קבוצת צעירים מפתח תקווה שמורכבת מאקטיביסטים חברתיים, פעילי סביבה ומרכז הצעירים המקומי שנתמך בידי העירייה פועלים בחודשים האחרונים להחייאת השוק העירוני המקומי שסבל מהזנחה.הקבוצה שנקראת ‘חולמי השוק’ החלה לפעול מבאסטה 43 הנטושה בלב השוק. שם הם עורכים קבלות שבת, מסיבות רחוב עם תבשילים שהם מכינים מפירות וירקות ‘מוצלים’ מהשוק. בקרוב הם ישיקו גלריה לאומנות ומתחם הרצאות “אנחנו נשנה את הדימוי של פתח תקווה וכבר מגיעים אלינו מתל אביב”

אני לא מאמין שאני כותב את, אבל האם הגענו ליום שבו אפשר לומר ‘הדבר הבא זה פתח תקווה’ או ליתר דיור ‘שוק פתח תקווה’. ובכן יש סימנים מעודדים שלא ירחק היום וזה מה שיקרה. סימנים ראשונים כבר ניתן לראות בשוק ליפסקי האפרורי והמשמים שממש בימים אלו מתרחשים בו שינויים.

בעשר בלילה במוצ”ש האחרון במה שנקראה תחילה כמו פטה מורגנה קבוצת צעירים רוקדים בין הבסטות הריקות לצלילי להקת ‘אבבא’. מדובר ביוזמה שפועלת בשקט יחסי בחודשים האחרונים וצמחה בימי הקורונה, כך תחת השם הלא רשמי ‘חולמי השוק’ התקבצו להם כעשרה חבר’ה צעירים שכוללים את יוצאי תנועת הבוגרים של ‘הנוער העובד והלומד’, אקטיביסטים חברתיים וסביבתיים שהעירייה הקצתה להם את ‘באסטה 43’ שעמדה שוממה ומשם הם רוקחים קבלות שבת על בירה באווירת שאנטי, מפגשים של קבוצות נושא כמו חובבי משחקי קופסה וגם מסיבות רחוב בין דוכן ‘מלך התותים’ לדוכן הביצים “הבחור שם נהיה כבר חבר שלנו” מסביר לי עומר אחד הפעילים המקומיים שיזם גם את מסיבת ‘רובין פוד’ שבה הם ‘מצילים מזון’ שעמד להיזרק מהדוכנים ומכינים איתו סלטים, פאי תפוחים (טעים) וממרחים. כולם בתרומה כפי יכולתכם “ראש העיר רמי גרינברג” פותח ומסביר אלון חוטר ממרכז הצעירים בעירייה “הוא מביא עימו חזון של החייאת מרכז העיר עם הפוטנציאל האדיר שקיים בו.מרכז הצעירים המקומי התגייס לטובת העניין ומנסה בחודשים האחרונים לגבש קהילות שונות סביב זה כמו קהילת להט”ב, סטודנטים ועוד ועוד”.

ראש העיר פתח תקוה, רמי גרינברג מסביר את העניין המחודש בפיתוח השוק: “אנחנו פועלים במגוון אפיקים כדי שמרכז העיר יחזור להיות מוקד הבילוי לצעירים ולתיירים. הפעילות בשוק היא אחת מיני רבות והשקענו לטובת הנושא עשרות מיליוני שקלים לשיפור הנראות של המקום, הגדלת היצע מקומות החניה ועוד. לצד ההתחדשות העירונית שאנחנו מקדמים ביתר שאת במרכז העיר. פעילות כמו של צעירי באסטה 43 תעודד את ההיצע התרבותי המקומי שיגביר את כניסתה של אוכלוסייה צעירה ובכך יחזרו מרכז העיר והשוק העירוני לשיא תפארתם”. 

האם המודל הוא שוק מחנה יהודה ? “כולם שואלים ואומרים שזה מזכיר להם את מחנה יהודה. אבל אני אומר שאני לא צריכים להעתיק שום מודל. אנחנו ניצור משהו שהוא יחודי ותואם את הרוח הפתח תקוואית כך שעוד שנתיים תוכל לומר ‘וואו זה מזכיר לי את שוק ליפסקי”. עד שזה יקרה יש עוד עבודה רבה לפניהם אבל יש חזון עתידי “אנחנו נפתח בקרוב גלריית אומנות וגם בית קפה ובעתיד רבים מהבסטות יהפכו לבתי קפה או מקומות לאומנות”. פתח תקווה ואת זה לא צריך להזכיר סובלת מדימוי בעייתי ולכן יש גם פעולה שהיא במרחב התודעתי “אנחנו מודעים לזה” אומר חוטר “אבל אנחנו כבר משנים את הדימוי שישפיע על המציאות שתשפיע בחזרה על הדימוי”.

תגובות

להשאיר תגובה