המקום שבו נשמע קולם של הסופרים והמשוררים העצמאיים

השנה לראשונה התפצלו הוצאות הספרים העצמאיות מיריד הספרים הגדול בשרונה והם הקימו לעצמם מתחם נודד בסינימטק (משם לירושלים ועוד מקומות) ביריד פגשנו את קולקטיב 'תנועת המשוררות' שהתאחדו לצורך שבוע הספר, את השחקן נח אנגלהרד שכוכבו דרך בסדרה על אביב גפן שהוציא לאחרונה ספר שירה. וכן את שדר הרדיו יואב גינאי שהוציא אף הוא ספר שירה. ד"ר זמירה מתנועת 'אחותי' סיפרה לנו על התנועה של הנשים המזרחיות שפועלת לקידום נשים ושיתופי פעולה בין מגזריים וכן את החוקר והסופר תום בייקין אוחיון שהוציא סדרת ספרים לילדים שפותחת צוהר על דמויות מופת בהיסטוריה העולמית ואשר מונגשת בשפה יפה "כילד עם הפרעת קשב לא מאובחנת לא יכולתי להינות מאוצר הספרות הזה שלא היה מונגש לילדים כמוני".

יריד הספרים העצמאי יתקיים השנה בחמש ערים בהשתתפות 70 הוצאות לאור עצמאיות. היריד, הנערך מדי שנה ביוזמת “הקולקטיב הספרותי” של ההוצאות העצמאיות, ימשך עד 25 ביוני. יריד הספרים העצמאי הראשון נערך בקיץ 2021. הוא משך אליו אלפי קוראים והיה אירוע תרבות בו מוצגים ספרים שלרוב אינם נמכרים בשתי רשתות הספרים הגדולות. היריד כולל את כל הסוגות – מקור ותרגום, שירה ועיון, נוער וילדים – בצד הרצאות, קריאות והופעות.

ד"ר זמירה פורן ציון בדוכן של הוצאת 'אחותי'

בעולם מקביל לזה של יריד שבוע הספר הגדול של מתחם 'שרונה' התקיים השנה יריד אקסקלוסיבי והרבה יותר נעים וגם פחות מסחרי ברחבת הסינימטק. ביריד ביוזמת 'הקולקטיב הספרותי' מאפשר לסופרים ומשוררים עצמאים להציג את יצירתם ולקבל את המקום הראוי להם. בדוכן של הוצ' 'הבא לאור' מבית מגזין השירה 'הבא להבא' (של עודד כרמלי) פגשנו את השחקן והיוצר נח אנגלהרד שסיפר על ספר השירה שלו 'אורה נובה' שיצא לאור ב 2018 "הספר עוסק בשירה נסיונית ותחושות אישיות" אז חוץ מלשחק את אביב גפן הצעיר בימים אלו אנגלהרד עובד על ספר שירה שני, ממשיך לעבוד על מוזיקה ומועסק כעובד עירייה בבית ביאליק

בדוכן בקצה השני של המתחם אני פוגש את ד"ר זמירה פורן ציון בשמלה אדומה (אני בדיוק חזרתי מהודו) כשהיא מציגה לי את הדוכן של הוצאת הספרים של תנועת הנשים המזרחיות 'אחותי' שעוסקת בהוצאה של ספרי הגות, שירה ואומנות "שיש בהם אלמנטים אקטיביסטיים מזרחים ופמיניסטים". פורן ציון שולפת לי מן המדף העמוס את הספר 'יוצרות שינוי – על אמנות ואקטיביזם בישראל' והיא מסבירה "הספר משלב בין פרקי הגות, מסות ויצירות של אמנות פלסטית. ולצד אלא שירה וקטעי פרוזה". פורן ציון מציינת לי נקודה מעניינת שאולי יכולה לשמש כמאפיין תרבותי בכל הקשור לתפיסה התרבותית של הנשים המזרחיות שהיגרו מארצות ערב וצפון אפריקה "לא הייתה אצלם (כמו שקרה לאלו שהיגרו מארצות אירופה) התנגשות בין הדת לבין ההשכלה. כלומר אתה יכול להיות רופא ללכת לבית כנסת. כי התפיסה היא אינה דיכוטומית של 'או' 'או' אלא 'גם וגם'

את תנועת 'אחותי' ייסדה שולה קשת לפני יותר מעשרים שנה "היא לא ראתה התגשות בין אמונה לחילוניות. האמונה מבחינת היא לא מילה גסה אלא אפשרות של גם וגם". ד"ר פורן ציון הוציאה לאחרונה את ספרה 'אנא סמר' שכתוב חצי בעברית וחצי בערבית יהודית. הספר עובד להצגה שעלתה בתיאטרון יפו וזכה בפרסים.

בדוכן של 'תנועת המשוררות' אני פוגש שלוש משוררות שהתאחדו לצורך שבוע הספר "כדי שנוכל להציג יחד את היצירות שלנו" מספרת המשוררת שירלי אברהמי ולצידה הקריאה לנו משיריה הסופרת והמשוררת המוערכת שלומית אפפל שהוציאה לאחרונה את ספרה התשיעי  עם השם הנפלא "בעתיד העבר יסתמן כאפשרות'

יואב גינאי הוא כותב, איש טלוויזיה ("לגעת ברוח") ורדיו ("מה יהיה"), חוקר תרבות וזוכה שלושה פרסי אקו"ם. בין מאות שיריו המולחנים: "דיווה", "אין מוצא", "כל נדרי" לאחרונה הוציא ספר שירה בשם 'גרסת כיסוי לאהבה' שעליו כתב ידידו המשורר רוני סומק "בספר הזה יש מילים שאפשר לתלות על המקרר, מילים שאפשר באלף־בית שלהן לחזר, יש מילים שיורידו את הדגלים לחצי התורן ויש מילים שיזכירו לנו שיש פרחים מטפוריים שעדיין אסור לקטוף. אבל אם צריך למצוא קופסה שחורה, הרי שלדעתי היא מסתתרת בשורות הבאות שיואב כתב:

 

כְּמוֹ נְשִׁיקָה מִבַּעַד לְצָעִיף

 

זֶה מְעַנֵּג לְרֶגַע אֲבָל לֹא פּוֹגֵעַ

 

כְּמוֹ עֲפִיפוֹן צוֹנֵחַ לָרְצִיף

 

אֶל מוּל מַטַּס שְׁחָפִים מַרְהִיב וּמְשַׁגֵּעַ

 

כְּמוֹ קִנְאָה כְּבוּיָה לֹא מַכְאִיבָה

 

אוֹ מַצְלֵמָה בְּיָד לֹא יַצִּיבָה

 

זֹאת רַק גִּרְסַת כִּסּוּי לָאַהֲבָה

 

חברי הוצאת פסיק – שירה רוסית אוונגרדית – יריד הספרים העצמאי
תום בייקין אוחיון לצד ספריו
מתוך ספר השירה של נח אנגלהרד
נח אנגלהרד

בדוכן של תום בייקין אוחיון סופר ילדים ומרצה את נחשף לסדרת ספריו המיוחדת 'אגדות אמיתיות' שמציעה סיפורים אמיתיים מההיסטוריה העולמית, המוגשים בצורה הקלאסית של האגדה. מלבד עבודתו הספרותית, תום גם מפיק אירועי תרבות ומנהל את רשת הפודקאסטים "שלג" שם הוא עורך את הפודקאסט "אגדות אמיתיות" שחוגג בימים אלה 400,000 האזנות "למעשה הכל התחיל כי אני כילד עם הפרעת קשב לא מאובחנת רציתי מאוד לקרוא סיפורים שכאלו אבל הוא שהם היו כתובים בצורה גרועה ואלו שהיו כתובים בצורה יפה היו משעממים"
.

 

 

 

 

 

תגובות

להשאיר תגובה