בבית הספר ביאליק רוגוזין בו לומדים ילדי פליטים מכל העולם ציינו את רצח רבין ביום עיון מיוחד שכלל פאנלים בנושא גזענות בחברה הישראלית "מהירקון צפונה העיר הופכת להיות לבנה יהודית ואשכנזית" אמרה הפעילה החברתית שולה קשת. מנהל הקמפוס "החברה שלנו יכולה להיות גם שבירה"

כשמקהלת בית הספר ביאליק רוגוזין שרה את 'שביר' של סטינג הייתה תחושה בקהל שיש תקווה. במיוחד על רקע מגוון הפרצופים שניבט אליהם מתוך אותה מקהלה רב תרבותית שהופכת לקול אחד מרטיט לב כשהם שרים הגשם שח: אתה שביר כל כך, אתה שבריר כל כך".

"השיר הזה מזכיר לכולנו עד כמה כולנו שבירים" סיפר לקהל מנהל הקמפוס אלי נחמה והוסיף בעניין "עד כמה שבירה החברה בה אנו חיים ועד כמה שבירים הדמוקרטיה, חופש הפרט, חופש הביטוי והחופש. השיר מזכיר לכולנו מדוע התכנסנו פה זו השנה הרביעית דווקא ביום הזיכרון לרצח יצחק רבין. כדי לזכור לא רק את האיש ומורשתו אלא גם את הערכים בהם דגל והאמין. ערכים של כבוד האדם וחירותו. של שלום ושיויון הזדמנויות ושל אדם הוא אדם הוא אדם".

בראיון עם נחמה סיפר על היום המיוחד שנערך בבית הספר מדי שנה "זהו יום עיון ומעשה. בו אנו פותחים את שערי בית הספר לתלמידים מכל העיר ומרחבי הארץ. זאת כדי לבחון במעגלי שיח ופאנלים נושאים חברתיים רגישים שנמצאים על סדר היום שחשובים לכולנו כזכויות אדם ושיויון ללא קשר למעמדך, צבע עורך או מינך".

אולי תספר לנו ככה בקצרה על בית הספר למי שעדיין לא מכיר ? "זהו באמת קמפוס חובק עולם. יש בו 1300 תלמידים שמגיעים מ 51 מדינות ומכל הדתות. התלמידים שלנו הם ילדי מהגרי עבודה, פליטים ומבקשי מקלט היופי הוא שאנחנו מתמודדים עם כל הנושאים הללו לא רק בהיבט האישי אלא במובן הרחב והאוניברסאלי של זכויות אדם. יום הזיכרון לרצח רבין מהווה עברונו פלטפורמה ראויה לעשות עבודה רצינית עם הנושאים וכך אנו לא רק מתעסקים עם מורשתו אלא עם אותם ערכים שהוא האמין בהם. וזוהי גם קריאה לבני הנוער בישראל להלחם על דמותנו כחברה".

img_5234

באירוע התארחה מהרטה ברוך סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך שהקריאה דברים מתוך נאומו המפורסם של לוחם זכויות האדם מרטין לותר קינג 'יש לי חלום'

במהלך היום נערכו פאנלים שונים בנושא הסכסוך הפלשתיני, גזענות וקיטוב בין היתר הופיע גם המשורר שלומי חתוכה נציג של חבורת השירה המזרחית 'ערס פואטיקה'. ניסן אלמוג מתכנן ערים ואמן חברתי שוחח על גבולות השיח ברשתות החברתיות "בכל תמונה או פוסט שאני מעלה אני יכול להיות פאקינג גזען, אדם שמביך ומשפיל אך באותה מידה אני יכול להיות אדם שמכבד, מחבק ומוקיר". שולה קשת פעילת ארגון 'אחותי' טענה באותו פאנל "אני רוצה לדבר על הגזענות הסמויה שנמצאת בצפון תל אביב. מהירקון צפונה זאת עיר לבנה. רוב רובה היא יהודית אשכנזית וידיד שלי שהוא אתיופי שנסע שם בלילה אחרי אירוע משפחתי המשטרה עצרה אותו כי זה מוזר לראות שם שחורים ואף אחד לא ישכיר שם דירות לאנשים בעלי חזות ערבית או מזרחית. שלא עבדו עליכם כי זו הגזענות והאפרטהייד".

תגובות

להשאיר תגובה