אתן לא לבד

"א' – אַלְמָנוּתאתם לא לבד", עמותה חדשה מייסודה של ג'ואל אקשטיין, (אלמנת הרב יחיאל אקשטיין ז"ל) מתוך מטרה לסייע ולתמוך באלמנים.ות במישור הכלכלי, הנפשי והריגשי וכן אל מול הביורוקרטיה. לרגל יום האלמנות השנתי הבינלאומי שיחול ב-23 ביוני חושפת העמותה נתונים על מספרי המתאלמנים: 82 אחוז מהמתאלמנים הם נשים. 96% מהמתאלמנים הם מעל גיל 50. מחלת הסרטן היא הגורם הראשון לתמותה בקרב בני 45 ומעלה.ג'ואל אקשטיין, מייסדת עמותת "א' – אַלְמָנוּתאתם לא לבד":  "מתוך האבל והמצוקה שחוויתי באופן אישי הקמתי עמותה כדי שאף אחד לא יחוש שהוא לבד. אלמנים ואלמנות עומדים כיום מול שוקת שבורה. הם נאלצים להתמודד מול גופים פיננסיים וגורמים ביורוקרטיים לצד המצוקה הרגשית והנפשית שהם חשים". 

ב-23 ביוני, יום האלמנות הבינלאומי תקיים העמותה אירוע במוזיאון "אנו" בתל אביב החל מהשעה 19:00 שיכלול בין היתר הופעה של אלון אולארצ'יק.

"א' – אַלְמָנוּתאתם לא לבד" עמותה חדשה שהקימה ג'ואל אקשטיין, אלמנתו של הרב יחיאל אקשטיין ז"ל, מי שהיה במשך שנים רבות נשיא הקרן לידידות. העמותה קמה מתוך מטרה לסייע ולתמוך באלמנים.ות במישור הכלכלי, הנפשי והריגשי וכן אל מול הביורוקרטיה היוצרת לא פעם קשיים.

מטרת העמותה היא השגת זכויות מלאות לאלמנים.ות, סיוע בהתמודדות עם קשיים כלכליים, הגנה סוציאלית מול גופים ממשלתיים, מאבק בסטיגמה חברתית,  ותמיכה נפשית מצד פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

העמותה גם תעניק ייעוץ משפטי באמצעות משרד עורכי הדין שוורץ, נרקיס ושות', ותאפשר ייעוץ ראשוני חינם לכל אחד מחברי העמותה וליווי משפטי בעת הצורך.

לרגל יום האלמנות הבינלאומי ב-23 ביוני והמוכר על ידי האו"ם כיום רשמי, חושפת העמותה נתונים על מספרם של האלמנים והאלמנות בישראל, ועל הגורמים המרכזיים למותם של גברים ונשים.

  • מבין כלל המתאלמנים, 82% מהן נשים, בעוד שרק 18% הם גברים.
  • 96% מכלל האלמנים והאלמנות הם מעל גיל 50.
  • ממוצע תוחלת החיים של גבר עומד כיום על 80 בעוד שזה של אישה עומד על 85.
  • הגורם הראשון למיתה בשנים האחרונות בקרב גברים ונשים מגיל 45 ומעלה הוא מחלת הסרטן, מחלות לב הן הגורם השני, ומחלת הקורונה דורגה שלישית. מחלת הסוכרת דורגה רביעית בקרב בני פחות מ-75, ואילו דמנציה דורגה רביעית בקרב בני יותר מ-75.
  • בחלוקה בין גברים ונשים מתברר כי בעוד אצל גברים גורם המיתה הראשון הוא סרטן, אצל נשים מחלות הלב היו הגורם הראשון.
  • בשנים האחרונות יש גם עלייה במספר המיתות מדמנציה,68% לנשים ו-65% אצל גברים, מהרעלת דם, 35% בקרב נשים ו-45% בקרב גברים, מאלצהיימר: 28% בקרב נשים ו-12% בקרב גברים, מדלקת ריאות: 14% בקרב נשים ו-33% בקרב גברים, ובמספר המיתות מפרקינסון: 6% בקרב נשים ו-13% בקרב גברים.
  • בהשוואה בינלאומית, שיעור הפטירות לגיל בישראל מדורג במקום השלישי הנמוך מבין 25 מדינות מערביות. השיעור לזכרים מדורג במקום השני הנמוך ולנשים במקום הרביעי הנמוך. השיעור נמוך במרבית סיבות המוות, אך גבוה פי 4.7 בהרעלת דם, פי 2.7 במחלות כליה, פי 2.3 מסיבה לא ידועה, פי 2.2 בסוכרת, ופי 1.3 ביתר לחץ דם בהשוואה לממוצע הקיים במדינות מערב אירופה באיחוד האירופי.
  • סכום הקצבה לאלמן/ה עד גיל 50 וללא ילדים עומד היום על 1304 שקלים. אלמן מגיל 50 מקבל 1736 שקלים. אלמן/ה עם ילד אחד מקבל 2550 שקלים, ואילו אלמן עם שני ילדים מקבל 3364 שקלים.

לדברי ג'ואל אקשטיין, מייסדת עמותת "א' – אַלְמָנוּתאתם לא לבד", "מתוך האבל והמצוקה שחוויתי באופן אישי הקמתי עמותה כדי שאף אחד לא יחוש לבד משום בחינה שהיא. אלמנים ואלמנות עומדים כיום מול שוקת שבורה. הם צריכים להתמודד מול גופים פיננסיים וגורמים ביורוקרטיים לצד המצוקה הרגשית והנפשית שהם חשים. העמותה שאני עומדת בראשה החליטה שמקומם של גברים לא ייוותר מיותם ביום הזה, משום שאלמנים ממש כמו אלמנות סובלים מאותה מציאות של בדידות שנכפתה עליהם. אני רוצה להביא ביום הזה את ההתייחסות להתאלמנות, וליצור שינוי משמעותי בעקבותיו".

תגובות

להשאיר תגובה