החלום ושברו : הצלמת ואשת השמאל בתיה הולין גילתה בשביעי לאוקטובר שהצלם העזתי איתו רקמה חלומות על עתיד משותף "רוצה לרצוח אותי" עכשיו היא פתחה על זה תערוכה צילום

בתיה הולין – 'אשת שלום' מכפר עזה אמנית וצלמת שבדיוק היום לפני שנה חנכה תערוכה בשם 'בנינו' בה היא יזמה פרויקט צילומי שמביא מראות יפים ואופטימיים 'משני צידי הגדר' של עוטף עזה כאשר היא רוקמת שיתוף פעולה יוצא דופן עם צלם עזתי בשם 'מחמוד' – הגיעו מספר שיא של עשרת אלפים מבקרים שפקדו את הגלריה בנחל עוז. אך בשביעי לאוקטובר כשהיא מפוחדת ומתחבאת בממ"ד היא קבלה ממחמוד הודעה ששברה לה את כל תמונת העולם שהאמינה בה. רמז לך ניתן להבין משמה של התערוכה החדשה שלה שעולה בדיוק באותו התאריך בהפרש של שנה שבה התהפך עולמה ועולמנו : "חלום ושבר"

 

בתיה הולין, צלמת מכפר עזה, הציגה תערוכת צילומים בשם “בינינו” בקיבוץ נחל עוז במסגרת אירועי פסטיבל “דרום אדום” בשנת 2023. התערוכה מציגה צילומים מחיי התושבים משני צדי הגדר ברצועת עזה, ומתארת את החיים היומיומיים של התושבים במקום הטעון הזה. התערוכה נבנתה על רעיון שאומר – שכמו שיש אצלנו חיים, יש גם בעזה חיים, והצילומים מציגים את הקשר המתפתח בין התושבים משני צדי הגדר. התערוכה כללה כ-45 תמונות של בתיה הולין וכ-15 תמונות של מחמוד, צעיר עזתי שנותר בעילום שם מחשש לחייו הנה מה שנכתב על התערוכה לפני שעלתה לאוויר בדיוק היום לפני שנה לכבוד חגיגות 'דרום – אדום' : " שני הצלמים: בתיה ומחמוד, מבטאים את הקשר והאהבה לסביבה הנופית והאנושית בה הם חיים ואת התקווה לקום לעתיד אחר, שפוי ורגוע. התערוכה כוללת צילומים שצולמו בעזרת מצלמות סמארטפון משני הצדדים כאשר פעמים רבות בין התמונות משתרבבת הגדר. "חרף העובדה שלא יוכל לקחת חלק פיזי בתערוכה, הרי שיצירותיו ידברו בשם עצמן, עבורו. מחמוד הצעיר חולם להקים משפחה ולחיות חיים נורמטיביים כפי שחיים בני גילו במקומות אחרים. לדבריו, ההשתתפות בתערוכה מאפשרת לו לחוש את החופש שכה חסר לו", מסכמת הולין.

הולין, חברת קיבוץ כפר עזה מזה 45 שנה, אשת חינוך שעוסקת בקידום ופיתוח ההתיישבות בנגב ובגליל ובפרויקטים לטובת הקהילה מסתכלת היום על התקופה הזאת כאילו זה היה בעידן אחר – העידן שלפני התאריך הרי הגורל השביעי לאוקטובר : "אז הייתי אדם אופטימי וחשבתי שיש סיכוי לדו קיום וחיים משותפים. חשבתי שהעזתים כמונו רוצים חיים שקטים והמשותף בנינו רב על המפריד".

בבוקר השביעי לאוקטובר שמדינה שלמה עצרה את נשימתה כלא מאמינה היא התחבאה בממ"ד שלה ונחרדה לגלות שאותו 'מחמוד' מנסה לאתר אותה כדי שתמסור לו מידע לגבי הכוחות ומה שקורה בכפר עזה": "מסתבר שהוא רצה לרצוח אותי בדרך כזאת או אחרת והתערוכה הזאת נולדה מעצמה . המצלמה שלי בשביעי לאוקטובר הפסיקה לצלם. אבל אחרי שבוע שחזרתי לכפר עזה המצלמה בקשה ממני לצלם כדי שאף אחד לא יוכל לומר לעולם 'זה לא היה".
הולין שותפה לדיעה הרווחת הגם שמתקבלת לעיתים בחוגי שמאל כבעייתית "גיליתי בשביעי שאין כאלו שאינם מעורבים בעזה. וראינו זאת בשלל עדויות. מבחינתי לפחות אין היום שביב של תקווה".

חלום. שבר
גלריית המקרר, רחוב החשמונאים 90, ת"א
שני – חמישי : 10:00 עד 16:00
שישי – 10:00 עד 14:00

 

תגובות

להשאיר תגובה