חה”כ הרב גלעד קריב בכנס שלום עכשיו – תם עידן ניהול הסכסוך

המלחמה העמידה את 'מחנה השלום' בפני משבר רעיוני כשרבים מבין תומכיו נטבחו בקיבוצי העוטף. ביום שישי ערכה תנועת 'שלום עכשיו' כנס עם פעילים בולטים במטרה לספק מתווה רעיוני 'ליום שאחרי'. ח"כ גלעד קריב מפלגת העבודה אמר בכנס ‘היום שאחרי’ של ‘שלום עכשיו’: “תם עידן ניהול הסכסוך – או שאתה חותר לסיומו או שאתה טובע בו לדורות. אחד עשר שבועות קשים עברו מאז אותה שבת איומה, ועלינו לסיים שתי מטרות מרכזיות – השבת החטופים והריסת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס ברצועת עזה”.

 

על עתיד מחנה השמאל ביום שאחרי המלחמה אמר קריב: “אל מול מרכז שותק לחזון ההתנחלויות בלב עזה – עלינו לבנות התארגנות פוליטית המבוססת על איחוד כוחות והתחדשות, על בהירות רעיונית ופתיחת שורות בעת ובעונה אחת. היום שאחרי המלחמה חייב לכלול תהליך מדיני מול הרשות הפלסטינית. היעד הסופי חייב להיות היפרדות וקיומה של מסגרת ריבונית פלסטינית בת קיימא”.

חה”כ הרב קריב הוסיף ואמר: “היעד הסופי חייב להיות מוגדר, גם עכשיו התפקיד המרכזי שלנו בשיח הציבורי בישראל ובעשייה הפוליטית, הוא להתעקש על כך שהיעד הסופי שיבטיח את עתידה של מדינת ישראל הוא ההיפרדות ביננו לבין הפלסטינים וקיומה של מסגרת ריבונית פלסטינית, בת קיימא, ביהודה, שומרון ועזה, לצדה של מדינת הישראל היהודית והדמוקרטית, תוך עמידה על הסדרי וסידורי בטחון הכרחיים”.

 

אבי דבוש סיפר לנוכחים :

כְּשֶׁאֲנִי טוֹבַעַת
אֵין לִי צֹרֶךְ שֶׁתְּתָאֲרוֹ לִי אֶת הַמַּיִם,
לֹא אֶת צִבְעָם, לֹא אֶת עִמְקָם,
הֲרֵי אֲנִי חָשָׁה אוֹתָם עַד צַוָּארִי.
יֶשׁ לִי רַק בִּקְשָׁה,
אַל תְּחַדְּלוּ לְרֶגַע מִלְּתָאֵר לִי
אֵיךְ נִרְאֵית
הַיַּבָּשָׁה
(טלי ורסנו אייסמן)
רק מי שכמעט וטבע פעם יכול להבין את השיר הזה. ויכול להבין כמה חשובה היבשה.
ב7.10 טבענו. פירפרנו לבדנו בממ"דים. מתחת למיטות. בתוך הארונות. בשדות. במיגוניות.
מי שחושב היום בדיוק את אותן המחשבות שחשב ב6.10 משקר לעצמו או שאיבד כל מגע עם העולם.
ב7.10 השתנתה מפת הדרכים שלי.
השתנתה מפת הדרכים אבל לא השתנו היעד והערכים.
מה7.10 אני שואל שאלות בסיסיות. האם ישנה יבשה בכלל? האם המלחמה הזו תטביע את כל החלום הישראלי, החלום הציוני? האם אבדה תקוותנו?
ואני עונה שודאי שיש יבשה. אנחנו יודעים את זה מההיסטוריה האנושית, היהודית, הישראלית. הטוב יגבר על הרע המוחלט.
ומה אני יודע לספר על היבשה?
זו השאלה של הכנס החשוב הזה. זו השאלה לכל מי שרוצה לדמיין יחד ולבנות יחד את היבשה הזו. כי אם נישאר רק בסיסמאות ולא נייצר את היבשה הזו, נטבע סופית.

 

הכנס נערך בבית ציוני אמריקה

 

 

תגובות

להשאיר תגובה