הספר שחזה את ה'שבעה באוקטובר' כיוון לצפון

דניאלה ג'וליה טראוב הוציאה לאחרונה ספר דיסטופי מעניין שעוסק בגיבורה מרגלת שנשלחת לשבי האיראני במציאות בה ישראל נכבשת על ידי המעצמה השיעית

 

דניאלה ג'וליה טראוב: "זה רומן מתח של ריגול שבמרכזו ניצבת גיבורה שבעצם נשלחת אל השבי האיראני בגלל תפקידה כמרגלת, והיא צריכה לנווט את דרכה בין שוביה"

להזכיר שהספר עוסק בעצם באיזה מין תסריט לא אופטימי במיוחד ?

 

טראוב : "בעיקרון הוא מתחיל בדיוק לצערי הרב, איך שהתחילה מלחמת השבעה באוקטובר, אבל רק מהחזית הצפונית. לכן, כשהוצאתי אותו לאור, חששתי מאוד שאנשים לא ירצו לקרוא את זה בגלל ההתחלה הכל כך מדוייקת למציאות. אבל הופתעתי לראות שאנשים כן מתחברים.
כן, כי הספר מדבר על מחורבן לתקומה., על תקווה".

מעניין היא, זאת אומרת הספר הוא גם איזה סוג של קריאת אזהרה. צריך להזכיר שהוא נכתב 5 שנים התחילה התחיל להיכתב 5 שנים לפני מה שאנחנו עומדים בפניו היום, נכון?

טראוב : "הוא נכתב בחמש שנים האחרונות, כלומר זה לא נכתב מהר מאוד והוצע לאור, אלא ממש תהליך, אבל זה תהליך של מחקר. כלומר הוא מתבסס על ההיסטוריה. הוא מתבסס על אירועים כמו השואה, על פוגרומים, על ההיבריס שהיה לנו במלחמת יום כיפור, על החשמונאים, ולכן ברגע שקוראים את ההיסטוריה אנחנו רואים שיש חזרה של ההיסטוריה ורפטטיביות והעתקה של ההיסטוריה, ולכן על זה ביססתי את זה"

למרות שכל הנורות האדומות צלצלו, וזאת אומרת, כל הפעמונים צלצלו ועדיין קרה, מה שקרה, איזה מין גורל יהודי כזה שנכפה.?

טראוב : "מרקין אומר שההיסטוריה אומנם אולי לא חוזרת, אבל היא מעתיקה את עצמה ובטוח בהקשר של העם היהודי והאנשים שעוזרים לעם היהודי ואני חושבת שצפוי לנו עוד הרבה מאוד תהפוכות, לטובה ולרעה. כאן באזור הזה, לצערי הרב, אבל כשאנחנו נלחמים על הבית ואנחנו תמיד נלחם על הבית, זה בא עם מחיר.
שאנחנו נידונו לקשיים"

 

וצריך להזכיר שבעצם זה לא היה כזה ברור שאת תהיי פה היום כי בעצם ההורים שלך בחרו מדת להצטרף לעם היהודי, נכון?

טראוב : "אז אמא שלי כבר אתה יהודייה, אבל אבא שלי באמת התגייר אימא שלו. והיא באמת אחת הגיבורות, גם אימא שלי וגם אימא שלו, סבתא שלי, היא הציל היהודים בשואה. היית נוצרייה קתולית מאזור פירנצה.
באיטליה לא קיבלנו הכרה כי לא היה לנו את עדים, אבל כן יש לנו.
תעודות שמראות שיצילן מהממשלה האיטלקית והיא באמת אציל היהודים בשואה, והיא איזושהי דמות שלאורה אני מנסה להתחנך, אני מניחה.
ולאורה גם כתבתי את הדמות של מרלין"

אנחנו בערב שעוסק בלוחמות ונשים גיבורות  גם הגיבורה של הספר היא אישה, וגם ראינו את מה שנקרא עלייתם של של הכוח הנשי. מה שקרה ב-7 באוקטובר ?

 

טראוב : "באמת היו קולות לפני המלחמה הזאת, שנשים לא צריכות להיות לוחמות, ונשים לא צריכות להשתתף בלחימה הצהלית, ואנחנו אני חושבת שמאז השבעה לאוקטובר הדיון הזה קצת נדחק הצידה, ותודה לאל שכך, כי מה שראינו כאן זה נשים שהקריבו את הכל עבור הנשים אחרים. לפעמים אנשים שהם גם לא מכירות ואני פשוט בהשתהות וכשחשבנו על.
ערב הזה. היה לנו ברור שזה ערב השקה שצריך להיות מוקדש. כולו לגבורה נשית, בשבעה לאוקטובר ובחרבות ברזל ויש לנו דוברות בערב הזה. נסרין יוסף ומורן טדגי שיספרו את הסיפור המדהים שלהן ואת התרומה שלהם לעם היהודי ולמדינת ישראל"

ראוי להזכיר שאני קראתי שהקמת חמל ענק של 5000 מתנדבים בעת המלחמה ?

"זה בהמשך ליוזמות אחרות. היה לי חמ"ל הסברה גם 'בעמוד ענן' וגם 'בצוק איתן'. ובמלחמה הזאת גם הקמתי ביום הראשון חמ"ל הסברה של 5000 מתנדבים שהפצנו ויצרנו תוכן.
זה  כבר העברתי לבחורה אחרת מדהימה שממשיכה את העשייה, אבל כן ניסינו לעשות מה שיכולנו במלחמה"

דניאלה ג'וליה טראוב הינה דוקטורנטית ליחסים בינלאומיים. היא שירתה כסגנית שגריר באירלנד ועוזרת נספחת צבאי באיטליה. כיום היא מרצה באוניברסיטת אריאל ובשנים האחרונות היא עובדת בתחום השיווק בהייטק.

במהלך מלחמת "חרבות ברזל" היא הקימה ויזמה את חמ"ל ההסברה חרבות ברזל להסברה בינלאומית (לחמ"ל מעל ל-5000 מתנדבים).

ספרה הראשון, "אידיסינה – הרוכב השחור", ראה אור בהוצאת רימונים.

 

 

 

 

 

תגובות

להשאיר תגובה