונה מיישוביהם לסיורים להכרת מדינת ישראל, להכרת סמלי שלטון ביניהם הכנסת ובית המשפט העליון, ומתבלים את כלל הפעילויות בחוויות מעצימות. דגש מיוחד מושם במכינה על הקניית כלים שימושיים לקראת היציאה לחיים הבוגרים כמו לימודי תאוריה לרכב, סדנאות לקראת חיפוש לימודים, התנדבות לשירות לאומי ועוד.

בסיור שנערך השבוע לקראת טקס הסיום פגשנו ראשי האגודה להתנדבות מנהלי מוסדות חינוך המחויבים לקידום התלמידים וההורים, וראו את פרויקט הסיום אותו ביצעו בוגרי המכינה, פינות מִחזור בגנים ובבתי הספר.

ב-2021 נפתחה המכינה, ומאז למכינה ישנם כבל למעלה מ- 200 בוגרים, בוגרי מחזור א' ו-ב', שזוכים להשתלבות בחברה הישראלית. למעלה מ-70% מהבוגרים משולבים בשירות לאומי משמעותי, באקדמיה ובשוק התעסוקה.

סאלמה אבו עדיסאן, ראש המועצה: "העלאת איכות החיים תעשה באמצעות החינוך והתעסוקה ומכינת כישורי חיים היא צעד ראשון בכיוון הנכון שיחזק את צעירי המועצה ויכוונו אותם לבחירות מושכלות בחיים הבוגרים. תודה לכולם על העשייה, לאגודה להתנדבות על עשייה מקצועית ושותפות לחזון ולידידי חייכ שוסטר על ביקור, נעשה הכל למען עתיד טוב יותר."

ח"כ אלון שוסטר, המחנה הממלכתי, לשעבר שר החקלאות וסגן שר הביטחון: "בביקור במכינת נווה מדבר, פגשתי צעירים בדואים נמרצים וצוות מקצועי ומסור. התפעמתי מהמסירות של הצוותים לצעירים הללו ומפועלם להשתלבות בחברה הישראלית ולעתידה של המדינה. החברה הבדואית איבדה מבניה במלחמה הזו, אך לא מדובר רק בברית של שכול וגבורה, כי אם גם ברית של חיים בעיתות שגרה. פועלה של האגודה להתנדבות במכינת נווה מדבר להשתלבות הצעירים היא כמעין פיילוט למתווה השירות הישראלי, שיקדם שירות חובה במדינת ישראל לכלל הקבוצות והמגזרים בחברה הישראלית. אני מאחלת הצלחה רבה לצעירים בהמשך הדרך".

יגאל ויינר, משנה למנכ"ל האגודה להתנדבות אמר כי המכינה משקפת בצורה טובה את יישום חזון האגודה להתנדבות שמבקש לחזק את חוסנה של החברה הישראלית באמצעות תכניות התנדבותיות ארוכות טווח. המכינה אפשרה לצעירים תקופת הסתגלות עם תום הלימודים במהלכה פגשו את כל גווניה של החברה הישראלית מהלך שתרם להסרת חששות וחסמים של המשתתפים וימשיכו בבחירה מושכלת לחיים הבוגרים.

תגובות

להשאיר תגובה