אחדות היא לא מילה גסה

עשרות נערים ונערות 'פשטו' על תחנת הרכבת סבידור בתל אביב כשברשותם חיוכים, עין טובה ומשחק הכרות. לקראת יום האחדות פגשנו אותם שופעים 'אהבת חינם' ובראשם – הילה בן שלוש (17) מצפון ת"א שמפגש לא מתוכנן עם נערים מישיבה חרדית באחת מהפגנות המחאה בשנה שעברה גרם לה לשנות את כל מה שחשבה על ההבדלים בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית: "ישבנו שעות ודיברנו ופתאום הבנו שהפערים בנינו לא כאלה גדולים. ומאז זה דבר שמאוד חשוב לי להעביר הלאה. גם היום נוצרו מפגשים שמוכיחים לנו שהרוב הוא מתון, שאנחנו באמת עם אחד. ולא כל מה שמספרים לנו זה מה שקורה בפועל"

ביום חמישי האחרון נוסעים רבים עלו וירדו מרכבת ישראל בתחנת סבידור מרכז בלב ת"א. בניהם אלפי אוהדי הפועל ת"א וכן קבוצה של עשרות בני נוער מחוייכים. היחידים שעלו לרכבת ללא יעד מוגדר, כלומר תמיד אמרו לנו שהדרך חשובה יותר מהמטרה אז זה בדיוק זה: הילה בן שלוש (17) תיכוניסטית תל אביבית עלתה יחד עם חברתה במסגרת מיזם 'נפגשים על הדרך' של הפעיל החברתי גפן מאיר (26) ממודיעין שיזם סדרה של מפגשים בלתי אמצעיים בין בני נוער לאנשים מן הישוב שעלו על הרכבת.

המטרה היא לא להגיע ליעד כלשהוא אלא לערוך הכרות קלה עם הנוסעים תוך כדי משחק עם שאלות. דרך טובה לשבור את הקרח. מי שהובילו את המיזם ממיס החומות והחשדנות היו הילה שלוש וחברתה רחל אייזיק, שניהן בוגרות ארגון LEAD לפיתוח מנהיגות צעירה. המיזם הוא חלק מאירועי יום האחדות שייסדה עמותת 'סאנשיין' לזכר שלושת הנערים החטופים.

'יום האחדות' הוא יוזמה שהחלה בשנת 2015, והיא מצוינת ברחבי ישראל ובקהילות יהודיות ברחבי העולם. היוזמה נולדה כתגובה לתחושת האחדות שעטפה את החברה הישראלית בעקבות חטיפתם ורצחם של שלושת הנערים – גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל בקיץ 2014. היוזמה מצוינת באמצעות טקסים, הענקת פרסים, ומגוון פעילויות שמטרתן לקדם אחדות וערבות הדדית בין חלקים שונים של החברה הישראלית והעם היהודי.

במהלך 'יום האחדות', משתתפים למעלה ממיליון ישראלים בכ-400 פעילויות שונות, והיום מצוין גם ביהדות התפוצות עם מעל 800,000 איש המשתתפים בפעילות בעשרות מדינות ומאות ערים מסביב לעולם. האירועים כוללים לימוד, שיח, הרצאות ומופעי מוזיקה, והם מאחדים חברי קהילות יהודיות מזרמים שונים¹.

משפחות שלושת הנערים וראש עיריית ירושלים לשעבר, ח"כ ניר ברקת, הם אלו שייסדו את היוזמה, והיא משקפת את רוח האחדות והתמיכה ההדדית שהתגלתה בזמן הקשה שעבר על המדינה. יום האחדות מהווה זיכרון לנערים ומסמל את עוז הנפש של מי שאיבדו את היקר להם ובחרו להפוך את האובדן למקור של תקווה ואחדות¹.

 

תגובות

להשאיר תגובה