אין לנו מקום אחר

איגוד מרכזי היום לקשיש (הלב) פתח היום (ג') בשביתת אזהרה בת יום וסגר את 180 מרכזי היום בכל רחבי הארץ. האיגוד דורש לעלות את התקציב שמופנה אליו ממשרד לשירותים חברתיים "אנחנו מפעילים מרכזי יום שנותנים מענה ל 15 אלף אזרחים ותיקים ואנחנו על סף התמוטטות".

בקרנו במרכז היום המשולב לקשיש בקרית אונו ושמענו את קול זעקתם של המבוגרים שמולאים במקום מענה לבדידות, תעסוקה ותוכניות העשרה ופנאי

 

שבוע שעבר הודיעו איגוד הל"ב, המאגד את העמותות המפעילות את מרכזי היום לקשישים על שביתה שתתקיים ביום שלישי במרכזי היום בכל הארץ בשל אי עדכון התעריפים שחזרו לאחר משבר הקורונה לגובה התעריפים של שנת 2019. לדברי העמותות, אי העדכון גורם לנזק המוערך במיליוני שקלים, בשל עליות המחירים, וכתוצאה מכך המרכזים נותרים בגירעונות כבדים המאיימים על המשך תפקודם.

איגוד הל"ב : "מרכזי היום בישראל, שמעולם בעשרות שנות פעילותם לא שבתו, נאלצו לצאת לצעד חריף זה באין ברירה. הכוח המניע של מרכזי היום הוא מתן שירות איכותי, מסור ועוטף במרכזי היום.

מרכזי היום נקלעו למציאות תקציבית בלתי אפשרית – התעריף המתקבל אינו מכסה את עלות מתן השירות.   לצערנו, המשא ומתן מול משרד הרווחה והביטחון החברתי  הגיע למבוי סתום ועל כן היום, יום שלישי תתקיים שביתת אזהרה בת יום.אנו נוקטים צעד זה בלב כבד ודורשים את התערבות שר הרווחה ומשרד הרווחה לפיתרון המשבר".

במרכז היום המשולב לקשיש בקרית אונו אני פוגש אנשים על סף בכי מחשש לסגירת המקום :"בעולם מתוקן מרכזי היום – הגוף היחידי שמפיג בדידות בקרב קשישים, היו זוכים לתקצוב ראוי. אך המציאות היא שמרכזי היום והזקנים מושלכים לאחור לעת זקנה."

איגוד הל"ב ומרכזי יום לקשיש הגישו בשבוע שעבר כתב תביעה לבית המשפט המחוזי כנגד משרד הרווחה בגין אי עדכון התעריפים המשולמים למרכזי היום לקשיש.

שמואל קידר מנכ"ל איגוד העמותה למען הזקן:

"בין העמותות למען הקשיש ובין משרד הרווחה קיים הסכם מחייב לפיו המשרד קובע מעת לעת את התעריף שישולם לעמותות בגין הוצאותיהן במסגרת מרכז היום. הדרישות מצד משרד הרווחה ומצד המדינה כלפי מרכזי היום לממן שירותים רק עולות אך התעריף שהן משלמות למרכזי היום נשאר על כנו מאז 2021. כתוצאה מכך העמותות ומרכזי היום נותרים בגרעונות כבדים המאיימים על המשך תפקודם. אנו מבקשים מבית המשפט המחוזי להורות לוועדת התעריפים של משרד הרווחה לעדכן את התעריף. ככל ובמשרד הרווחה ימשיכו להתעלם מהדרישה להעלאת התעריף בכוונת מרכזי היום לקשיש להתחיל בעיצומים עד לכדי שביתה כללית"

 

תגובות

להשאיר תגובה