יערה קרשטיין נולדה עם ליקויי למידה קשים וליקויים קוגניטיביים חמורים, לאורך שנים ארוכות היא לא מצאה את מקומה במסגרות ומעטה לתקשר עם הסביבה. היא אובחנה על ידי מיטב המומחים, אך פעמים רבות קיבלה אבחונים סותרים ופעם אחר פעם, חזרה לביתה כשהיא מתוסכלת וחסרת ודאות לגבי מצבה או עתידה.  ביקור מקרי בסדנת ציור שינתה את התמונה.  היא החלה לצייר ודרך עולם האומנות מצאה את דרכה לתקשר בצורה טבעית לחלוטין.

כשפגשתי את יערה, חייכה מולי בחורה צעירה ונחמדה ולא אמרה מילה, השיח סביבה היה  קולח, תכנונים סביב התערוכה שהיא עתידה להציג החל ממחר, אך היא ישבה בצד ושתקה, גם כששאלתי שאלות היא  צמצמה תשובות למלל המינימלי. וכך היה עד שהתחלנו לדבר על ציורים. “אני מרגישה שדרך הציור אני מביעה את עצמי יותר טוב, בלי הציור אני מרגישה קצת לא בנוח סתם לדבר עם אנשים חדשים או על נושאים אחרים. כשאני מספרת על הציורים שלי אני מרגישה בטוחה” היא מספרת.

“אני מציירת נופים בעיקר, אלו ההשראות שלי, נחלים, מדבריות, הרים, עצים, אני אוהבת את הטבע  וזה מה שאני אוהבת לצייר, רוב הציורים שלי עוסקים בטבע, גם בתערוכה, זה הנושא שמוביל את רוב העבודות שלי”.  תקופת הקורונה הייתה  תקופה לא טובה עבור  יערה, הסגרים וההגבלות הגבירו באופן משמעותי את תחושת הבדידות והנתק.  כאומנית שאת רוב הפעילות שלה היא עורכת בסדנאות עם מדריכים, עולם האומנות נלקח ממנה  כמעט לגמרי. “רוב העבודות בתערוכה  נעשו לפני הקורונה, אצלי הקורונה דווקא לא הועילה לאומנות, והתקשתי לצייר מבלי לצאת יותר מידי, העבודה האחרונה שמוצגת בתערוכה נעשתה  כשכבר יצאנו מהסגרים וניתן היה לחזור לצאת ולפגוש אנשים ולטייל בארץ”.

לאחר שמצאה את מקומה בעולם האומנות היא  פיתחה סגנון אישי ומספרת שזו הדרך שלה לתקשר עם הסביבה  הקרובה  בנושאים שמעניינים או מטרידים אותה, אותם היא לא מצליחה לתקשר באופן טבעי.  כיום לאחר שניים של יצירה מציגה יערה תערוכה חדשה  הכוללת 19 יצירות  שנוצרו כולן בהשראות הטבע  הישראלי ומציגות את סיפורה של יערה.  

התערוכה תתקיים ב- SPOT HOSTEL TLV  מלון הצעירים החדש בנמל תל אביב.  “צוות המנהלים של המלון שמע על כך שאני מתכננת תערוכה והתרגשו מאוד מהסיפור שלי ומהדרך שלי והציעו לי לקיים את התערוכה אצלהם  במקום, זה היה מרגש וכמובן ששמחתי מאוד”.

התערוכה תתקיים בתאריך ה-25.11.21 החל מהשעה 16:00  ב-Spot hostel תל אביב.

הכניסה חופשית.

תגובות

להשאיר תגובה