בחודש שעבר התפרסמה ב’ידיעות אחרונות’ ידיעה כי בימים אלה מוקמת יחידה משותפת למשטרה ולשב”ס שתפקידה לעקוב אחר גברים שסיימו לרצות מעצר או מאסר בגין אלימות במשפחה – וקיים חשש כי ישובו לבצע את זממם. 

הצורך ביחידה שכזו רלוונטי מתמיד בימים בהם מצב החירום עקב מגפת הקורונה חייב את אזרחי ישראל והעולם להישאר בבידוד, מה שהוביל לזינוק עולמי מחריד במקרי אלימות במשפחה. כבר בחודש אפריל האחרון יצא מזכ”ל האום אנטוניו גוטרוש בקריאה למדינות העולם בכלל ולמדינות אירופה בפרט להפעיל מערכי תמיכה מוגברים בקורבנות אלימות משפחתית בתקופה זו.

עלייה חדה במקרים של אלימות במשפחה אינה דבר חדש כאשר מדובר במשברים בין אם לאומיים או בינלאומיים, וכאשר בודקים תקופות של מצבי חירום, אסונות טבע ואפילו משברים כלכליים גדולים- זמנים בהם בני המשפחה נמצאים זמן רב יותר ביחד, ניתן לראות עלייה משמעותית במקרי האלימות.

עם זאת, המשבר האחרון שהגיע בעקבות מגפת הקורונה והתחבר גם לתקופת חג הפסח בארץ וחג הפסחא בחו”ל, תקופה שגם ככה המשפחות נמצאות זמן רב ביחד בבית, גרם לזינוק חד במקרי האלימות ובמדינות רבות בעולם נרשמה עלייה של יותר מ 25% בפניות של נשים בעיקר למוקדים המציעים טיפול באלימות במשפחה. עלייה נוספת נרשמה במספר התלונות שהוגשו למשטרה ופניות לאנשי מקצוע בתחום הרווחה ובריאות הנפש עקב התמודדות עם אלימות ביתית קשה.

הצורך בהקמת יחידה זו הגיע עקב העובדה שמרבית הפונות למוקדי החירום ובפרט לתחנות המשטרה לצורך הגשת תלונה הרגישו שאינן מקבלות מענה מספק ולעיתים אף לא מקבלות מענה כלל, וזאת עקב העובדה שהשוטרים היו עסוקים בפעילויות אחרות הקשורות להתמודדות עם מגפת הקורונה. משפחות רבות הגיעו למצב של חוסר ביטחון כלכלי, וביחד עם חוסר היכולת לצאת מהבית או להתרחק מהאזור, משפחות שגם ככה היו במצב לא בטוח ורעוע מבחינה זו לפני, היו הראשונות לסבול מהיחלשותם של מערכי התמיכה וחוסר יכולת הטיפול של המערכת במצבים כגון אלה.

במדינות רבות באירופה בעיקר דווח גם על עלייה במקרי האלימות נגד ילדים ואף עליה של כ-16% במקרי אלימות במשפחה נגד גברים דווקא. בעקבות עליות אלה וגם עליה ברורה של מקרי רצח של נשים החלו לפעול בחלק מהמדינות מוקדי סיוע מיוחדים המיועדים לגברים בעלי נטייה לאלימות על מנת לעזור להם ולמנוע את מקרה האלימות ואף את מקרה הרצח הבא.

בישראל דווח על עלייה של כ-16% במקרי האלימות המשפחתית מחודש מארץ האחרון ועלייה של 5% במספר התלונות למשטרה של נשים עקב אלימות במשפחה. כמו כן, דווח על עלייה חדה בצורה קיצונית של 760% במקרי האלימות ותקיפה מינית של ילדים ובני נוער בתוך המשפחה. מתחילת המשבר נרצחו ארבע נשים בידי בני זוגן, נשים אשר היו קורבנות להתעללות מצד בני הזוג זמן רב לפני הרצח. כמו כן דווח ששני גברים ושתי נשים ביצעו התאבדות בעקבות אלימות במשפחה וחוסר מענה של המערכת בתקופת המשבר האחרון.

משרדי הרווחה, שהיקף פעולתם צומצם משמעותית דווקא בתקופה זו דיווחו על כ-30 פניות ביום בחודש אפריל האחרון לעומת כ-8 פניות ביום בחודש מרץ, עליה דרסטית בכמות הפניות אך חוסר יכולת של משרדים אלה לספק את התמיכה הנדרשת.

הורדת רוב המגבלות וההקלה בסגר אמנם הביאה למצב בו משפחות החלו לצאת מביתם ואף להתאוששות כלכלית כלשהי, אך עדיין לא למצב בו אותם נשים וילדים הנמצאים במצב של סכנה מתמדת מקבלים מענה, הגנה ומקום מבטחים להגיע אליו במקרה הצורך. בתקופה זו הרשת החברתית גם לא נשארה שקטה והחלו לעלות קמפיינים של נשים הקוראות לנשים אחרות הנמצאות במצוקה להיעזר בהן בעת הצורך, אך ככל שהרצון חיובי- לא כל אחד ואחת יכולים לסייע לנשים אשר סובלות מאלימות מצד בן זוגן או מצוקה נפשית בעקבות אותה אלימות והחוסר במערכי התמיכה הוא בעיה קשה שיש לטפל בה ובהקדם.

עוד פורסם באותה כתבה שהיחידה המדוברת תתחיל לפעול בתחילת חודש ספטמבר, מה שמשאיר משפחות רבות ללא מענה לעוד שלושה חודשים לפחות, ואת מקרה הרצח הבא ככתובת שהיתה על הקיר.

עו”ד איימי בכור בוני מומחית לדיני משפחה

תגובות

להשאיר תגובה